Nasilno zatvaranje ureda Al Jazeere: Šta Izrael planira uraditi daleko od kamera?
Odluka je došla u kontekstu neviđene političke propagande protiv mreže Al Jazeere unutar desničarske vlade premijera Benjamina Netanyahua i nasilnih napada na okupiranoj Zapadnoj obali.
Pariz – Upad izraelskih snaga u ured Al Jazeere u Ramallahu i njegovo zatvaranje na 45 dana po vojnoj naredbi koju su naoružani i maskirani vojnici uručili novinarima Ureda na izblijedjelom komadu papira, a koji je brzo sproveden u oblasti koja je “teoretski” izvan vlasti okupacije, pokrenuo je nekoliko pitanja i strahova od njegovih motiva.
Dok međunarodne organizacije koje se zalažu za slobodu medija nastavljaju da osuđuju, a pravni stručnjaci osuđuju kršenja koja je počinio Izrael, ova odluka je došla u kontekstu neviđene političke propagande protiv mreže Al Jazeere unutar desničarske vlade premijera Benjamina Netanyahua i nasilnih napada okupacije na okupiranoj Zapadnoj obali te kampanje istrebljenja stanovnika Gaze koja traje skoro godinu dana.
Nastavite čitati
list of 3 items‘Kriminalni čin’: Al Jazeera osuđuje izraelski napad na ured u Ramallahu
Izrael zatvorio dopisništvo Al Jazeere u Ramallahu: Sve što trebate znati
Suzbijanje medijskog izvještavanja
U prizoru koji oslikava stvarnost na palestinskim teritorijama u malom formatu, koji liči na vojnu paradu, su novinari koji napuštaju svoje kancelarije, a okupatori ostaju unutra, krećući se okolo poput duhova, uništavajući i oduzimajući imovinu Al Jazeere. Čak i slika pokojne novinarke Shireen Abu Akleh ih je uznemirila i nisu našli način da odvrate njene poglede koji su ih pratili, osim da je pocijepaju.
Predsjednica Međunarodne federacije novinara (IFJ) Dominique Pradalie smatra da “okupator na sve moguće načine pokušava eliminirati sve svjedoke i novinare koji mogu posvjedočiti zločinima vojnika i doseljenika”. Dodala je za Al Jazeeru da Izrael ne poštuje slobodu novinarskog rada na okupiranim palestinskim teritorijama, kao ni u Pojasu Gaze te da je sreća da palestinski novinari u Gazi nastavljaju pružati svijetu ozbiljne i istinite informacije i slike kako bi se razotkrila stvarna situacija tamo.
Pradalie je zapljenu arhive i opreme Ureda opisala kao “čin rata”, ističući da protjerivanje novinara i krađa svih njihovih podataka sa računara i druge opreme je krajnje opasno za sve njihove informacione kanale jer više ne mogu sačuvati identitet svojih izvora.
U istom kontekstu, zamjenik generalnog sekretara Međunarodne federacije novinara Tim Dawson potvrdio je da novinari moraju držati svoje dokumente strogo povjerljivim jer su obavezni zaštititi identitet svojih izvora. Stoga je apsolutno neprihvatljivo da neprijateljska vlada pretražuje računare novinara i to je samo mali dio dugog niza užasnih zločina koje je izraelska vlada počinila nad slobodnim medijima, rekao je Dawson.
Govoreći za Al Jazeeru, Dawson predviđa da će izraelski novinari doživjeti istu sudbinu jer “tirani ne prestaju s ugnjetavanjem samo zato što su izbjegli kaznu, već nastavljaju s time u još većoj mjeri”.
“Svjedočili smo napadima na izraelske novine, poput Haaretza koje su opisane kao neprijatelj države, što znači da vlada ne tolerira mišljenja koja se razlikuju od njenih i daje sebi za pravo da ušutka one koji ju kritiziraju”, dodao je.
Prema njegovom mišljenju, Izrael će iskoristiti svoju tehnologiju ili umjetnu inteligenciju kako bi što prije kopirao, preuzeo i analizirao sve fajlove preuzete iz ureda Al Jazeere, “što je zastrašujuća mogućnost koja podriva osnovne principe slobodnog novinarstva”.
Zastrašivanje uz odsustvo zakona
Izraelska vojska tvrdi da je naredba o zatvaranju izdata jer je “ured korišten za podsticanje na terorizam i jer njegovo emitiranje ugrožava sigurnost i javni red u regiji i cijelom Izraelu”.
Komentirajući ovu tvrdnju, francuski advokat Gilles Devers tvrdi da okupatorska vojna sila nema pravo zatvoriti ured ni na 15 minuta niti upravljati poslovima u Ramallahu, prema presudi Međunarodnog suda pravde iz 2014. godine, koja jasno kaže da je “svaka okupacija nezakonita i mora se odmah okončati”.
U intervjuu za Al Jazeeru Devers je rekao da je koncept terorizma u međunarodnom pravu vrlo slab i ne postoji u statutu Međunarodnog krivičnog suda niti u međunarodnim pravnim dokumentima, pa se optužbe okupacije oslanjaju na “politički uspjeh ovog termina (terorizam) jer je njegova vrijednost s pravnog aspekta marginalna i krhka”.
Nije isključeno da će okupacija produžiti period od 45 dana koji je nametnula.
“Vojna sila nema granica niti poštovanje prema zakonu, a nakon što je prekršila sve zakonske regulative koje ne dozvoljavaju zatvaranje ureda Al Jazeere, može ići još dalje i optužiti šefa ureda za poticanje na zločin i slično”, objasnio je.
Dawson smatra da ono što su okupatorski vojnici učinili predstavlja “podli pokušaj zastrašivanja novinara Al Jazeere” i da je cijepanje slike pokojne Shireen Abu Akleh “gnusan čin” koji dolazi u sklopu napada koje izraelska vlada provodi protiv slobode medija, uključujući zabranu ulaska stranih novinara u Gazu, ubijanje palestinskih novinara i uznemiravanje lokalnih medija kada se usude kritizirati svoju vladu.
Pradalie je ukazala na poteškoće u zaštiti novinara s kojima se suočava Međunarodna federacija novinara jer, “kada okupator ne primjenjuje nikakve međunarodne zakone, a međunarodne vlasti ne uspijevaju podići svoj glas i osigurati poštivanje zakona, teško da mi možemo učiniti više od onoga što mogu učiniti te vlasti”.
Ubijanje demokratije i sporazuma iz Osla
Uprkos očajničkim naporima Izraela da se predstavi kao jedina demokratska država na Bliskom istoku sa najefikasnijim pravnim sistemom, njegovi postupci pokazuju suprotno – da je njegov režim daleko od demokratskog i da je politika njegove vlade potisnula vladavinu prava u sjenu, ostavljajući je samo kao uspomenu koja se gasi.
Ovo je u skladu s onim što je stručnjak za međunarodno krivično pravo Toby Cadman rekao za Al Jazeeru: “Izrael prakticira politiku aparthejda i ima jasan cilj dehumaniziranja palestinskog naroda, a upad njegovih vojnih snaga u Al Jazeerin ured i njegovo zatvaranje predstavlja jasan dokaz njegove očigledne tiranije.”
Cadman je također rekao da je “jasno da je Al Jazeera nezavisan i važan glas koji dokumentira zločine u stvarnom vremenu, glas koji izraelska vlada očajnički nastoji sakriti od vanjskog svijeta“, s obzirom na to da je „surova istina da svjedočimo urušavanju međunarodnog poretka zasnovanog na vladavini prava kao da je to normalna stvar i da nas naša kolektivna šutnja treba učiniti posramljenima”.
Prema riječima advokata Gillesa Deversa, sporazumi iz Osla potpuno nestaju jer su se oslanjali na ideju izbjegavanja međunarodnog prava i uspostavljanja bilateralnog ugovora. Ova metoda imala je za cilj prvenstveno da udalji palestinski narod od međunarodnog prava i time ga liši svih mogućih sredstava da se na njega pozove.
“U trenutku kada palestinsko pitanje napreduje, Izrael krši suverenitet palestinskih teritorija i međunarodno pravo, jer su Palestinci ostavili sporazume iz Osla po strani i okrenuli se Međunarodnom sudu pravde i Međunarodnom krivičnom sudu”, dodao je.
Tim Dawson je opisao upad u ured i ulazak okupatorskih snaga u Zonu A kao “kršenje sporazuma iz Osla”, ističući da se “kretanje vojnika u vojnim uniformama sa automatskim puškama kao da se spremaju za bitku, zatim provaljivanje vrata, oduzimanju opreme i izbacivanje novinara iz njihovih kancelarija dokazuje nedostatak slobode medija i ubijanje demokratije”.
Dok su sporazumi iz Osla ubijeni, a sloboda štampe ostala samo na papiru, aktuelni događaji su pokazali da u regiji postoji izraelski vojni vladar naoružan onim što on naziva “moći” prema kojoj odlučuje šta god želi, ostavljajući mnoga pitanja o istinskoj namjeri okupacije na Zapadnoj obali, od kojih je možda najvažnije: Šta želi tamo da uradi daleko od kamera Al Jazeere?