Husi ispalili ‘hipersonični’ projektil na Izrael: Šta treba znati

Projektil je pogodio centralni dio Izraela dok se rat u Gazi bliži drugoj godini, a Husi tvrde da izraelski odbrambeni sistemi ne mogu oboriti njihov projektil.

Slika preuzeta iz videosnimka koju je objavio Ured za medije Husa, na kojem je, kako kažu, prikazano lansiranje projektila koji je pao u Izrael [Ansar Allah Media Office via AP]

Jemenski Ansar Allah, grupa poznatija kao Husi, lansirao je prošle nedjelje, kako su rekli, hipersonični projektil na centralni dio Izraela. Raketa je izazvala požare, aktivirala sirene za zračnu uzbunu i natjerala stanovnike da pobjegnu u sklonište na području oko aerodroma Ben Gurion.

Husi su ustvrdili da izraelski odbrambeni sistemi ne mogu oboriti njihov projektil.

Izraelski dužnosnik izjavio je da je devet osoba zadobilo lakše povrede.

Husi od novembra napadaju brodove za koje smatraju da su povezani s Izraelom, na Crvenom moru, Adenskom zaljevu i moreuzu Bab al-Mandeb, u znak solidarnosti s Palestincima i protesta protiv izraelskog kontinuiranog rata u Pojasu Gaze.

Šta su lansirali Husi?

Husi tvrde da su lansirali hipersonični balistički projektil koji je preletio 2.000 kilometara od Jemena do centralnog Izraela za 11 minuta.

Izrael je rekao da projektil nije bio hipersoničan, dodajući da “nije manevrirao u letu”, prema The Times of Israel.

“Osim ako Rusija ili Sjeverna Koreja nisu proslijedile ovu tehnologiju Husima […] vjerovatnije je da je raketa supersonična”, rekao je za Al Jazeeru Mohammed Al-Basha, viši bliskoistočni analitičar za Navanti Group.

“Superonične rakete oslanjaju se na konvencionalne raketne motore i upravljačke sisteme, dok hipersonične zahtijevaju napredne materijale koji mogu izdržati ekstremna toplotna, mehanička i akustična opterećenja pri velikim brzinama. Ako je, prema praćenju projektila premašio brzinu od pet maha, to bi značilo da su Husi nabavili hipersoničnu tehnologiju”, rekao je Al-Basha.

“Dizajn serije projektila Husa vrlo je sličan iranskim balističkim projektilima srednjeg dometa. Mogao bi biti hibrid, s prednjim perajama i bojevom glavom nalik na Fateh-110, dok su stražnje peraje slične Kheibar Shekanu“, dodao je. “Husi su dodali različite oznake, uključujući crno-bijeli karirani uzorak kefije te zastavu i kartu Palestine.”

Da li je projektil presretnut?

Nasreddin Amer, potpredsjednik Medijskog ureda Husa, naveo je u objavi na platformi X da “20 projektila nije uspjelo presresti” raketu.

Izrael tvrdi da je projektil oštetila, ali ne i uništila izraelska raketa – presretač.

Šrapneli projektila i presretača pali su na otvoreno područje u blizini Kfar Daniela, 15-ak kilometara od Ben Guriona i uzrokovali požar.

Kakva je bila reakcija u Izraelu?

Početni napad natjerao je ljude u bijeg, ali službenici aerodroma tvrde da su operacije nastavljene ubrzo nakon toga.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao je da će Husi platiti “visoku cijenu” za napad za koji je rekao da je dio “borbe na više frontova protiv iranske osovine zla koja […] želi uništiti Izrael”.

“Ko god treba podsjećanje na to, pozvan je da posjeti luku Hodeidah”, rekao je Netanyahu, govoreći o julskom izraelskom napadu na taj jemenski lučki grad u kojem su ubijene tri osobe, a ranjeno njih najmanje 80.

Magen David Adom, iz izraelske nacionalne hitne službe, rekla je da je devet osoba zadobilo lakše povrede.

“Izraelski modus operandi u regiji je predvidiv […] mogao bi odgovoriti zračnim udarima dugog dometa, ciljajući ključne lokacije kao što su naftni terminal Ras Issa ili luke As-Salif i Hodeidah”, rekao je Al-Basha.

“U drugom slučaju, Izrael bi mogao upotrijebiti cyber-napade ili tajne operacije kako bi pogodio lokacije za lansiranje projektila u Jemenu, poremetio iranske rute snabdijevanja ili ubio vodstvo Husa, što bi bilo u skladu s onim što je ranije radio u Gazi, Iranu, Iraku, Libanu i Siriji.

Na diplomatskom frontu, Izrael bi mogao intenzivirati napore da lobira kod SAD-a, Velike Britanije i Evropske unije za povećanje sankcija Husima, potencijalno izazivajući njihovo proglašenje stranom terorističkom organizacijom.”

Šta Husi pokušavaju postići?

Ovo je bio najdublji raketni udar Husa na Izrael.

“Iz političke i strateške perspektive, činjenica da Husi, koji ne dijele granicu s Izraelom, pokreću napade sa udaljenosti od 2.000 kilometara i dostižu do centralnog Izraela, upućuje na napredak u tehnologiji projektila i bespilotnih letjelica, uz podršku Irana”, rekao je Al-Basha.

“Ovo ima i psihološki učinak, jer otkriva potencijalne ranjivosti u izraelskim protivzračnim odbrambenim sistemima. Štaviše, to pojačava profil Husa kao rastuće vojne sile u regiji”, rekao je.

Times of Israel izbrojao je više od 220 balističkih projektila, krstarećih projektila i dronova koje su Husi ispalili na Izrael u proteklih 11 mjeseci.

Prema navodima Husa, “nova hipersonična balistička raketa” prešla je 2.040 kilometara u 11 minuta kako bi gađala “vojni položaj izraelskog neprijatelja u području Jaffe”.

Glasnogovornik Husa Yahya Saree je, također, rekao da bi Izrael trebao očekivati ​​više operacija kako se približava godišnjica početka izraelskog rata protiv Gaze 7. oktobra.

Husi su, također, poručili da će „i dalje odgovarati na izraelski napad na Hodeidah 20. jula i ovo im omogućuje da tvrde kako su eskalirali situaciju“, rekao je jemenski analitičar Nicholas Brumfield za Al Jazeeru.

Zašto je ovaj napad Husa značajan?

Ovaj projektil pogodio je dublje [na izraelski teritorij] od bilo kojeg napada u prošlosti.

Od tih prošlih napada, malo je onih koji su oštetili izraelsku teritoriju ili povrijedili ljude. Napad dronom 19. jula bio je prvi u kojem je ubijen jedan Izraelac.

Činjenica da je projektil stigao toliko daleko, uprkos izraelskoj odbrani, bit će podstrek samopouzdanju grupe.

“To im, također, omogućava da pokažu svoje sposobnosti i traže veću regionalnu važnost, budući da na mnogo načina predvode odgovor ‘osovine otpora’ na izraelski napad na Gazu”, rekao je Brumfield.

U radu na tekstu sarađivao je Maziar Motamedi.

Izvor: Al Jazeera

Reklama