Ukrajinci skeptični zbog poteza Zelenskog dok Rusija napreduje

Predsjednik, čiji je rejting u padu, izveo je veliku rekonstrukciju Vlade Ukrajine dok ruske trupe napreduju u jugoistočnom Donbasu.

Zelenski je predstavljao svoju posljednju rekonstrukciju Vlade kao ponudu za 'novu energiju [Alina Smutko/ Reuters]

Bila je to najveća rekonstrukcija Vlade Ukrajine od početka otvorene ruske invazije – a tajming nije mogao biti gori. Ukrajinske snage nastavljaju gubiti teren u području jugoistočnog Donbasa čak i nakon što su pokušale odvratiti pažnju i ljudstvo Moskve zauzimanjem dijela zapadne ruske regije Kursk.

Javnost je umorna od rata, drakonskih mjera za mobilizaciju muškaraca, gotovo svakodnevnih nestanaka struje i endemske korupcije, dok popularnost predsjednika Volodimira Zelenskog opada. Prema anketi Nacionalnog demokratskog instituta u augustu, njegov je rejting pao na 45 posto sa 69 posto u januaru.

Ranije ovog mjeseca su zamjenik premijera i šest ministara poslali svoje ostavke Vrhovnoj radi, jednodomnom Parlamentu Ukrajine. Rada, u kojoj dominira stranka Zelenskog Sluga naroda, spremno je izglasala njihovo “razrješenje dužnosti”.

Nova energija

Objašnjenje Zelenskog bilo je krajnje jednostavno i općenito. “Trebamo novu energiju i ovi novi koraci povezani su s jačanjem naše države u različitim smjerovima”, rekao je na konferenciji za novinare u srijedu.

Nekim se Ukrajincima ovaj potres čini nepotrebnim i nepravodobnim.

“Iskreno ne razumijem zašto Zelenski ovo radi. Moramo se koncentrirati na rat”, rekla je za Al Jazeeru Nadija Gorbatenko, blagajnica u restoranu brze hrane u Kijevu. “Potrebno je vrijeme da se novi ministri uklope, a to će utjecati na rad Vlade.”

Dok se novoimenovani ministri privikavaju, ruske snage nastavljaju napredovati u regiji Donbasa uprkos velikim gubicima. Njihov prodor prema strateškom gradu Pokrovsk gotovo je stao tokom vikenda, ali nastavljaju vršiti pritisak na obližnje gradove i sela.

U međuvremenu, ukrajinske snage imaju ozbiljan nedostatak ljudstva, dok iskusnim vojnicima nije dopušteno demobilizirati se čak ni nakon ranjavanja opasnih po život.

“Samo smo umorni. Ne trebaju nam novi ministri, trebaju nam novi vojnici”, rekao je za Al Jazeeru oficir koji je službu počeo 2021. i oporavlja se od potresa mozga u kijevskoj bolnici.

Ko je dao ostavku?

Ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba, koji je neumorno obilazio zapadne prijestolnice kako bi osigurao multimilijarderske pakete pomoći, zamijenjen je svojim zamjenikom Andrijem Sibihom, iskusnim diplomatom koji je, također, služio kao predsjednikov savjetnik.

Ministra strateške industrije Oleksandera Kamišina, koji je nadgledao domaću proizvodnju oružja, zamijenio je Herman Smetanin, 32-godišnji čelnik državnog konzorcija odbrambenih tvrtki.

Ministri pravosuđa, okoliša i reintegracije su, također, zamijenjeni opskurnim zvaničnicima poznatima po svojoj lojalnosti Zelenskom.

Oporbeni likovi su ga kritizirali, tvrdeći da predsjednik više voli upornu predanost nad kompetencijom.

“Trebamo efikasne i ovlaštene ministre, ali parlamentarna većina nema koga ponuditi, a [predsjednička administracija] dolazi do stvari od kojih nacija svaki put zadrhti”, kazala je Ivana Klimpuš-Cincadze, zastupnica iz Evropske solidarnosti, stranke prethodnika Zelenskog i najvećeg njegovog rivala Petra Porošenka.

Stranka je dugo optuživala Zelenskog da koncentrira moć otpuštanjem zvaničnika i najviših generala koji se ne slažu s njim i usuđuju se javno objaviti svoja neslaganja. Prošle godine Zelenski je smijenio vrhovnog generala Valerija Zalužnog i ministra odbrane Oleksija Reznikova. No, posmatrači kažu da su svi nezadovoljnici unutar Vlade već eliminirani nakon što je Zelenski došao na vlast 2019. godine.

Motivacija ministara

“Vlada Ukrajine u potpunosti, i želio bih to naglasiti, u potpunosti ovisi o predsjedničkoj administraciji, prije rekonstrukcije i poslije”, rekao je za Al Jazeeru Volodimir Fesenko, šef savjetodavnog tijela Penta u Kijevu i dodao kako rekonstrukcija ima veze sa sklonošću Zelenskog da “motivira” rekonstrukciju zvaničnika na svim nivoima.

“Smatra da to doprinosi aktivnijem, motiviranijem radu ministara. To je njegovo uvjerenje”, istakao je Fesenko.

Drugi razlog za rekonstrukciju bio je taj što pet ministara, odnosno gotovo četvrtina Vlade od njih 22, nisu službeno potvrđeni i bili su vršitelji dužnosti.

U međuvremenu, neka ministarstva trebalo je restrukturirati ili potpuno ukinuti. Ministarstvo reintegracije privremeno okupiranih područja – Krima koji je anektirala Rusija i dijelova regije Donbas pod kontrolom separatista – osnovano je 2014. za provedbu sporazuma iz Minska s Rusijom. Pomoglo je u evakuaciji i integraciji stanovnika koji su pobjegli iz okupiranih regija i organiziralo razmjene zatvorenika, ali je uglavnom izgubio svrhu jer se Kijev odbijao pridržavati sporazuma.

Stoga će njegova čelnica Irina Vereščuk sada služiti kao zamjenica šefa predsjedničke administracije pod Andrijem Jermakom, kojeg mnogi smatraju “sivom eminencijom” ukrajinske politike.

“Odluke o imenovanjima su odgođene otkad je počela [invazija punog opsega] i nije imalo smisla nastaviti ih odgađati”, istakao je analitičar Fesenko.

Drugi posmatrači kažu da je preustroj imao veze s razočaranjem javnosti tokom rata i neuspjehom Vlade da se uhvati u koštac s korupcijom.

“Možda će biti pokaznih suđenja [korumpiranim zvaničnicima], vrlo brzih, koja su sada nemoguća ili dramatične obnove Vlade”, rekao je kijevski analitičar Igar Tiškevič za Al Jazeeru te kako je Zelenskom potreban potres kako bi skrenuo pažnju javnosti s korupcije i nefunkcionalnog sudskog sistema.

“Samo medijski prijateljski potres”

Odbrambene instalacije u problematičnoj regiji Donjeck nisu dovršene, a zvaničnik koji je bio zadužen za njihovu izgradnju suočava se s kaznom do deset godina zatvora zbog “nezakonitog bogaćenja”.

Ali Pavlo Kirilenko je prošlog mjeseca tvrdio da je njegov punac “zaradio 300.000 dolara prodajom malina” na svojim farmama nakon što su ga antikorupcijski zvaničnici optužili za kupovinu skupih zemljišnih parcela i luksuznih stanova.

Rekonstrukcija kabineta nije ništa drugo nego trik za odnose s javnošću jer je većina otpuštenih ministara dobila nove poslove u predsjedničkoj administraciji – odakle su i došle njihove zamjene, rekao je drugi posmatrač.

“Ovo je samo medijski prijateljski preokret, rotacija između kabineta i administracije, kako bi se javnosti najesen pokazalo kako je obnovljena Vlada”, rekao je analitičar za Al Jazeeru pod uvjetom da ostane anoniman.

Rekao je da je smijenjen samo jedan ključni ministar – Kuleba, dok su čelnici agencija za provođenje zakona, ministarstava finansija, zdravstva i obrazovanja zadržali svoja radna mjesta.

“Dotakli su se samo Ministarstva vanjskih poslova”, rekao je analitičar.

Izvor: Al Jazeera

Reklama