Sjeverna Koreja naoružava Rusiju: Za Ukrajince opasniji od Kine i Irana

‘Od svih ruskih saveznika, naš najveći problem je Sjeverna Koreja jer s količinom vojne opreme koju isporučuje stvarno utječe na intenzitet borbi’, rekao je Kirilo Budanov, šef ukrajinske obavještajne službe.

'Vlasti Sjeverne Koreje osiguravaju ogromne količine artiljerijske municije i to je kritično za nas', izjavio je general Budanov; prema njegovim riječima, Ukrajina trenutno ne može učiniti ništa po tom pitanju (Vladimir Smirnov / Sputnik via Reuters)

Kada je šef ukrajinske obavještajne službe Kirilo Budanov odlučio govoriti o najopasnijim ruskim saveznicima mnogi su očekivali da će imenovati neke velike i mnogoljudne zemlje kakva je, recimo, Kina. Ipak, na čuđenje mnogih, Budanov je kao „najveći problem“ za Ukrajinu označio malu, izolovanu i desetljećima militarizovanu državu – Sjevernu Koreju.

“Od svih ruskih saveznika, naš najveći problem je Sjeverna Koreja jer s količinom vojne opreme koju isporučuje stvarno utječe na intenzitet borbi”, rekao je Budanov na konferenciji za medije održanoj u ukrajinskom glavnom grad, Kijevu.

Vlasti Sjeverne Koreje “osiguravaju ogromne količine artiljerijske municije i to je kritično za nas”, izjavio je general Budanov i dodao da Ukrajina trenutno ne može učiniti ništa po tom pitanju.

Rusija povećava borbenu aktivnost

Analizirajući ono što je general Budanov rekao, Gordan Akrap, predsjednik Instituta za istraživanje hibridnih sukoba, pojašnjava da je količina borbenih sredstava koje Rusija dobija od Sjeverne Koreje daleko veća od onih koje dobija od drugih saveznika.

„General Budanov je rekao da je količina oružja i streljiva i materijalno minskih sredstava koje dostavlja Rusiji u provedbi agresije na Ukrajinu daleko najveća uspoređujući sa bilo kojim drugim izvorom raketnog ili topničkog streljiva, koja dobivaju. Ni Kina, ni Iran, ni bilo koji drugi saveznik ne dostavlja tolike količine i radi se o vlakovima koji putuju devet dana od Sjeverne Koreje do skladišta u Rusiji. Ti su vlakovi pod nadzorom tehnologije koja ima mogućnosti i sposobnosti takvog praćenja tako da se jako dobro zna i koliko su dugački ti vlakovi, i koliko ima vagona, ali i šta se u njima nalazi“, kaže Akrap.

Još je jedna stvar više nego očigledna, pojašnjava dalje Akrap, a to je da je jasno uočljivo rusko povećanje borbene aktivnosti svaki put kada jedan takva željeznička kompozicija iz Sjeverne Koreje dostavi municiju ruskom savezniku.

„Vidi se na terenu da svaki put kada dođe vlak iz Sjeverne Koreje, Rusija gotovo dvostruko povećava svoj kapacitet. Otprilike, kapacitet u raketnim sustavima je 1:2,2 ili 1:2,25 u korist Rusije, a sjetimo se kakvi su omjeri bili na početku agresije – 1:20. No, kada dođe vlak iz Sjeverne Koreje odmah se diže na 1:4“, pojašnjava.

Izolovana država

Nikoga ne treba da zavara činjenica da je Sjeverna Koreja međunarodno izolovana država i da veliki dio stanovništva trpi posljedice izolacije. Uprkos tome, javnost mora biti svjesna da je to zemlja koja gotovo sve svoje ekonomske i privredne resurse ulaže u izgradnju i očuvanje svoje vojne moći i borbene spremnosti.

Zbog toga je prirodno da Sjeverna Koreja proizvodi i skladišti veliku količinu oružja i municije, kaže Akrap.

„Drugo je pitanje da li je Sjeverna Koreja gladna i izolirana, odnosno da veći dio stanovništva ima ozbiljnih izazova sa prehranom ili sa standardom života. Međutim, to ne znači, a to je činjenica, da je Sjeverna Koreja svjesna svih izazova s kojima se suočava. Zna da radi na stvaranju neprijatelja kako bi ujedinila i držala tu razinu pritiska na vlastito stanovništvo i sve ono što ima ulaže u proizvodnju oružja i jačanje vojnih kapaciteta“, kaže.

Nikoga ne smije iznenaditi činjenica, dodaje Akrap, da upravo Sjeverna Koreja ima bliske savezničke odnose s Rusijom i da naoružava rusku vojnu mašineriju.

„Nije neobično i nije neočekivano da upravo Sjeverna Koreja svoje ogromna skladišta prazni i daje Rusiji, dok s druge strane Rusija daje hranu i tehnologiju koja im je nužna kako bi oni svoj nuklearni program digli na višu razinu, u smislu razvoja sposobnosti prebacivanja nuklearnog oružja na veće udaljenosti na siguran i pouzdan način kako bi mogli i dalje prijetiti ne samo Japanu, nego i SAD-u“, jasan je Akrap.

Rusija i sama zatečena dužinom rata

Mnoge frapira činjenica da Rusija, koja slovi za vojnu supersilu, mora uvoziti oružje i municiju kako bi produžila agresiju na Ukrajinu.

I na ovo pitanje Gordan Akrap ima logičan odgovor. Naime, Rusija je i sama bila zatečena ukrajinskim otporom tako da nije očekivala da će voditi tako dugačak i rat sa tolikim borbenim intenzitetom.

„Dobar dio njihovog vojnog potencijala bio je izvan okvira korištenja. Potpuni obavještajni fijasko koji se dogodio u strateškoj procjeni trajanja rata učinio je da ni oni u logističkom smislu nisu bili spremni na ovako dug rat. Trebalo je vremena da se Rusija prebaci na vojnu i ratnu proizovdnju i to je ono što njihovo gospodarstvo održava na životu. Njima nedostaje mnogo različitih materijala koji su neophodni za proizvodnju topničko-raketnih sradstava.

S druge strane, Sjeverna Koreja to već ima na raposloganju i to je jednostavno razmjena. Sjeverna Koreja njima prazni skladišta, a Rusija im omogućava tehnologiju za koju Sjeverna Koreja treba dosta vremena da je razvije. Ovako je dobija robnom razmjenom, recimo to tako“, zaključuje Akrap.

Izvor: Al Jazeera

Reklama