‘Black Myth: Wukong’ – zašto kineska igrica u trenu osvaja svijet

Videoigrica ‘Black Myth: Wukong’ prodana je u više od deset miliona primjeraka za tri dana, postavši najuspješnija kineska igrica svih vremena.

Zaljubljenici u igrice čekaju ispred štanda kineske igrice na sajmu videoigara Gamescom u Kelnu [Sascha Schuermann / Getty Images]

Nova kineska videoigrica postala je tema u cijelom svijetu nakon što je prodana u više od deset miliona primjeraka za tri dana, postavši najuspješnija igrica svih vremena iz ove države. Prema procjenama iz 2023, kineska industrija videoigrica otprilike vrijedi 40 milijardi dolara.

Igrica Black Myth: Wukong, koju je stvorio Game Science (GS), već je donijela 800-900 miliona dolara prihoda i pomoći će približiti kinesku kulturu globalnoj publici.

Ova igrica, koja se smatra prvom kineskom AAA videoigricom, razvijana je šest godina i koštala je gotovo 70 miliona dolara. AAA je klasifikacijska oznaka koja označava da je riječ o visokobudžetnoj ili visokoprofilnoj igrici velike kompanije za razvoj videoigara.

Iako je ova igrica privukla pažnju zbog naglog skoka u popularnosti, kritičari su ukazali na očitu kulturu seksizma, barem u prošlosti, u Game Scienceu, kao i na kontroverznu listu dozvoljenih i zabranjenih stvari koje ova kompanija nalaže influencerima koji promovišu igru, kao i streamerima koji je igraju. U smjernicama se, između ostalog, traži da influenceri i streameri ne koriste „riječi koje mogu biti okidač kao što su ‘karantin’ ili ‘izolacija’, odnosno ‘COVID-19'“ kao i „politika“.

Kina je odavno osjetljiva na kritike u vezi sa svojim politikama koje se odnose na COVID-19, koje su uključivale restrikcije dugo nakon što se veći dio svijeta otvorio.

Kritike, međutim, nisu umanjile prodaju, s 18 miliona prodanih primjeraka od izlaska igre 20. augusta.

Prema Game World Observeru, online časopisu o industriji videoigara, prodaja Wukonga u rangu je sa drugim blockbuster igricama koje su izašle u proteklim godinama.

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, koja je izašla u maju 2023, i Pokemon Scarlet and Violet, izašla u novembru 2022, prodane su u deset miliona primjeraka za tri dana.

O čemu je riječ u igrici Black Myth?

Black Myth: Wukong je akcijska igrica za jednog igrača inspirisana klasičnim kineskim romanom iz 16. stoljeća, Putovanje za Zapad. Roman je zasnovan na stvarnom hodočašću Xuanzanga, budističkog svećenika iz 7. vijeka, u Indiju u potrazi za svetim tekstovima.

Igrica prati priču Sun Wukonga, Majmunskog kralja, koji kreće na epsko putovanje kako bi vratio izgubljene relikvije. Igrači dobijaju ulogu „Preodređenog“, antropomorfnog majmuna s natprirodnim moćima mijenjanja lika i borbenih tehnika.

S vrhunskom i realističnom grafikom, zapanjujućim vizualnim prikazima i atraktivnom igrom, gaming zajednica ju je objeručke prihvatila i preplavila Reddit i Twitch.

Koji je dio kontroverzan?

U novembru je IGN, američka kompanija iz oblasti videoigrica i zabave, prijavila navodnu historiju seksističkih objava nekih od autora igrice Black Myth, koje su postale javne.

Osim toga, smjernice za „društveno prihvatljive“ objave koje je izdala kompanija koja je proizvela igricu za influencere i streamere izazvale su kritike. Takve smjernice su rijetke, ako ne i bez presedana, za velike igrice, smatraju poznavaoci industrije.

Ovo je lista smjernica:

  • Uživajte u igrici!
  • NE vrijeđajte druge influencere ili igrače
  • NE koristite uvredljiv jezik/humor
  • NE uključujte politiku, nasilje, golotinju, feminističku propagandu, fetišizaciju i drugi sadržaj koji izaziva negativni diskurs
  • NE koristite riječi kao što su „karantin“, „izolacija“ ili „COVID-19“.
  • NE raspravljajte o sadržaju koji se odnosi na politike kineske industrije igara, mišljenja, vijesti, itd.

Iz Game Sciencea nisu odgovorili na članak IGN-a niti su dali izjavu o smjernicama za Black Myth: Wukong. Hero Games, sa sjedištem u Pekingu, jedan od najvećih investitora u Game Science, također, nije da komentar.

Bivši novinar Gamekulta, Benoit „ExServ“ Reinier bio je među pojedincima koji su primili smjernice od Game Sciencea i napravio je javni video u kojem navodi da neće raditi recenziju za Black Myth: Wukong, opisujući smjernice kao „smiješne“ zbog zabrinutosti u vezi sa cenzurom.

Zašto je igrica Black Myth toliko popularna?

Igrica Black Myth prvi put je predstavljena 2020. sa 13-minutnim trailerom koji je na kraju prikupio dva miliona pregleda na YouTubeu i deset miliona pregleda na kineskoj streaming web-stranici Bilibili.

S obzirom na to da se čekalo četiri godine da igrica izađe, očekivanja su bila velika.

Osim toga, ovo je prva kineska AAA videoigrica.

Jedan od velikih izazova za Black Myth bila je i jezička barijera, jer su željeli da se dopadne govornicima kineskog, ali i engleskog jezika.

PC Gamer, koji piše recenzije za kompjuterske igrice 20 godina, razgovarao je s Game Scienceom, kreatorom igrice, o izazovima prijevoda.

„Ipak, kada govorimo o poruci koja će doprijeti do publike, kada premostite jezičku barijeru, uočavate da Putovanje na Zapad ima elemente koji su izuzetno privlačni“, kazao je stručnjak iz Game Sciencea u nedavno objavljenom članku.

U drugom članku Yap Hui Bin, dugogodišnji gamer i autor za Techgoondu – singapurski digitalni informativni portal koji se bavi temama tehnologije i kulture gaminga – odao je priznanje dizajnerima igrice Black Myth: Wukong jer su se posebno potrudili da dopru do govornika engleskog jezika.

„Prijevod igrice na engleski, kako u pisanom obliku, tako i u govoru, vrhunski je. Najimpresivnije je što su znatni napori uloženi u prijevode rima i aliteracije pjesama, priča i mitova, što je odličan način da se publici engleskog govornog područja predstave kineske priče i kultura“, napisao je Hui Bin.

Kako se na uspjeh ove igrice gleda u Kini?

Veliki uspjeh ove igrice bio je povod za razgovor o tzv. mekoj moći Kine i dolasku kineskih videoigara na globalnu pozornicu.

Kineski Global Times je u izvještaju naveo da je igrica „skrenula pažnju globalne javnosti na drevna čuda Kine“.

Black Myth: Wukong se izdvaja po zapanjujućem, autentičnom prikazu kineske arhitekture i kulturnog naslijeđa“, napisali su.

Mnogi u kineskoj industriji videoigara ovu igricu smatraju izvorom nacionalnog ponosa, koja slavi kinesku kulturu i protivi se dominaciji Zapada u pomenutoj industriji.

„Razvoj igrica kao što je Wukong pokreće nacionalistički osjećaj, koji promoviše kineska državna propaganda, da smo mi Kinezi jednako dobri [a, možda, i bolji od stranaca], pa šta god oni postignu, možemo i mi“, kazao je Yanchen Zhang, doktorant na Istočnoazijskim studijama Univerziteta u Arizoni u časopisu New Lines, fokusiranom na Bliski Istok, Afriku, Južnu Aziju i druge regije.

Sposobnost kineskih videoigara da postanu popularne i na drugim svjetskim tržištima ima potencijal da unaprijedi lokalni sektor videoigara.

„Sa stalnim pojavljivanjem uspješnih slučajeva poput igrice Black Myth: Wukong, bit će više ulaganja i resursa za kinesku industriju videoigara“, za Global Times je kazao Mei Bo, iskusni autor igrica i osnivač startupa.

„To ne samo da pokreće razvoj kineskog gaming sektora, nego i omogućava tradicionalnoj kineskoj kulturi da dopre do svijeta, koristeći ovaj novi, moderni medij.“

Izvor: Al Jazeera

Reklama