Može li Sanders blokirati isporuku američke vojne pomoći Izraelu

Američki senator Bernie Sanders službeno je predstavio nacrt zakona kojim se želi blokirati prodaja više od 20 milijardi dolara vrijednog oružja Izraelu.

Američki senator Bernie Sanders otvoreni je kritičar isporuke američkog oružja Izraelu (REUTERS/Piroschka van de Wouw)

Američki senator Bernie Sanders, otvoreni kritičar isporuke američkog oružja Izraelu, zajedno s demokratskim kolegama senatorima Peterom Welchom i Jeffom Merkleyem, službeno je predstavio nacrt zakona kojim se želi blokirati prodaja više od 20 milijardi dolara američkog oružja Izraelu.

Predstavnik iz američke savezne države Vermont, koji je 2016. godine pokušao osigurati demokratsku nominaciju za predsjedničke izbore, ovaj potez je najavio ranije ovog mjeseca.

“Ekstremistička vlada premijera [Benjamina] Netanyahua nije samo povela rat protiv Hamasa. Vodila je sveobuhvatni rat protiv palestinskog naroda, ubivši više od 41.000 Palestinaca i ranivši više od 95.000 – od kojih su 60 posto žene, djeca ili starije osobe”, naveo je Sanders u saopćenju za javnost.

U nastavku saznajte više o ovom prijedlogu zakona.

Šta je Senat SAD-a?

Senat Sjedinjenih Američkih Država je Gornji dom Američkog Kongresa, koji zajedno sa Zastupničkim domom predstavlja Američki kongres.

Ko ima većinu u Senatu SAD-a?

Senat Sjedinjenih Američkih Država broji 100 senatora, odnosno po dva senatora iz svake američke savezne države. Trenutno tijesnu većinu u Senatu drže demokrate, koji zajedno s nezavisnim senatorima koji su se priklonili Demokratskoj stranci imaju 51 mjesto u ovom tijelu.

Kada će se glasanje održati?

Senat će glasati o Zajedničkoj rezoluciji neodobravanja kada se ponovno sastane u novembru. Sanders je rekao da je izraelska upotreba američkog oružja u Gazi prekršila odredbe navedene u Zakonu o stranoj pomoći iz 1961. i Zakonu o kontroli izvoza oružja.

“Postoji brdo dokumentarnih dokaza koji pokazuju da se to oružje koristi u suprotnosti s američkim i međunarodnim pravom”, rekao je senator iz Vermonta. “Slanje više oružja nije samo nemoralno, već je i nezakonito.”

Kakve su šanse da prijedlog zakona bude usvojen?

“Nikakve”! Takav je stav vanjskopolitičkog analitičara Boška Jakšića, koji podsjeća da je Izrael “sveta krava u Americi”.

Prema njegovim riječima, šanse da ovaj prijedlog bude prihvaćen su ravne nuli. Podsjeća da je bilo sličnih prijedloga te da je administracija predsjednika Josepha Bidena prijetila da će neko vrijeme suspendirati izvoz bombi od 900 kilograma, što je sve ostalo na nivou prijetnji, jer je samo jedna pošiljka stopirana.

Hoće li odluku promijeniti to što prijedlog zakona podnose demokrate?

Prijedlog zakona za obustavu prodaje oružja Izraelu podnijela su trojica demokratskih senatora. S obzirom na to da demokrate kontroliraju Gornji dom Američkog kongresa, bilo bi za očekivanje da će im zahtjev imati podršku.

Analitičar Jakšić kaže da to ko kontrolira Gornji ili Donji dom Kongresa, odnosno ko je na vlasti u Sjedinjenim Američkim Državama, ne igra veliku ulogu.

“To što su predlagači demokrate, koje vladaju u Senatu, ne znači ništa. I same demokrate su podeljene. Jedan dio uvažava glasove sa protesta koji su održani letos i više su za distanciranje od (izraelskog premijera) Benjamina Netanyahua”.

Ipak, drugi dio demokrata, dodaje Jakšić, tradicionalno ostaje privržen Izraelu, bez obzira ko vlada – “kao i u ovom slučaju, kada je na vlasti najdesnija vlada u istoriji Izraela”.

Šanse za promjenu stava su nepostojeće?

Jakšić navodi da američka administracija “ide cik-cak”, što je posebno vidljivo u slučaju potpredsjednice Kamale Harris, koja je demokratska kandidatkinja na izborima u novembru. Jakšić napominje da ona pokušava da uključi i prava Palestinaca na samoopredjeljenje, ali ističe da ne može da kritizira Izrael.

“Izrael je sveta krava u Americi i prijetnje obustave izvoza oružja bi podigle buru i ko bi to predložio bi na tome pao”.

Koliko je Sanders iskren?

Kako je Izrael u SAD-u “sveta krava”, svaki potez vezan za tu zemlju se pažljivo promatra, pogotovo u izbornoj godini.

Međutim, Jakšić smatra da je retorika Bernieja Sandersa u vezi s ovim prijedlogom zakona, ali i u prethodnim naporima da se blokira izvor američkog oružja u Izrael, iskrena imajući u vidu njegove stavove.

“Iako je Jevrej, optužuju ga da je protivnik Izraela”.

Šta ‘ako’?

Iako su šanse da prijedlog zakona bude usvojen u Senatu ravne nuli, u slučaju takvog “nevjerovatnog obrata”, prijedlog bi morao da potpiše aktuelni stanovnik Bijele kuće, kako bi stupio na snagu. Kako je Biden odlazeći predsjednik, s obzirom da je odustao od kandidature za drugi mandat, Jakšić navodi da bi mogao potpisati taj “teoretski zakon”, s obzirom da ne bi mogao sebi naškoditi.

Međutim, napominje vanjskopolitički analitičar, time bi ugrozio svoju potpredsjednicu i demokratsku kandidatkinju Kamalu Harris.

“Ona bi platila cijenu Bidenovog potpisa”, smatra Jakšić.

Šta je zakon o kontroli izvoza?

Američki Zakon o kontroli izvoza oružja daje Kongresu pravo da zaustavi veliku inozemnu prodaju oružja donošenjem Rezolucije o neodobravanju, koju je predložio Sanders.

Iako nijedna takva rezolucija nije prošla Kongres i preživjela predsjednički veto, zakon zahtijeva da Senat glasa ako je rezolucija podnesena, a one su ponekad dovele do ljutitih rasprava koje su prijašnje predsjednike dovodile u neugodne situacije, navodi agencija Reuters.

Izvoz oružja prekršio bi kriterije postavljene u Zakonu o stranoj pomoći iz 1961. i Zakonu o kontroli izvoza oružja (AECA), naglasio je Sanders.

Kako je korišteno američko oružje?

Američko oružje korišteno je neselektivno, a nekoliko sistema uključenih u ovu prodaju odgovorno je za velik broj civilnih žrtava, kazao je Sanders.

Kako je naveo u saopćenju, postoji brdo dokumentarnih dokaza koji pokazuju da se to oružje koristi u suprotnosti s američkim i međunarodnim pravom. Također je jasno da je Izrael blokirao američku humanitarnu pomoć, što ga čini nepodobnim za američku sigurnosnu pomoć prema Odjeljku 620I Zakona o stranoj pomoći, dodao je Sanders.

Postoje li politički razlozi za blokiranje prodaje?

Senator Sanders tvrdi da postoje jasni politički razlozi da se ne nastavi s prodajom američkog oružja Izraelu.

“Mjesecima je Bidenova administracija pokušavala postići dogovor o prekidu vatre koji bi osigurao oslobađanje talaca i omogućio dotok veće pomoći u Gazu. Svaki put kad se činilo da je dogovor blizu, Netanyahu bi postavio nove zahtjeve i potopio dogovor. Jasno je da Netanyahu produžava rat kako bi se zadržao na vlasti i izbjegao krivični progon za korupciju.”

Koliki je značaj američke pomoći Izraelu?

SAD, najveći izraelski saveznik i dobavljač oružja, poslao je Izraelu više od 10.000 vrlo razornih bombi od 900 kilograma i hiljade projektila Hellfire od početka rata u Gazi u oktobru, rekli su američki dužnosnici Reutersu u junu.

Izvor: Al Jazeera

Reklama