Duško Marković: Crna Gora je u opasnosti da bude urušena do kraja
Najsnažniju političku poruku s ovih izbora poslali su apstinenti koji su kazali šta misle o političkim strankama, prije svega vladajućim, ali i opozicijskim, kaže bivši premijer Crne Gore.
Iako uvjerljiva, pobjeda Demokratske partije socijalista (DPS) na lokalnim izborima u Podgorici ne mora nužno značiti velike promjene na vlasti u glavnom gradu Crne Gore, s obzirom na kombinatoriku postizbornih dogovora u potrazi za nužnom većinom. No, sigurno može zakomplicirati ionako turbulentnu situaciju na političkoj sceni te zemlje.
Tokom četiri godine otkako što je izgubio vlast u Crnoj Gori, DPS je bio u sjeni novih, mnogi tvrde, proruskih snaga, koje su u periodu od izbora do izbora mijenjale strane i koalicije.
Nastavite čitati
list of 4 itemsZakon o razvojnoj banci Crne Gore usvojen bez rasprave o sadržini
Uloga srpskog patrijarha Porfirija na izborima u Podgorici i Kotoru
Nijedna od šest država Z. Balkana nije ispunila cilj inicijative Brdo-Brioni
No, pobjeda u Podgorici u kojoj je, prema preliminarnim podacima, dobio 19 mandata, pet više od koalicije Pokret Evropa sad (PES) – Demokrate, možda bi mogla najaviti povratak stranke koja je dugo pod palicom nekadašnjeg predsjednika Mila Đukanovića vladala Crnom Gorom, ali i nova previranja.
Posljednji premijer Crne Gore iz perioda vlasti DPS-a Duško Marković, čija je Stranka evropskog progresa prešla izborni prag za ulazak u Skupštinu Grada, smatra da pobjeda DPS-a predstavlja udarac državnoj vlasti.
„Partije koje čine vlast na državnom nivou doživjele su ozbiljan udarac na lokalnim izborima u glavnom gradu. To nam šalje jasnu političku poruku – neminovni su vanredni parlamentarni izbori i ja ih očekujem tokom naredne godine. Mislim da će se taj trend potvrditi i na predstojećim lokalnim izborima, uskoro u Budvi, a na proljeće u Nikšiću“, rekao je Marković za Al Jazeeru.
- Ima dosta mogućnosti i kalkulacija za izbor vlasti u Podgorici. Može li DPS preuzeti Podgoricu ili bi to mogla biti neka druga opcija?
– Čim postoji dosta mogućnosti za konstituisanje vlasti, kako ispravno konstatujete u Vašem pitanju, to znači da će pregovori o tome ko će upravljati Podgoricom potrajati. Kao ubjedljivi pobjednik izbora, DPS ima demokratsko pravo da prvi pokuša obezbijediti većinu od najmanje 30 odbornika. Ako ne uspije u tome, otvaraju se druge opcije. Nažalost, svjedoci smo da se često konstituišu i neprincipijelne koalicije i da je matematika, odnosno prosti zbir odborničkih mandata, ispred principa i predizbornih obećanja. Tako da je moj odgovor – sve je moguće.
- Kako komentirate ovako slab odziv birača, svega 56,3 posto. Šta nam to govori?
– Najsnažniju političku poruku sa ovih izbora poslali su, ipak, apstinenti. Gotovo polovina biračkog tijela nije izašla na glasanje. Time su jasno kazali šta misle o političkim strankama, prije svega vladajućim, ali i opozicionim. Da među tim strankama ima imalo ozbiljnosti i odgovornosti, duboko bi se zamislili nad ovom činjenicom. Kao i nad time šta te stranke zapravo nude građanima, kada ih ti isti građani ovako surovo bojkotuju.
- Vi ste bili posljednji premijer prije promjena u Crnoj Gori. Kako komentirate kretanja i sve ono što se dešavalo u posljednje četiri godine?
– Crna Gora je već četiri godine bukvalno na koljenima i nalazi se u velikoj opasnosti da bude urušena do kraja. Ekonomski, politički i vrijednosno. Bez trunke odgovornosti, nove vlasti su crnogorsku ekonomiju pretvorile u neodrživ finansijski sistem koji će neminovno doživjeti kolaps. Politička scena liči na jedan opšti grabež za funkcijama i pozicijama u vlasti – po dubini, širini i visini.
Politički život u parlamentu praktično ne postoji, a Vlada se pretvorila u partijsko namirivanje do tragikomičnih razmjera. U vrednosnom smislu Crna Gora je već četiri godine u jednom opštem metežu i magli, koji je i proizveden da bi se prikrila strateška promjena pravca kojim ide država. Sve temeljne vrijednosti našeg društva su uzdrmane, a neke već i porušene. To je Crna Gora danas.
- S obzirom na to da trećina biračkog tijela, kao i pola crnogorske ekonomija otpada na Podgoricu, na koji bi način pobjeda DPS-a mogla utjecati na cijelu zemlju?
– Politički logično bi bilo da ovakav ishod lokalnih izbora dovede do vanrednih parlamentarnih.
- Kada je riječ o Vašoj stranci, prešli ste izborni prag i ušli u Gradsku skupštinu. Kakav stav će Vaša partija zauzeti u formiranju vlasti i kakav je općenito njen položaj trenutno?
– Mi smo se kao nova stranka i nova ponuda pojavili prije manje od tri mjeseca. Za to kratko vrijeme uspjeli smo da animiramo jedan broj birača, da zadobijemo njihovo povjerenje i pokažemo da se politika može voditi na jedan ozbiljan i pristojan način. To nije bilo nimalo lako u jednoj kampanji gdje se nijesu birala sredstva, u kojoj je vlast brutalno zloupotrebljavala funkcije i državne resurse i u jednoj atmosferi koja nije bila nimalo demokratska.
Mi smo spremni da razgovaramo o učešću u vlasti sa svima koji dijele našu viziju razvoja Podgorice. Interesi građana prije svega, pa onda sve ostalo.
- S obzirom na previranja koja traju već četiri godine i stalne borbe između tzv. proevropskih i prosrpskih stranaka, kako vidite izlaz iz postojeće situacije?
– Izlaz je u jačanju proevropskog bloka, ne deklarativno, već suštinski. A potvrda za to mora doći, ponoviću još jednom, na vanrednim parlamentarnim izborima tokom naredne godine. Kao Stranka evropskih reformi, mi ćemo sigurno biti dio te priče.