Izraelski premijer okupiranu Zapadnu obalu nazvao ‘dijelom njihove domovine’
U intervjuu za magazin Time izraelski čelnik je pravdao vođenje rata u Gazi i ponovio protivljenje palestinskom suverenitetu.
Manje od mjesec dana nakon što je Međunarodni sud pravde (ICJ) presudio da je izraelska okupacija palestinske teritorije nezakonita i da mora završiti “što je prije moguće”, izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao je da se njegova zemlja neće odreći kontrole nad okupiranom Zapadnom obalom .
“To je dio naše domovine. Namjeravamo ostati tu”, rekao je Netanyahu o okupiranoj palestinskoj zemlji u intervjuu za magazin Time, koji je objavljen u četvrtak.
Nastavite čitati
list of 3 itemsGaza je sudbina čovječanstva
Od Pariza do Bejruta: Dug izraelski dosje o ubijanju Palestinaca
Izraelski premijer je, također, ponovno iskazao svoje protivljenje uspostavi suverene palestinske države, sugerišući da podržava ograničenu samoupravu za Palestince, dok Izrael ima sigurnosnu kontrolu nad okupiranim teritorijem.
Netanyahu oštro prkosi Sjedinjenim Američkim Državama koje dvodržavno rješenje vide kao krajni način rješenja sukoba.
“Mi ne vladamo njihovom zemljom. Mi ne vodimo Ramallah. Mi ne upravljamo Jeninom”, rekao je Netanyahu, misleći na palestinske gradove na Zapadnoj obali. “Ali ulazimo i djelujemo kada moramo spriječiti terorizam.”
Dok Palestinske vlasti imaju određene administrativne ovlasti na Zapadnoj obali, teritorijom zapravo upravlja Izrael koji kontroliše sigurnost, zračni prostor, ulazne luke i politiku planiranja.
Izraelska vlada je, također, djelimično odgovorna za prikupljanje poreza i ekonomiju na Zapadnoj obali. Ima i alternativni pravosudni sistem za Palestince.
Vodeće organizacije za ljudska prava optužile su Izrael za nametanje sistema aparthejda protiv Palestinaca na okupiranoj teritoriji.
Umanjivanje zločina nad Palestincima
U intervjuu za magazin Time Netanyahu je, također, rekao da će Izrael nastaviti rat u Gazi sve dok ne uništi Hamasove vojne sposobnosti i osigura da palestinska grupa ne upravlja Gazom u budućnosti.
Tvrdnja je došla usred napora za prekid vatre u okviru sporazuma koji podržava SAD, a koji bi osigurao i oslobađanje izraelskih zarobljenika iz Gaze, kao i neodređeni broj palestinskih zatvorenika iz Izraela.
Ministarstvo vanjskih poslova SAD-a je saopćilo u srijedu da Izrael i Hamas rade na “pevazilaženju” konačnih pitanja kako bi finalizirali sporazum.
Netanyahu je sugerisao da će neke arapske zemlje pomoći u stvaranju palestinske uprave u Gazi nakon što Hamas bude poražen.
Al Jazeerin politički analitičar Marwan Bishara je odbacio Netanyahuove planove, opisujući ih kao “sanjarenje”.
Izrael je pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) optužen za genocid, nakon što je u Gazi pokrenuo jednu od najrazornijih kampanja u modernoj historiji, no Netanyahu umanjuje zločine protiv Palestinaca.
Tvrdi, bez dokaza, da omjer smrti boraca i civila u Gazi iznosi jedan prema jedan.
Od gotovo 40.000 Palestinaca koje je ubio Izrael, više od 16.000 su djeca, a 11.000 žene, prema Vladinom uredu za medije u Gazi.
Izrael je, također, sistematski ciljao civilnu infrastrukturu u enklavi, uništavajući stotine bolnica, škola i bogomolja.
Na pitanje o humanitarnoj krizi u Gazi Netanyahu je odbacio optužbe da Izrael ograničava pomoć Palestincima.
“Dali smo sve od sebe kako bismo omogućili humanitarnu pomoć od početka rata, omogućili smo dolazak nekih 40.000 kamiona pomoći”, rekao je Netanyahu za Time.
Iako 40.000 kamiona pomoći može zvučati kao veliki broj, to je drastično smanjenje količine hrane koja ulazi u Gazu. To iznosi oko 130 kamiona dnevno.
Prema podacima Ujedinjenih nacija, otprilike 500 kamiona je ulazilo u Gazu prije početka rata.
UN-ovi stručnjaci su prošlog mjeseca optužili Izrael da namjerno izgladnjuje Palestince u Gazi.
“Izraelska namjerna i ciljana kampanja izgladnjivanja palestinskog naroda je oblik genocidnog nasilja i rezultirala je glađu u cijeloj Gazi”, rekli su.