Je li Hezbollah ponovo uspostavio stepen odvraćanja s Izraelom?
Hoće li Netanyahu pokušati ‘zapaliti’ granicu s Libanom ili je Hezbollah jasno dao do znanja koju će cijenu za to platiti?
Intenzitet prekograničnih napada između Hezbollaha i Izraela smanjio se nakon spektakularne razmjene napada 25. augusta.
Ali, nakon uzbudljive sedmice u Izraelu, gdje je vijest o šest pogubljenih izraelskih zarobljenika dovela do velikih protesta protiv Netanyahuove vlade, analitičari se pitaju bi li premijer mogao intenzivirati napade na drugim frontovima u svrhu odvlačenja pažnje.
Nastavite čitati
list of 4 itemsOsamnaest ubijenih u izraelskom bombardovanju stambenih zgrada u ‘srcu’ Bejruta
Detalji američko-izraelskog spora o tome kako napasti Iran
Vojni analitičar: Bijela kuća trenutno nema utjecaja na Netanyahua
„Hamasu ćemo naplatiti visoku cijenu; neću vam reći šta će to biti i šta ćemo uraditi; to će biti element iznenađenja“, kazao je premijer Benjamin Netanyahu tokom konferencije za medije u ponedjeljak.
Ali, osim što je zahtijevao trajno izraelsko prisustvo na koridoru Philadeplhi koji graniči s egipatskim Sinajem, na taj način osiguravši da pregovori o prekidu vatre u Gazi ostanu nepomični, Netanyahu nije dao mnogo naznaka o tome kojim će smjerom krenuti.
Isto tako ostaje da se vidi da li je Hezbollah jasno dao do znanja do koje tačke je spreman ići i je li pokazao dovoljnu moć odvraćanja u obeshrabrivanju Izraela da ga vidi kao moguću distrakciju.
Šta se događalo?
Hezbollah je počeo intenzivirati napade na Izrael 8. oktobra, dan nakon što je Izrael pokrenuo, prema njihovim riječima, osvetnički rat protiv Gaze nakon napada Hamasa na Izrael u kojem je ubijeno 1139 osoba a, 240 ih je zarobljeno.
Tenzije su rasle i dostigle tačku ključanja.
Izrael je 31. jula pogodio zgradu blizu južnih predgrađa Bejruta. Ubijeno je pet osoba – dvoje djece, dvije žene i viši zapovjednik Hezbollaha Fuad Shukr.
Izrael je kazao da je Shukr odgovoran za napad na Majdal Shams na okupiranoj sirijskoj Golanskoj visoravni u kojem je ubijeno 12 djece. Hezbollah je negirao odgovornost za taj napad.
Shukr je najistaknutiji, ali ne prvi, viši zapovjednik Hezbollaha koga je Izrael ubio u Libanu.
Izrael je 8. januara ubio Wissama al-Tawila, zapovjednika elitne jedinice Radwan, u Majdal Selemu, samo šest dana nakon što je ubio Saleha al-Arourija, višeg zvaničnika u Hamasovim Brigadama Qassam, u južnim predgrađima Bejruta.
Nakon Shukrovog ubistva, prekogranični napadi su intenzivirani jer je Hezbollah obećao osvetiti svog palog saborca.
U rano jutro 25. augusta, Izrael je pokrenuo, kako je opisao, preventivni napad na pozicije Hezbollaha u Libanu, koristeći 100 aviona da pogode hiljade Hezbollahovih lansirnih mjesta.
Najmanje 15 libanskih gradova je pogođeno u najširem izraelskom napadu na Hezbollah od 8. oktobra.
Hezbollah je također izvršio napad isto jutro, a generalni sekretar Hassan Nasrallah je izjavio da je 340 raketa ispaljeno na Izrael, ciljajući 11 vojnih i obavještajnih lokacija i pogodivši vojnu bazu Glilot, udaljenu manje od 1,6 km od Tel Aviva.
Hezbollah je dao izjavu da je je ova „prva faza“ odmazde uspješno završena.
Netanyahu je odbacio Nasrallahovu tvrdnju, rekavši da Glilot nije pogođen.
Ponovno odvraćanje?
Hezbollah je u više navrata govorio da je njegova borba s Izraelom povezana s Gazom i da će prestati onog trenutka kada se postigne prekid vatre.
Neki su to, međutim, tretirali kao zaseban sukob, a neke zapadne diplomate mjesecima su radile na tome da se izbjegne širi rat u Libanu.
Cilj najnovijeg napada bio je ponovo uspostaviti nivo odvraćanja koji će utjecati na Izrael da ne napada visoke čelnike Hezbollaja, posebno u gradovima poput Bejruta, kazali su analitičari.
„Hezbollah zaista jeste ponovo uspostavio značajan nivo odvraćanja nakon svoje velike kampanje odmazde da osveti ubistvo Fuada Shukra“, Al Jazeeri je kazao Imad Salamey, politički analitičar s Libansko-američkog univerziteta u Bejrutu.
„Ovo opovrgava tvrdnje Izraela da je znatno smanjio sposobnosti Hezbollaha i jasno pokazuje da Hezbollah zadržava čvrstu komandu i kontrolu uprkos izraelskoj deset mjeseci dugoj, veoma skupoj vojnoj kampanji s ciljem slabljenja stranke“, dodao je Salamey.
Bez obzira na rezultate nedjeljne razmjene, analitičari su kazali Al Jazeeri da se izvjesna stabilnost vratila u sukob koji je prijetio da izmakne kontroli i uvuče učesnike iz regije i šire.
Reuters je izvijestio da su Izrael i Hezbollah rekli jedan drugom da nijedan ne želi daljnju eskalaciju. Analitičari isto tako izgleda vjeruju da je tenzija popustila, barem privremeno.
„Za Liban, napad Hezbollaha je vratio stvari na to kakve su bile prije ubistva Fuada Shukra“, Al Jazeeri je kazao Qassem Kassir, politički analitičar za kojeg se smatra da je blizak Hezbollahu.
„[Ovu najnoviju razmjenu] vidim uglavnom kao pokušaj SAD-a da okrene [stranicu] i spriječi eskalaciju“, kazao je Karim Emile Bitar, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu Sveti Josip u Bejrutu.
„Izrael će vjerovatno nastaviti gađati određene mete u Libanu, ali sumnjam da će u bližoj budućnosti krenuti na istaknute ličnosti kao što je bio Fuad Shukr.“
Period zatišja
Izgledi za prošireni rat u Libanu činili su se mogućim odmah iza 25. augusta, ali s obzirom na unutrašnje turbulencije u Izraelu, ostaje da se vidi hoće li se ovaj sukob ponovo rasplamsati.
Izrael je ubio više od 560 osoba u Libanu od 8. oktbora, uključujući više od 130 civila. Na izraelskoj strani poginulo je 23 vojnika i 26 civila usljed napada iz Libana.
Deseci hiljada su raseljeni na obje strane granice, a Izraelci su navodno pokušali uspostaviti tampon-zonu na jugu Libana pokušajima da tamošnju zemlju učine nepogodnom za život i za obrađivanje.
Iako su mnogi izrazili zamor sukobom koji još traje, kraj mu se ne nazire.
„Bilo kakav pogrešan proračun [iz Izraela] mogao bi pokrenuti izuzetno skupu i produženu kampanju vojne odmazde, što se pokazalo izuzetno skupim za Izrael na više nivoa, kako vojnom tako i političkom“, kazao je Salamey.
„Dokazana otpornost i spremnost Hezbollaha znači da Izrael mora pomnije odvagati rizike prije nego što se uključi u daljnje eskalacije.“
Mnogi u Libanu, Izraelu i šire koji se plaše šireg rata mogu privremeno odahnuti, ali oluja još nije prošla.
„Eskalacija je i dalje moguća“, kazao je Kassir. „U periodu smo zatišja, ali nema garancija“.