Rusija prijeti ‘brutalnim’ odgovorom ako Ukrajina napadne raketama dugog dometa

Ukrajinski zvaničnici iznose planove za domaću obrambenu industriju dok čekaju odluku zapadnih sila o udarima dugog dometa.

Ruski vrh igra na sada već poznatu prijetnju nuklearnim odgovorom. (Sputnik/Valery Sharifulin/Pool via REUTERS)

Ruski dužnosnici u protekloj sedmici davali su različite izjave o tome kako će Moskva odgovoriti na upotrebu zapadnog oružja duboko na njenoj teritoriji i hoće li se takvi napadi uopšte dogoditi.

Ruske diplomate igrale su na sada već poznatu prijetnju nuklearnim odgovorom.

Zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov rekao je državnoj novinskoj agenciji TASS u subotu da su zapadni saveznici Ukrajine već odobrili duboke napade unutar Rusije.

“Odluka [da se dopusti Kijevu da udari] postoji”, citirao ga je TASS.

“Stoga ćemo odgovoriti na brutalan način.”

Američki predsjednik Joe Biden i britanski premijer Keir Starmer sastali su se prethodnog dana, ali nisu izdali izjavu o tome daju li Kijevu ovlaštenja za korištenje taktičkih bombi američke vojske (ATACM) ili raketa Storm Shadow britanske proizvodnje za gađanje zračnih baza i logističkih lokacija 300 kilometra unutar Rusije.

Upitan je li dobio takvo dopuštenje u nedjelju, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je Fareedu Zakariji sa CNN-a: “Ne. Do sada, ne.”

Također je nagovijestio da bi sada moglo biti potrebno oružje sa još većim dometom od 500 kilometara, jer je Rusija vratila svoje borbene avione s aerodroma sa prve linije unutar dometa oružja koje Ukrajina trenutno posjeduje.

“Predugo smo čekali”, rekao je Zelenski.

SAD je dao dopuštenje Ukrajini da koristi svoje oružje preko granice za protivbaterijsku vatru. Do sada nije bilo izvještaja o tome da Ukrajina koristi ATACM i rakete Storm Shadow za gađanje aerodroma ili logistike.

‘Rat će utjecati na sve’

Bilo je i različitih izjava o tome kakav će biti ruski odgovor.

Sergej Lavrov, ruski ministar vanjskih poslova, rekao je u petak za televiziju Rossiya-24 da će nuklearni sukob doći do SAD-a.

“Neprestano im pokušavam prenijeti tu tezu – Amerikanci to neće moći presjediti preko okeana. Ovaj rat će utjecati na sve”, rekao je u petak, misleći na mogući nuklearni sukob.

Istog dana, ruski ambasador pri Ujedinjenim narodima Vasilij Nebenzja rekao je da duboki udari zapadnim oružjem znače rat NATO-a i Rusije.

“Kada se stvarno donese odluka o ukidanju ograničenja, to će značiti da zemlje NATO-a od tog trenutka počinju direktan rat protiv Rusije”, rekao je.

Sličan stav iznio je i ruski predsjednik Vladimir Putin 12. septembra.

Dmitrij Medvedev, zamjenik predsjednika moćnog Ruskog vijeća za nacionalnu sigurnost i Putinova desna ruka, upozorio je da je “strpljenje” Moskve na izmaku.

“Rusija pokazuje strpljenje. Uostalom, očito je da je nuklearni odgovor izuzetno teška odluka sa nepovratnim posljedicama”, napisao je u subotu na svom kanalu na Telegramu, ali je dodao da “svakom strpljenju dođe kraj”.

Ukrajina je u utorak navečer izvršila napad duboko u Rusiji, ali je koristila vlastito oružje.

Neimenovani izvori iz specijalnih snaga rekli su vladinom listu Suspilne da su pogodili skladište u kojem su se nalazile balističke rakete Iskander i Tačka-U, protivzračne rakete i artiljerijska munisija u Toropetsu, u ruskoj regiji Tver, nekih 500 kilometara od ukrajinske granice.

Snimci sa mjesta događaja pokazali su velike i raširene sekundarne detonacije.

“Vjerovatno ste primijetili da [srijeda] nije bilo posebno dobro jutro za Rusiju. To se događa zbog inventivnih proizvoda proizvedenih u Ukrajini, razvijenih u Ukrajini,” rekao je Oleksandr Kamišin, savjetnik ukrajinskog predsjednika za proizvodnju oružja, za norveški medij Nettavisen.

Ukrajina je nedavno predstavila Paljaniciju, dron čiji domet nije otkrila.

“Nismo imali takve kapacitete prije godinu i po “, rekao je Kamišin.

“Sada imamo brojne proizvode koji mogu dostići cilj od 2.000 kilometara u Rusiji.”

Ukrajina užurbano jača odbrambenu industriju

Ukrajina je ove godine intenzivno gradila sopstvenu odbrambenu industriju, nakon što je prošle godine primila ono što smatra razočaravajućim količinama zapadne municije i opreme za kontraofanzivu koja nije postigla željene rezultate.

Rustem Umerov, ukrajinski ministar odbrane, rekao je na forumu Jaltske evropske strategije da će se odbrambeni proizvodni kapacitet Kijeva uskoro utrostručiti.

“Prošle godine smo planirali naše proizvodne mogućnosti i odredili koliko možemo zajednički proizvoditi u privatnom i javnom sektoru. Tada je naš potencijal bio sedam milijardi dolara. U 2025. možemo utrostručiti to”, rekao je Umerov.

Kamišin, koji je do prošlog mjeseca bio ministar odgovoran za odbrambenu industriju, potvrdio je to rekavši da se pod njegovim nadzorom proizvodnja oružja udvostručila i da će se do kraja 2024. utrostručiti.

Također je otkrio da Ukrajina sada proizvodi sopstvene artiljerijske granate od 155 mm.

Nedostatak granata muči ukrajinske branitelje, a Ukrajina je to uveliko nadoknadila proizvodnjom malih bespilotnih letjelica početkom ove godine, koje su gađale ruske tenkove i druga vozila smrtonosnom preciznošću.

Ukrajina sada proizvodi sopstvene artiljerijske granate od 155 mm, tvrde zvaničnici (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Ukrajina je, također, postala inovator u ratovanju bespilotnim letjelicama, otkrivši u proteklih nekoliko sedmica bespilotne letjelice sa plamenom “zmaj” i “pas”.

Ali ono što je imalo, možda, najveći učinak u ublažavanju superiornije ruske vatrene moći je prošlomjesečna kontrainvazija na rusku regiju Kursk, rekao je Zelenski.

Rekao je forumu Jaltinske evropske strategije da je, osim što je spriječio ruski pokušaj invazije na sjevernu ukrajinsku regiju Sumi, odvratio artiljeriju od Donjecka, smanjivši odnos artiljerijske vatre u blizini Pokrovska sa 12 naprema jedan na 2,5 naprema jedan.

Rekao je da je to, također, preusmjerilo značajan broj ruskih trupa.

“U Kursku su Rusi počeli brzu ofanzivu. Znamo da ih oko 40.000 vojnika već tamo”, rekao je.

Problem ruskih rezervi i ljudstva

Nezavisni ukrajinski vojni posmtrač, penzionisni pukovnik Konstantin Mashovec, složio se s tim, rekavši da se u Kursku nalazi između 33.000 i 35.000 ruskih vojnika.

To ne uključuje samo rezerve, već borbeno učinkovite elitne jedinice. Posljednja koja je ondje uočena bila je 137. zračna pukovnija.

Zelenski i njegov vrhovni komandant Oleksandr Sirskij nedavno su rekli da je inicijativa Kursk konačno zaustavila rusko napredovanje prema Pokrovsku, koje se od februara odvija iz Avdijivke.

Šef Ukrajinske vojne obavještajne službe vjeruje je da će, ako Ukrajina može nastaviti s borbom do sljedećeg ljeta, ruski ratni napori početi doživljavati nedostatak opreme i osoblja.

Ukrajinski vojni čelnik Kirilo Budanov vjeruje da će tada nestati ruske zalihe oružja naslijeđenog iz sovjetskih vremena.

Neke zapadne procjene ga potvrđuju.

Oryx, nizozemska obavještajna stranica, dokumentirala je zapanjujuću stopu gubitaka – gotovo 3.400 ruskih tenkova je uništeno, napušteno ili zarobljeno – i vjeruje da je stvarni broj znatno veći.

Ali Rusija, također, može obnoviti stare sovjetske tenkove u skladištu, kaže Međunarodni institut za strateške studije. Procjenjuje se da je ruski proizvodni kapacitet tenkova samo 60-70 godišnje – otprilike onoliko koliko ih Ukrajina uništi u tri sedmice. Ali stope obnove dovoljno su visoke da Rusiju drže “još 2-3 godine, a možda i duže”, procijenjeno je u februaru.

Ljudstvo može biti složeniji problem.

Budanov je ukazao na stalno rastuće isplate unaprijed koje se nude za privlačenje dragovoljaca, koje su dostigle 22.000 dolara.

“U tom razdoblju [u ljeto 2025.] oni će se suočiti sa dilemom – ili objaviti mobilizaciju, ili na neki način malo smanjiti intenzitet neprijateljstava, što bi za njih na kraju moglo biti kritično”, rekao je Budanov.

Izvor: Al Jazeera

Reklama