Šta zapravo znači djelimično zaustavljanje izvoza oružja iz Britanije u Izrael?

Učesnici kampanje kažu da odluka britanske vlade ne ide dovoljno daleko jer je samo 30 od 350 dozvola za oružje suspendirano.

Britanska odluka odnosi se samo na neke komponente koje se koriste u proizvodnji borbenih aviona koje koristi Izrael (Izraelska vojska/Handout via REUTERS)

Britanska vlada suspendirala je neke dozvole za izvoz oružja u Izrael, rekavši da bi se oružje moglo koristiti za kršenje međunarodnog humanitarnog prava.

Ali ovaj potez, koji dolazi usred stalnih međunarodnih kritika izraelskog ubistva više od 40.000 Palestinaca u Pojasu Gaze, ne ide dovoljno daleko jer izuzima ključne dijelove borbenog aviona F-35, prema organizacijama za ljudska prava i stručnjacima.

Kako su primljene suspenzije?

Ministar vanjskih poslova Velike Britanije David Lammy rekao je u ponedjeljak parlamentu Ujedinjenog Kraljevstva da se 30 od 350 dozvola za izvoz oružja u Izrael suspendira kako bi se ograničili materijali koji bi se mogli koristiti u ratu u Gazi, navodeći zabrinutost zbog međunarodnog humanitarnog prava.

One uključuju komponente za vojne avione, uključujući borbene avione, helikoptere i dronove, ali će isključiti dijelove za avione F-35, osim onih koji idu direktno u Izrael.

Nezavisni član parlamenta Jeremy Corbyn pitao je glavnog diplomatu je li Ujedinjeno Kraljevstvo imalo ulogu u letenju nadzornih bespilotnih letjelica iznad Gaze i je li Izrael koristio britansku vojnu bazu na Kipru za upravljanje svojim avionima. Ali Lammy je samo ponovio stav vlade da UK isporučuje manje od jedan posto ukupnog oružja koje Izrael dobiva.

Amnesty International je rekao da je odluka koju je objavio Lammy “puna rupa u zakonu i ne ide dovoljno daleko”. Nastavak snabdijevanja Izraela komponentama F-35 “katastrofalni je neuspjeh za kontrolu naoružanja i pravdu”, rečeno je.

“Izraelski zračni udari u Gazi već su ubili i ranili desetke hiljada palestinskih civila. Vrijeme je za potpuni prekid transfera oružja – bez rupa u zakonu, bez ograničenja,” naveo je ogranak organizacije u Velikoj Britaniji u saopćenju.

Zarah Sultana, laburistička zastupnica iz južnog Coventryja, napisala je na X-u da vlada privremeno zabranjuje samo mali dio svojih dozvola za oružje “dok Izrael vodi genocidni rat u Gazi”.

Također je ponovila stavove drugih kritičara rekavši da bi zabrana trebala obuhvatiti kompletan izvoz oružja u Izrael.

Izraelski ministar vanjskih poslova Israel Katz rekao je da je odluka razočaravajuća i “šalje vrlo problematičnu poruku” palestinskoj grupi Hamas i Iranu.

Podržavatelji Izraela u Velikoj Britaniji kritizirali su vladu zbog donošenja odluke, dan nakon što su tijela šest izraelskih zarobljenika pronađena u južnoj Gazi.

Zašto su dijelovi F-35 uglavnom isključeni?

Britanska vlada je rekla da više neće direktno slati komponente za borbene avione u Izrael. Ali britanski dijelovi će ipak pronaći svoj put do Izraela, i najvjerovatnije će se koristiti u Gazi, kroz međunarodni program.

Program uključuje desetke kompanija sa sjedištem u zapadnim zemljama koje su u savezu s Izraelom, uglavnom Sjedinjenim Američkim Državama. Najmanje 15 posto vrijednosti svakog američkog borbenog aviona F-35 proizvedeno je u Velikoj Britaniji, prema istraživanju britanske Kampanje protiv trgovine oružjem (CAAT).

Argument koji je iznijela britanska vlada za isključivanje dijelova isporučenih kroz program je da bilo kakva obustava “nije moguća bez značajnog učinka na globalnu flotu F-35 s ozbiljnim implikacijama na međunarodni mir i sigurnost”.

Ali Lammyjeva je objava stigla istog dana kada je danska novinska kuća Daglabet Information, zajedno s nevladinom organizacijom Danwatch, uspjela definitivno potvrditi, po prvi put, korištenje nevidljivog lovca F-35 za izvođenje određenih napada u Gazi.

Objavili su, nakon potvrde s izraelskom vojskom, da je jedan od ratnih aviona iskorišten za bacanje tri bombe američke proizvodnje na takozvanu “humanitarnu zonu” za raseljene Palestince u južnom Pojasu Gaze al-Mawasi, u napadu u kojem je ubijeno najmanje 90 ljudi i ranjeno 300 drugih.

Opravdanje koje je Izrael predstavio bilo je da je ciljao na vojnog komandanta Hamasa Mohammeda Deifa i druge, a napad je kasnije naveden kao uspješan.

Hamas nije potvrdio Deifovu smrt. Izrael je koristio istu tvrdnju koju je imao nakon svih svojih drugih napada s masovnim žrtvama u kojima su nesrazmjerno ubijeni civili, posebno djeca.

Kakav je utjecaj na izraelske operacije?

Ovo je prvi put od početka rata u Gazi da je vlada Ujedinjenog Kraljevstva priznala da postoji “jasan rizik” da bi se oružje i komponente koje je isporučila mogli koristiti u ozbiljnom kršenju međunarodnog humanitarnog prava, smatra istraživačica trgovine oružjem Anna Stavrianakis.

Ovo je značajno jer znači da je vlada zakonski obavezna zaustaviti izvoz oružja u Izrael koji bi se mogao koristiti u takvim kršenjima, ali izuzeće F-35 predstavlja “ogromnu prazninu” koja potkopava poziciju vlade, rekla je za ona Al Jazeeru.

“Dijelovi F-35 vjerovatno su najveći pojedinačni doprinos UK-a izraelskom genocidnom ratu”, rekla je ova profesorica međunarodnih odnosa na Univerzitetu Sussex.

“Ujedinjeno Kraljevstvo izvozi dijelove i komponente u SAD, gdje ih kompanije predvođene Lockheed Martinom i Northrop Grummanom ugrađuju u borbene avione F-35, uključujući one koji idu Izraelu putem američke vojne pomoći. Možda postoje neki prilagođeni dijelovi za izraelski F-35I koje Ujedinjeno Kraljevstvo prodaje direktno Izraelu, ali oni su manjina.”

Udarni borbeni avion američke proizvodnje F-35B tokom vježbi iznad Atlantskog okeana [Američki marinski korpus putem Reutersa]

Stavrianakis je istaknula da su Palestinci na okupiranoj Zapadnoj obali također izloženi nasilju od strane izraelskih snaga koje je također počinjeno i omogućeno oružjem isporučenim iz inostranstva.

“Šire gledano, oružje koje isporučuje UK olakšava izraelsku okupaciju palestinske zemlje i njegov apartheidski sistem oduzimanja imovine, nasilja i kontrole. S obzirom na to, i s obzirom na to da je Ujedinjeno Kraljevstvo stranka Konvencije o genocidu, Ujedinjeno Kraljevstvo ne bi trebalo isporučivati ​​nikakvo oružje ili pružati bilo kakvu vojnu pomoć ili saradnju s Izraelom – nešto što Palestinci već dugo zahtijevaju”, rekla je.

U julu je Međunarodni sud pravde (ICJ) presudio da je daljnja prisutnost Izraela na okupiranoj Zapadnoj obali i istočnom Jerusalemu nezakonita i da treba završiti “što je prije moguće”.

Kako se promijenio položaj Ujedinjenog Kraljevstva pod laburistima?

Aktuelna laburistička vlada naslijedila je konzervativce nakon ubjedljive pobjede na izborima početkom jula.

Vlada premijera Keira Starmera nastavila je finansirati UN-ovu agenciju za palestinske izbjeglice (UNRWA) koja je bila obustavljena nakon nedokazanih optužbi Izraela da je osoblje te organizacije učestvovalo u napadima 7. oktobra.

Također je rečeno da više neće osporavati naloge za hapšenjem koje je izdao tužitelj Međunarodnog krivičnog suda (ICC) za izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i ministra odbrane Yoava Gallanta. Tužitelj ICC-a također je tražio naloge protiv dvojice vođa Hamasa.

Kada je UK u prošlosti blokirao prodaju oružja Izraelu?

Britanska vlada ima historiju ograničavanja prodaje oružja Izraelu nakon masovnih ubistava, a Starmer je postao šesti premijer i treći čelnik laburista koji je to učinio. Evo ostalih pet:

  • Konzervativni premijer Edward Heath zaustavio je snabdijevanje oružjem i Izraelu i njegovim arapskim protivnicima tokom arapsko-izraelskog rata u oktobru 1973. godine.
  • Konzervativna premijerka Margaret Thatcher nametnula je Izraelu embargo na oružje koji je trajao 12 godina do 1994, također povukavši poziv Izraelu da prisustvuje izložbi opreme britanske vojske nakon izraelske invazije na Liban 1982.
  • Laburistički premijer Tony Blair potajno je uveo embargo na oružje Izraelu kako bi blokirao oružje koje bi se moglo koristiti u ofanzivama na okupirane palestinske teritorije tokom druge Intifade 2002. godine.
  • Laburistički premijer Gordon Brown poništio je izvozne dozvole za oružje raketnim čamcima izraelske mornarice nakon što je Izrael pokrenuo napad na Gazu 2009. godine, u kojem je ubijeno oko 1.400 Palestinaca.
  • Konzervativni premijer David Cameron rekao je da je njegova vlada suspendirala 12 licenci za komponente koje bi se mogle koristiti u izraelskim vojnim napadima na Gazu 2014. godine.
Izvor: Al Jazeera

Reklama