Kakav je značaj rezolucije UN-a kojom se traži prekid izraelske okupacije?

Generalna skupština UN-a usvojila je prvu palestinsku rezoluciju s 124 glasa za i 14 protiv, zahtijevajući povlačenje Izraela s okupiranih teritorija u roku od 12 mjeseci.

Rezolucija prihvaćena u srijedu bila je prva službeno predstavljena rezolucija Palestine otkako je dobila mjesto u Ujedinjenim narodima (Eduardo Munoz / Reuters)

Generalna skupština Ujedinjenih naroda sa 124 glasa za i 14 glasova protiv usvojila je u srijedu prvu rezoluciju koju je predložila Palestina, a kojom se traži povlačenje Izraela s okupiranih teritorija u roku od 12 mjeseci.

Cilj rezolucije jeste da podrži savjetodavno mišljenje koje je izdao Međunarodni sud pravde u julu, koje poziva na okončanje nezakonite izraelske okupacije, razbijanje nelegalnih naselja i zida koji ih odvaja te iseljenje svih doseljenika s okupiranih palestinskih teritorija, uključujući Okupirani Jerusalem.

Značaj nove rezolucije, prema mišljenju zvaničnika i stručnjaka, je u činjenici da je prvi put usvojena na prijedlog Palestine, nakon što je dobila određena prava u UN-u koja su joj omogućila da predloži nacrt rezolucije, umjesto da od drugih zemalja ili grupa traži njeno predlaganje. Ovom rezolucijom je, također, određen termin održavanja međunarodne konferencije za uspostavljanje mehanizama za njeno sprovođenje.

Historijski trenutak

Palestinski zvaničnici su za ovu rezoluciju, koja je široko prihvaćena na lokalnom, arapskom, islamskom i međunarodnom nivou, rekli da je „posebno značajna“.

Palestinski predsjednik Mahmoud Abbas rekao je da glasanje dvije trećine članova Generalne skupštine za rezoluciju predstavlja „međunarodni konsenzus“ o pravdi kada je riječ o palestinskom pitanju i pobjedu palestinskog naroda, kako prenosi zvanična palestinska novinska agencija.

Abbas je dodao da ona ima „poseban značaj jer je usvojena u historijskom trenutku, budući da Palestina po prvi put sjedi na zvaničnom mjestu u Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda, prema abecednom redoslijedu država članica“.

U maju je Generalna skupština usvojila rezoluciju kojom je podržala zahtjev Palestine za punopravno članstvo u Ujedinjenim narodima i preporučila da Vijeće sigurnosti ponovo razmotri zahtjev. Također, ta rezolucija je omogućila dodatna prava i privilegije u vezi sa učešćem Palestine u ovoj međunarodnoj organizaciji.

Palestinski predsjednik je izjavio da nova rezolucija daje veću nadu palestinskom narodu „u ostvarenje njegovih težnji za slobodom i nezavisnošću i uspostavljanje nezavisne palestinske države sa Istočnim Jerusalemom kao glavnim gradom“.

Palestinsko ministarstvo vanjskih poslova je u svom saopćenju, čiju kopiju je dobila Al Jazeera, navelo da rezolucija predstavlja „tračak nade u vrijeme kada se provodi genocid nad palestinskim narodom i važan korak za odvraćanje i pozivanje ​​na odgovornost kolonijalnog izraelskog sistema“.

Ministarstvo je u saopćenju dodalo da je rezolucija odraz „spremnosti svijeta da poduzme neke mjere i sankcije protiv okupacije i njenih počinilaca“.

Pravni i politički značaj

Nova rezolucija Generalne skupštine Ujedinjenih naroda pridružuje se nizu rezolucija koje su izdali Skupština i Vijeće sigurnosti, a koje nisu sprovedene. No, kakav je pravni i politički značaj nove rezolucije?

Prema riječima bivšeg ministra pravde, profesora međunarodnog prava dr. Mohammeda Fahda al-Shalaldeha, rezolucija je – pored zahtjeva da se stane na kraj okupaciji – poziv svim zemljama da zaustave sve što uzrokuje demografske ili geografske promjene na okupiranim teritorijama.

U razgovoru s Al Jazeerom dodao je da je rezolucija došla nakon unapređenja pravnog statusa Palestine u UN-u, gdje se sada tretira abecednim redom poput drugih zemalja, ali i nakon dobijanja mnogih privilegija, poput učešća u raspravama i postavljanja pitanja.

„Ovo je samo po sebi vrlo važan korak ka prihvatanju punopravnog članstva Palestine u Ujedinjenim narodima i ohrabruje zemlje da priznaju Palestinu kao državu“, rekao je.

Al-Shalaldeh je objasnio da će Generalna skupština – kao autoritet i zakonodavna vlast u svijetu, koja je tražila savjetodavno mišljenje, o kojem se glasalo nakon što ga je dobila – „donijeti izvršne odluke, ne ograničavajući se na savjetodavno mišljenje, već na mehanizme koji će obavezati Izrael da prekine okupaciju i potpuno se povuče s teritorija okupiranih 1967. godine“.

Međunarodna konferencija o implementaciji

Bivši ministar je rekao da je „prvi put predložen nacrt rezolucije kojom se palestinskom narodu nadoknađuje šteta koju trpi od 1967. godine“.

Također je rekao da rezolucija predlaže i održavanje posebne međunarodne konferencije tokom 79. zasjedanja Generalne skupštine zbog sprovođenja odluka vezanih za palestinsko pitanje.

Naglasio je da „odluke koje donosi Generalna skupština imaju veliku pravnu vrijednost, posebno kada Vijeće sigurnosti ne uspijeva da djeluje zbog korištenja veta Sjedinjenih Američkih Država“.

Na kraju je rekao da su rezolucijama Generalne skupštine „potrebni mehanizmi za implementaciju te da imaju pravnu i političku vrijednost: otvaraju put Palestini da učvrsti koncept suvereniteta, ohrabruju Međunarodni krivični sud da izda naloge za hapšenje izraelskih ratnih zločinaca i ohrabruju sudije Međunarodnog suda pravde da ubrzaju rješavanje slučaja koji je pokrenula Južna Afrika optužujući Izrael za genocid“.

Krajem prošle godine, Južna Afrika je podnijela tužbu protiv Izraela Međunarodnom krivičnom sudu, optužujući ga za „genocid“ u Gazi.

U maju je glavni tužilac suda Karim Khan saopćio o nastojanju da se izdaju nalozi za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i njegovog ministra odbrane Yoava Gallanta.

Veliki izazov

Palestinska oslobodilačka organizacija smatra da je rezolucija „ponovo potvrdila pravnu nelegitimnost izraelske okupacije i kolonijalizma na okupiranim palestinskim teritorijama, uključujući Istočni Jerusalem“, rekao je Wasel Abu Yousef, član njenog Izvršnog odbora.

Palestinski čelnik je dodao, u razgovoru s Al Jazeerom, da je rezolucija „naglasila važnost uklanjanja svih tragova okupacije, uključujući njena naselja i doseljenike, sa okupiranih palestinskih teritorija“.

Rekao je da je samo predlaganje rezolucije pred Generalnom skupštinom „bilo veliki izazov, posebno nakon izjava i prijetnji izraelskih zvaničnika u pokušaju da spriječe njeno predlaganje, poput prijetnji urušavanjem statusa Palestinske samouprave, zadržavanjem sredstava od poreza (palestinskih poreznih fondova koje drži Izrael) i uvođenjem sankcija protiv vlasti“.

Dodao je da glasanje dvije trećine članica Generalne skupštine za rezoluciju predstavlja podršku palestinskom pitanju te da je „to bio jasan glas za pravdu u vezi s tim pitanjem, za prava palestinskog naroda i važnost zaustavljanja rata, okončanja okupacije i uklanjanja kolonija i kolonizatora“.

Abu Yousef je rekao da je potrebno uspostaviti ravnotežu između jačanja nepokolebljivosti ljudi da ostanu na svojoj zemlji te pružanja otpora okupaciji i nasilju doseljenika i zaštiti naroda, s jedne strane, te političkog i diplomatskog napora sa zemljama kako bi veći broj njih priznao Palestinu kao državu, s druge strane.

Izvor: Al Jazeera

Reklama