Dječija paraliza ponovo u Gazi: Gdje se virus još pojavio?
Poliovirus je pronađen u uzorcima otpadnih voda Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije, dok su se novi slučajevi ponovo pojavili u Mozambiku i Malaviju.
Dječija paraliza ili polio ponovo je dijagnostikovan nakon 25 godina u Pojasu Gaze, prisiljavajući Ujedinjene nacije (UN) i lokalne zdravstvene vlasti da pokrenu kampanju vakcinacije u palestinskoj enklavi opustošenoj od kako Izrael 11 mjeseci bombarduje Gazu.
Očekuje se da će oko 640.000 djece mlađe od 10 godina primiti oralne kapi cjepiva protiv dječije paralize usred ograničene pauze u borbi, a aktivisti kažu da izraelsko kontinuirano uništavanje infrastrukture za upravljanje vodom i otpadom u Gazi pomaže širenju ove vrlo zarazne bolesti.
Nastavite čitati
list of 4 itemsRazaranje Gaze traje već 30 godina
FIFA bez odluke o Izraelu
Bloomberg: Izraelsko ciljanje iranske nafte uzrokovalo bi globalnu krizu
Bolest, koja uzrokuje paralizu udova prvenstveno kod djece mlađe od pet godina, skoro je iskorijenjena u svijetu. Ali posljednjih godina, ponovo se pojavila u nekoliko zemalja širom svijeta.
Gdje se još vratila ova bolest i kako?
Šta predstavlja ova kriza u Gazi?
Sredinom augusta, desetomjesečni dječak postao je djelimično paralizovan nakon što je zaražen poliom, što je prvi slučaj takvog oboljenja u Gazi u ovom vijeku.
Poliovirus otkriven u Gazi se smatra da potiče iz vakcine.
Slučajevi povezani s vakcinom nastaju kada oslabljen virus prisutan u oralnim vakcinama prelazi i mutira dovoljno da uzrokuje infekcije. Ovo se obično dešava tokom 12 do 18 mjeseci i pogađa osobe koje nisu bile vakcinisane, nisu završile vakcinaciju ili kod kojih vakcina nije djelovala, prema Howardu Formanu, direktoru Programa za upravljanje zdravstvenom njegom u Školi za javno zdravlje Univerziteta Yalea.
Zdravstveni stručnjaci i aktivisti optužuju Izrael za uništavanje zdravstvene i sanitarne infrastrukture u Gazi. Slučaj polia otkriven je nekoliko sedmica nakon što je agencija UN-a za zdravlje upozorila da je poliovirus pronađen u otpadnim vodama Gaze.
„Ako izraelska vlada nastavi blokirati hitnu pomoć i uništavati infrastrukturu za vodu i upravljanje otpadom, olakšaće širenje bolesti koja je gotovo potpuno iskorijenjena globalno“, izjavila je Julia Bleckner, viša istraživačica za zdravlje i ljudska prava u Human Rights Watchu.
„Partneri Izraela trebali bi pritiskati vladu da odmah ukine blokadu i omogući nesmetan humanitarni pristup u Gazi kako bi se omogućila pravovremena distribucija vakcina i suzbilo trenutno izbijanje polia.“
Šta je dječija paraliza?
Polio je visoko zarazna virusna bolest koja prvenstveno pogađa djecu mlađu od pet godina. Može uzrokovati nepovratnu paralizu udova.
Virus – kategoriziran kao tip jedan, tip dva i tip tri – širi se zaraženom vodom ili hranom i napada nervni sistem. Poliovirusi tipa dva i tri su iskorijenjeni još 2015. i 2019. godine.
“Virus koji se širi u Gazi povezan je sa sličnim virusom koji kruži u Egiptu, a koji potiče od upotrebe nove oralne vakcine protiv poliovirusa tipa dva koja se tamo koristila za odgovor na epidemiju”, rekla je Kimberly Thompson, predsjednica Kid Risk Inc, neprofitne organizacije i stručnjakinja za politiku sa više od dvije decenije iskustva modeliranja globalnog prijenosa poliovirusa.
Ne postoji lijek za dječiju paralizu kada se osoba zarazi. Međutim, može se spriječiti oralnim putem ili vakcinom.
Koje zemlje nisu iskorijenile dječiju paralizu?
Upotreba vakcina protiv polia gotovo je potpuno iskorijenila bolest širom svijeta, ali dvije zemlje još uvijek imaju endemske slučajeve – Pakistan i Afganistan.
Bolest je endemska kada je i dalje prisutna na osnovnom nivou u određenom području bez vanjskih faktora kao što su slučajevi putem putovanja.
Od 1988. polio je eliminisan u 122 zemlje. Pakistan je ove godine prijavio 16 slučajeva poliovirusa, dok je Afganistan u julu prijavio 14 slučajeva.
Gdje se još vratila dječija paraliza?
Osim Pakistana i Afganistana, jedine zemlje koje su u posljednjih nekoliko godina prijavile slučajeve divljeg poliovirusa su Mozambik (osam slučajeva u 2022. godini) i Malavi (jedan slučaj u 2021. godini) — obje zemlje su prethodno iskorijenile polio.
Nekoliko drugih zemalja zabilježile su slučajeve polia povezane s vakcinom. Dok je prošle godine bilo 12 slučajeva uzrokovanih divljim poliovirusom, 524 slučaja su bila povezana s vakcinom, prema podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti Sjedinjenih Američkih Država.
Većina zemalja sa srednjim i visokim dohotkom danas koristi vakcine koje sadrže mrtvi virus. Ali oralne vakcine su jeftinije i lakše se primjenjuju, što ih čini češćim izborom u zemljama u razvoju.
“Ako tražite rješenje koje je sigurno za pojedinca, inaktivirana poliomijelitis vakcina injekcijom je sigurnija; ali ako želite spriječiti slučajeve u populaciji i to brzo, oralna vakcina je ona koju trebate odabrati u ovom trenutku”, rekao je Forman.
Oralne vakcine se oslanjaju na oslabljen, ali živi poliovirus koji povremeno može uzrokovati i dječiju paralizu ako se širi kanalizacijom.
„Oralne vakcine protiv polia (OPV) nose određene rizike, ali ti rizici su mnogo manji od rizika od izbijanja poliovirusa,“ rekla je Thompson za Al Jazeeru. „Ključ kod upotrebe OPV-a je osigurati dovoljno visoku pokrivenost kako bi se vakcinski virusi spriječili da pronađu osjetljive osobe i izazovu slučajeve povezane s vakcinom.“
Slučajevi povezani s vakcinom dolaze u tri vrste – u zavisnosti od soja virusa koji se koristi u vakcini.
Najčešći je tip dva, s 133 slučajeva ove godine, pretežno u Nigeriji i Jemenu. Infekcije su također zabilježene u Indoneziji i 11 drugih zemalja širom afričkog kontinenta, uključujući Demokratsku Republiku Kongo (DRC).
Sjedinjene Američke Države, koje su službeno iskorijenile dječiju paralizu 1979. godine, također su zabilježile slučaj paralize tipa dva u okrugu Rockland, New York, 2022. godine.
U Mozambiku i DRC-u ove godine je prijavljeno šest slučajeva tipa jedan prouzrokovanog od vakcine.
Nije bilo slučajeva tipa tri od 2022. godine kada je Jerusalem zabilježio jedan slučaj dječije paralize. Sojevi tipa tri i tipa dva također su pronađeni u uzorcima otpadnih voda širom Jerusalema.
Te godine, Kanada, SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo također su pronašli vakcinom izazvani poliovirus tipa 2 u uzorcima otpadnih voda, iako je samo SAD prijavio slučaj infekcije.
Kako se poliomijelitis vratio u ta područja?
Jedan od razloga za veliki broj slučajeva tipa dva prouzrokovanog vakcinom je globalna promjena u vrsti vakcine koja se primjenjuje.
Godine 2016, virus tipa dva uklonjen je iz oralnih vakcina protiv poliovirusa u svim zemljama koje koriste ove vakcine i zamijenjen oralnom vakcinom za tipove jedan i tri zajedno s jednom dozom injekcije koja uključuje inaktiviranu vakcinu protiv poliovirusa tipa dva (IPV). Čak i prije promjene, stručnjaci su očekivali da će korištenje samo IPV-a za tip dva smanjiti imunitet stanovništva na poliovirus tipa dva.
“Imunološka zaštita izazvana IPV-om u populaciji nije tako efikasna u prevenciji prenošenja kao oralna vakcina protiv poliomijelitisa“, rekla je Thompson.
Infekcije dječije paralize ponovo su se pojavile i to zbog raznih razloga, kažu analitičari – od neodlučnosti da li vakcinisati do smanjenih kampanja imunizacije zbog sukoba ili globalnih zdravstvenih kriza, poput pandemije COVID-a.
Roditelji često odbijaju vakcinisati svoju djeci iz nepovjerenja, a razlozi za to nepovjerenje mogu se razlikovati ovisno o regiji.
U podsaharskoj Africi, decenije povremeno kontroverznih medicinskih eksperimenata doprinijele su uvjerenju da je ova regija paravan za testiranje novih vakcina. Postoje i teorije zavjere da su vakcine maska za proizvodnju supstanci koje smanjuju afričku populaciju ili uvode sotonističke kontrole u svijetu.
Ideja da su vakcine protiv dječije paralize dio zapadne zavjere dodatno je potaknuta u Pakistanu kada su se pojavili izvještaji da je američka agencija CIA organizovala lažnu akciju vakcinacije protiv dječije paralize kako bi uhvatila vođu Al Kaide Osamu bin Ladena.
Neki od uobičajenih razloga za odbijanje vakcinacije uključuju i nedostatak povjerenja u kvalitetu vakcine i strah od nuspojava.
Posljednjih godina također je postojao sveukupni jaz u pokušajima vakcinacije protiv dječije paralize. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, sukobi i politička nestabilnost ometali su napore za vakcinaciju u zemljama poput Sudana.
Mnoge zemlje su također zaustavile ili odgodile akcije vakcinacije protiv dječije paralize tokom pandemije COVID-19 zbog ograničenog kretanja, preusmjeravanja resursa i narušenog lanca snabdijevanja.
Povećana globalna mobilnost, posebno iz zemalja koje imaju dječiju paralizu, nastavljaju da šire ovaj virus dalje.