Ko će naslijediti Nasrallaha na mjestu vođe Hezbollaha?

Nasrallah je bio vođa Hezbollaha od 1992. Njegovo ubistvo ostavlja veliku prazninu u vodstvu grupe koju će biti teško popuniti.

Zamjenik lidera libanskog Hezbollaha Naim Qassem i lider izvršnog vijeća Hashem Safieddine, marširaju tokom vjerske procesije povodom obilježavanja Ašure u južnim predgrađima Bejruta, Liban, 17. jula 2024. [Aziz Taher/Reuters]

Bejrut, Liban – Ubistvo generalnog sekretara Hezbollaha Hassana Nasrallaha ostavlja prazninu unutar pokreta koji je već izgubio veći dio svog rukovodstva kao rezultat višemjesečnih izraelskih atentata.

Nasrallahova smrt u petak uveče, tokom velikog izraelskog napada na južni Bejrut, označava gubitak ne samo figure, već čovjeka koji je predstavljao libanski šiitski pokret u očima njegovih pristalica kao i šireg regiona.

Nasrallah je postao generalni sekretar Hezbollaha 1992. godine dok je bio u svojim 30-im godinama, i vodio je pokret veći dio njegovog postojanja. Pronalaženje zamjene sličnog ranga biće teško za Hezbollah, jer se očekuje nastavak izraelskih napada, pa čak i moguća kopnena invazija na južni Liban.

Međutim, postoje dvije vodeće figure za koje se smatra da su u konkurenciji da budu Nasrallahov nasljednik: Hashem Safieddine i Naim Qassem. Evo šta trebate znati o njima.

Hashem Safieddine

Šef izvršnog vijeća Hezbollaha i Nasrallahov rođak, Safieddine, smatra se kao glavni kandidat za sljedećeg generalnog sekretara pokreta.

Rođen 1964. godine u južnom selu Deir Qanoun en-Nahr, blizu Tira, Safieddine je studirao teologiju zajedno sa Nasrallahom u dva glavna centra šiitskog vjerskog učenja, iračkom gradu Najafu i Qomu, u Iranu. Obojica su se priključila Hezbollahu u ranim danima organizacije.

Šef izvršnog vijeća Hezbollaha Hashem Safieddine, lijevo, je rođak pokojnog Hassana Nasrallaha i jak je kandidat da ga naslijedi kao vođa pokreta [File: Mohamed Azakir/Reuters]

Safieddine dolazi iz ugledne šiitske porodice koja je iznjedrila vjerske učenjake i libanske parlamentarce, dok njegov brat Abdullah služi kao predstavnik Hezbollaha u Iranu. Safieddine ima svoje bliske veze s Iranom; njegov sin, Redha, je oženjen kćerkom Qassema Soleimanija, vrhovnog iranskog generala ubijenog u američkom napadu 2020. godine.

Pored svoje uloge u vođenju izvršnog vijeća, Safieddine je također važan član Šura vijeća i šef njenog Džihadi vijeća. Ta važnost ga je učinila neprijateljem Hezbollaha stranim protivnicima. Sjedinjene Američke Države i Saudijska Arabija proglasile su Safieddinea teroristom i zamrznule mu imovinu.

Naim Qassem

Ovaj 71-godišnjak je zamjenik generalnog sekretara Hezbollaha i često se naziva “broj dva” pokreta.

Rođen je u Kfar Kili pokrajini Nabatieh, južnom libanskom selu koje je pretrpjelo mnoge izraelske napade, posebno od prošlog oktobra.

Qassem ima dugu istoriju u šiitskom političkom aktivizmu. Sedamdesetih godina pridružio se Pokretu obespravljenih, kojeg je pokrenuo pokojni imam Musa al-Sadr, a koji je kasnije postao deo šiitske grupe Amal u Libanu. Kasnije je napustio Amal i pomogao u osnivanju Hezbollaha početkom osamdesetih godina, postavši jedan od osnivača vjerskih učenjaka te grupe.

Zamjenik vođe Hezbollaha, Naim Qassem, bio je vodeća ličnost u šiitskom političkom aktivizmu u Libanu od 1970-ih [Arhiva: Mohamed Azakir/Reuters]

Jedan od Qassemovih vjerskih mentora bio je nadaleko cijenjeni Ayatollah Mohammad Hussein Fadlallah, a sam Qassem je decenijama predavao vjersku nastavu u Bejrutu.

Tajnovita priroda grupe kao što je Hezbollah znači da nisu sve njegove uloge u organizaciji poznate javnosti. U jednom trenutku, međutim, on je nadgledao dio obrazovne mreže Hezbollaha i također je bio uključen u nadgledanje parlamentarnih aktivnosti grupe.

Qassem je izabran za zamjenika generalnog sekretara 1991. godine, pod tadašnjim vodstvom generalnog sekretara Abbasom al-Musawijem, kojeg je također ubio Izrael.

Igrao je važnu javnu ulogu u Hezbollahu tokom godina, a također je i član Savjetodavnog vijeća te grupe.

On je 2005. godine objavio knjigu pod nazivom “Hezbollah, priča iznutra” koja je prevedena na nekoliko jezika.

Izvor: Al Jazeera

Reklama