Četiri pitanja i odgovora o zatvaranju Al Jazeerinog ureda u Ramallahu

Izraelski vojnici provalili su željeznu kapiju i upali u zgradu te šefu ureda Walidu al-Omariju uručili vojni nalog da zatvori ured na 45 dana.

Okupacijske snage su zaplijenile svu opremu i dokumente iz ureda Al Jazeere, došli su kamionima, sve natovarili i odvezli (REUTERS/Mohammed Torokman)

Izraelski vojnici u nedjelju su zatvorili ured Al Jazeere u Ramallahu na okupiranoj Zapadnoj obali u operaciji koja je uključivala nekoliko kršenja.

Šta se tačno dogodilo?

Vojnici izraelske okupatorske vojske provalili su željeznu kapiju i upali u zgradu te šefu Al Jazeerinog ureda Walidu al-Omariju uručili vojni nalog da zatvori ured na 45 dana.

Izraelske snage su zaplijenile svu opremu i dokumente iz ureda Al Jazeere, došli su kamionima, sve natovarili i odvezli.

Kako su se ponašali izraelski vojnici prilikom upada u Al Jazeeru?

Izraelske okupacijske snage su spriječile ekipu Al Jazeere u Ramallahu i kolege Walida al-Omarija i Givaru al-Budeiri da dođu do svojih automobila.

Također su spriječile Al-Omarija i Givaru al-Budairi da izvještavaju s ulice u Ramallahu i zaustavile su emitiranje kanala.

Šef ureda je rekao da su okupacijski vojnici poderali sliku pokojne Shireen Abu Akleh, koja je bila u uredu u Ramallahu, uništavajući sve što se u njemu nalazilo.

Ispalili su dimne bombe u blizini opkoljenog ureda Al Jazeere i kružnog toka Al-Manara.

Izraelski vojni radio objavio je da je odluka o zatvaranju Al Jazeere u Ramallahu donesena jer ‘njeno emitiranje ugrožava sigurnost Izraela’ (REUTERS/Fadi Arouri)

Kakve su reakcije?

U prvom reagiranju na ovaj incident Vladin ured za medije u Gazi je rekao da je zatvaranje ureda Al Jazeere u Ramallahu i zabrana njenog rada „varvarska odluka i sramota…“ te da predstavlja „zločin i kršenje zakona“.

Veliki broj javnih ličnosti, korisnika društvenih mreža, kao i svjetskih organizacija osudili su upad izraelske vojske u ured Al Jazeere u Ramallahu i njegovo zatvaranje.

Neki aktivisti na društvenim mrežama komentiraju da se Izraelska vlada boji glasa Al Jazeere i njenog prenošenja dešavanja: „Prvo su ubili novinarku Al Jazeere Shireen Abu Akleh, zatim su ubili porodicu novinara Al Jazeere Waela Dahdouha, nakon toga su ubili snimatelja kanala Samira Abu Daku, a potom zabranili Al Jazeerino izvještavanje u Izraelu“.

Kasnije su ubili novinara Al Jazeere Ismaila al-Ghoula, a sada zabranili rad Al Jazeere na Zapadnoj obali.

Čime je Izrael opravdao ovu operaciju?

Izraelski vojni radio objavio je da je odluka o zatvaranju Al Jazeere u Ramallahu donesena jer „njeno emitiranje ugrožava sigurnost države“.

Dodao je da je odluka o zatvaranju donesena prema smjernicama političkog rukovodstva i nakon pravnog savjetovanja.

Izvor: Al Jazeera

Reklama