Zašto su Izraelci ostavku komandanta kopnenih snaga opisali kao potres?

Iako je navedeno da je ostavka bila iz ‘ličnih razloga’, vojni analitičari to isključuju i slažu se da je ostavka dio trenda ostavki visokih zvaničnika u vojsci i borbe za rukovodeće pozicije.

Skrivene nesuglasice unutar Generalštaba okupacijske vojske u vezi s Halevijevim neuspjehom da spriječi napad 7. oktobra (Israeli Army Handout / Reuters)

Vojni analitičari smatraju ostavku komandanta kopnenih snaga izraelske vojske generalmajora Tamira Yadaija „potresom“ za Generalštab i „glavoboljom“ za njegovog načelnika Herzija Halevija. Ova ostavka odražava nesuglasice unutar vojne institucije u vezi s neuspjehom u sprečavanju Potopa al-Aksa i postizanju ciljeva rata u Gazi, kao i imenovanjima i unapređenjima u vojsci.

Iako je navedeno da je ostavka bila iz „ličnih razloga“, vojni analitičari to isključuju i slažu se da je ostavka dio trenda ostavki visokih zvaničnika u vojsci i borbe za rukovodeće pozicije unutar Generalštaba.

Yadaijevoj ostavci – koja će stupiti na snagu za nekoliko sedmica – prethodile su ostavke šefa vojnoobavještajne službe Aman Aharona Halive, komandanta Divizije Gaze brigadnog generala Avija Rosenfelda i komandanta Jedinice 8200 u vojnoobavještajnoj službi brigadnog generala Yossija Sariela, koji uskoro završava svoju dužnost.

Nesuglasice oko imenovanja

Amir Bohbot, dopisnik i vojni analitičar za sajt Walla, kaže da ostavka ili povlačenje sa pozicije dolazi zbog skrivenih nesuglasica unutar Generalštaba oko unapređenja i imenovanja u vojnom rukovodstvu i to je opisao kao „potres“.

Nakon serije ostavki i povlačenja sa rukovodećih pozicija u vojsci, Bohbot objašnjava da je Generalštab u posljednje vrijeme u stanju visoke pripravnosti zbog rata u Gazi, pregovora o razmjeni zarobljenika i drugih promjena koje se očekuju u hijerarhiji unutar rukovodstva Generalštaba.

Vojni dopisnik navodi da je komandant kopnenih snaga u ostavci smatran budućim kandidatom za mjesto zamjenika načelnika Generalštaba, „ali sadašnji zamjenik Amir Baram, prema procjenama, neće uskoro završiti svoj mandat“ te smatra da je odluka Yadaija došla zbog procjene da ga Halevi ne namjerava preporučiti za sljedećeg zamjenika načelnika Generalštaba.

Dodaje da je na početku rata u Gazi Yadai bio jedan od generala koji su se zalagali za „kopnenu operaciju“ i imali povjerenje u rezervne snage. Tokom posljednjih šest mjeseci, radio je na poboljšanju sposobnosti kopnenih snaga i jačanju strateških planova nabavki, za razliku od stava rukovodstva Generalštaba koje je nagovijestilo da je kopnena invazija ispunila svoju svrhu.

U kontekstu ovih ostavki, vojni dopisnik za izraelski Channel 14 Elhanan Mazuz pita se da li je komandant kopnenih snaga u ostavci – koji je najstariji i najiskusniji u Generalštabu – namjeravao da se kandidira za poziciju načelnika Generalštaba nakon Halevija, sugerirajući na to da je ostavka došla zbog nesuglasica oko imenovanja na ključne pozicije u Generalštabu i nakon što je Yadai postao svjestan da ga je Halevi isključio iz svih planova za unapređenja, posebno na poziciju zamjenika načelnika Generalštaba.

Mazuz smatra da ostavke u vojsci i Generalštabu nakon 7. oktobra 2023. godine ukazuju na to da mnogi oficiri snose odgovornost za obavještajni neuspjeh u sprečavanju Potopa al-Aksa i da te ostavke izazivaju sumnje i pitanja o prirodi imenovanja i unapređenja u vojsci koja vrši Halevi.

Raspad vojske

U pokušaju razumijevanja dešavanja iza kulisa u Generalštabu izraelske vojske, Yossi Yehoshua, dopisnik i analitičar za vojna i sigurnosna pitanja novina Yedioth Ahronoth, osvrće se na imenovanja u rukovodstvu koja je izvršio Halevi kako bi sačuvao „identitet vojske“.

Yehoshua skreće pažnju na to da Halevi – koji, zajedno sa šefom službe unutrašnje sigurnosti Shin Bet Ronenom Barom, snosi odgovornost za „najveći sigurnosni propust u historiji Izraela“ – vodi imenovanja koja dolaze u kontekstu nesuglasica unutar vojnog establišmenta i razlika u stavovima s političkim nivoom i vladom po pitanju vođenja rata, budućnosti pregovora za postizanje sporazuma o razmjeni zarobljenika i prekidu vatre.

Vojni analitičar procjenjuje da bi i Halevi mogao podnijeti ostavku u „odgovarajućem trenutku“ rekavši: „To bi se moglo dogoditi u narednim mjesecima, pod uslovom da se postigne sporazum o prekidu vatre, ali Halevi i dalje radi na strukturiranju buduće vojske.“

Pojašnjava da se Halevi „ne ponaša poput bivšeg šefa obavještajne službe ili onih koji su podnijeli ostavke prije njega, već nastavlja s novim imenovanjima i unapređenjima kako bi se učvrstio na svojoj poziciji, kao da ima legitimitet da oblikuje strukturu vojske za naredne godine“.

Vojni analitičar ističe da Halevi vjeruje da je on taj koji „spašava domovinu“ i odlično manevrira u jazu koji je nastao između premijera Benjamina Netanyahua i ministra odbrane Yoava Gallanta, iskorištavajući dobro njihovu odgovornost za situaciju i njihovu političku slabost.

Dodaje: „Međutim, on ne shvata koliku je štetu nanio vojsci tokom rata. A za vrijeme njegovog rukovođenja Generalštabom, vojska neće biti oporavljena, već će dešavanja dovesti do njenog raspada.“

Izvor: Al Jazeera

Reklama