Kako demokratski potpredsjednički kandidat gleda na Izrael, Palestinu i Kinu?
Ako Kamala Harris pobijedi, koje će vanjskopolitičke stavove njen potpredsjednik izabrati za tri svjetska žarišta?
Odluka Kamale Harris da za svog potpredsjedničkog kandidata izabere Tima Walza naišao je na odobravanje američkih demokrata iz čitavog stranačkog spektra.
Malo poznati guverner Minnesote ima snažnu prošlost – od porijekla iz malog grada u državi Nebraska, preko karijere u obrazovanju, trenerskom poslu u nogometu i Nacionalnoj gardi SAD-a, pa do pozicije broj dva na predstojećim izborima.
Nastavite čitati
list of 4 itemsTrump odbio još jednu debatu s Harris
Druga debata: Zašto je Trump odbija, a Harris traži
Anketa: Harris povećala prednost u odnosu na Trumpa
Jednostavni “trener Walz” – kako ga je Harris nazvala tokom zajedničke kampanje u Philadelphiji u ponedjeljak – pridružio se dosad najjačoj napadačkoj liniji Demokratske stranke.
Na domaćem frontu, Walzovo putovanje tokom proteklih 18 godina vodilo ga je preko toga da se kao bivši član američkog Kongresa odmakao od podržavanja prava na oružje, tradicionalno desničarskog stava koji je odbacio nakon pucnjave na Floridi 2018, te kao guverner pokrenuo usvajanje nekih od najnaprednijih politika u zemlji.
Prošle godine donio je niz zakona nazvanih “čudo iz Minnesote”, proširivši prava radnika i reproduktivna prava žena, ojačavši zaštitu LGBTQ osoba, dajući prioritet čistoj energiji i uvodeći besplatne obroke za svu djecu u državnim školama.
Takva politika učinila je Walza miljenikom demokratske ljevice. Njegova nominacija za potpredsjednika dobila je velike pohvale od senatora Bernieja Sandersa i zastupnice u Kongresu Alexandre Ocasio-Cortez.
Ali, kao što je rekla bivša predsjednica Zastupničkog doma američkog Kongresa Nancy Pelosi, možda bi bilo tačnije opisati ga kao “tačno u sredinu” i “demokrata iz srca Amerike”.
Ako bi se Walz mogao opisati kao mainstream demokrata omiljen u javnosti, kakve bi stavove mogao zauzeti o vanjskoj politici? Njegova biografija uključuje protivljenje odluci bivšeg predsjednika Georgea W. Busha o povećanju broja američkih vojnika u Iraku 2007. i podršku nuklearnom sporazumu s Iranom iz 2015.
Izbor potpredsjednika je važan. Uostalom, u kriznim vremenima, moglo bi se desiti da mora sam obavljati najvažnije poslove. Dakle, kakav je njegov stav o najkrupnijim vanjskopolitičkim pitanjima današnjice, u odnosima Izrael-Palestina, Rusija-Ukrajina i o Kini?
Izrael i Palestina
Prije nego što pogledamo Walzovu prošlost, vrijedi primijetiti da bi se dosadašnji „poslušni“ stav potpredsjednice Harris o ratu u Gazi mogao promijeniti ako postane predsjednica.
Anketa koju je ranije ove godine proveo istraživački centar Pew pokazala je da se gotovo polovina odraslih Amerikanaca ispod 30 godina protivi pružanju vojne pomoći Izraelu.
Nagovještavajući da bi njen budući stav mogao biti bliži raspoloženju javnosti, sama Harris je nakon sastanka s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom u Washingtonu prošlog mjeseca obećala da “neće šutjeti” o patnjama u Gazi.
Zaista, stručnjaci sugeriraju da je Harris možda donijela svjesnu odluku da odabere Walza umjesto prethodnog favorita Josha Shapira, procjenjujući da je vjerovatnije da će on slijediti njen predsjednički stav u zauzimanju jasnijeg pristupa sukobu Izraela i Hamasa.
Shapiroa, oštrijeg zagovornika izraelske borbe bez ograničenja na eliminaciji Hamasa, lijevo krilo demokrata kritiziralo je zbog podrške grubom gušenju propalestinskih protesta u univezitetskim kampusima, prilikom čega je neke od demonstranata uporedio sa Ku Klux Klanom.
Walz je zauzeo pomirljiviji pristup protivnicima rata.
U martu je za javni radio Minnesote rekao: “Možete imati stavove da se Izrael ima pravo braniti i da su zločini od 7. oktobra neprihvatljivi, ali palestinski civili koji su uhvaćeni u ovome… tome se mora stati na kraj“.
Republikanci su brzo upotrijebili izbor Walza umjesto Shapira. JD Vance je implicirao da se to desilo na temelju činjenice da je Shapiro Jevrej.
“Ovo je osoba koja je slušala krilo Hamasa u vlastitoj stranci pri odabiru kandidata”, rekao je.
U stvarnosti, međutim, Walz nikada nije odstupio od stranačke linije bezuslovne podrške Izraelu, što je ilustrirano njegovim komentarima ranije ove godine na događaju koji je održalo Vijeće za odnose sa jevrejskom zajednicom.
Dok je sjedio u Kongresu od 2007. do 2019, Walz je glasao za osudu Rezolucije Ujedinjenih naroda da su izraelska naselja na Zapadnoj obali nezakonita.
Walz nije javno govorio o pozivima da se distancira od izraelskih kompanija.
Rusija i Ukrajina
The Kyiv Independent ove sedmice je opisao Walza kao otvorenog pristalicu Ukrajine.
Bivši vojnik bio je temeljito angažiran u sukobu od samog početka, osuđujući ruske “neisprovocirane i nezakonite napade”, dan nakon početka invazije Rusije na Ukrajinu u februaru 2022.
Sljedeće godine upoznao je ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog na virtualnoj vezi koju je organiziralo Udruženje nacionalnih guvernera.
“Bila je čast čuti predsjednika Zelenskog iz prve ruke i ponuditi mu nepokolebljivu podršku”, rekao je nakon toga.
U februaru ove godine Walz je potpisao poljoprivredni sporazum između Minnesote i sjevernoukrajinske regije Černihiv s ukrajinskim ambasadorom u SAD-u.
“To je stvarno važno iskazivanje prijateljstva i pokazivanje veza”, rekao je.
Također je podržao državni zakon kojim se prekidaju ulaganja u Rusiju i kompanijama zabranjuje poslovanje sa ruskim i bjeloruskim firmama.
Minnesota je dom proizvođača oružja koji ga isporučuju Ukrajini.
Sa Walzom kao potpredsjednikom SAD-a, Ukrajina može očekivati isti nivo nepokolebljive podrške koju pruža administracija sadašnjeg predsjednika Joea Bidena.
Kina
Glavno iznenađenje u Walzovoj nominaciji bilo je zakašnjelo otkriće o njegovom ranijem životu u Kini. Za razliku od većine američkih čelnika, on će vjerojatno imati rijetki uvid u zemlju za koju neki predviđaju da bi jednog dana mogla prestići SAD kao svjetsku supersilu.
Ali s obzirom na to da se Kina pojavljuje kao glavno političko pitanje, historija njegovih veza s njom bit će pomno ispitana, posebno s obzirom na Trumpovu nedavnu tvrdnju da će se Harris “pokloniti Kini na račun Amerike”.
“Komunistička Kina je jako zadovoljna sa @GovTimWalz kao Kamalinim potpredsjednikom”, rekao je na na X-u Richard Grenell, bivši vršilac dužnosti direktora Nacionalne obavještajne službe u prethodnoj Trumpovoj administraciji.
Međutim, Walzovo prijateljstvo s Kinom nije bezuslovno.
Walz je tek završio učiteljsku obuku na Državnom koledžu Chadron u Nebraski kada se 1989. godine preselio u Kinu, gdje je u narednoj godini predavao u srednjoj školi u pokrajini Guangdong kroz program WorldTeach Univerziteta Harvard.
Te je godine lično svjedočio brutalnom vladinom gušenju prodemokratskih protesta na Trgu Tiananmen u Pekingu 4. juna, za koje grupe za ljudska prava vjeruju da su rezultirale hiljadama ubijenih ljudi.
“Činilo se kao da sloboda hara svijetom, i to je bio tako optimističan osjećaj”, rekao je u snimku bez datuma koji trenutno kruži internetom.
Odlučio je ostati u Pekingu, osjećajući da je važno biti tu i stati uz kineski narod.
U Kini, korisnici društvenih medija doveli su u pitanje vrijeme Walzove posjete njihovoj zemlji, sugerirajući da je imao skrivene motive.
“Je li on iz CIA-e?”, komentirao je jedan korisnik na platformi Weibo.
Dok je bio na dužnosti, čini se da je Walz postigao pragmatičnu ravnotežu, potičući veze sa zemljom koju očito voli, odbijajući kompromis po pitanju ljudskih prava.
Tokom svog perioda u Kongresu, služio je u Izvršnom komitetu za Kinu, susponzorirajući nekoliko prijedloga zakona usmjerenih na rješavanje kršenja prava koje je počinila kineska vlada i supotpisivanje hongkonškog Zakona o ljudskim pravima i demokratiji 2017. godine.
Godine 2018. upoznao je tibetanskog duhovnog vođu Dalaj Lamu.
“SAD je utemeljen na idejama univerzalne slobode i vjerujem da moramo nastaviti poticati kinesku vladu da Tibetancima pruži manje reguliranu vjersku slobodu”, rekao je u ranijim primjedbama.
Kao guverner, favorizirao je trgovinske veze s Kinom, pozivajući bivšeg predsjednika Donalda Trumpa da okonča svoj trgovinski rat sa njenom velikom ekonomijom.
Međutim, smatra da se Washington ne bi trebao kolebati u svom protivljenju kineskom ekspanzionizmu u Južnom kineskom moru, navodeći kinesku izgradnju umjetnih otoka kao razlog da se ne smanje američki vojni izdaci.
Sa “Trenerom Walzom” kao potpredsjednikom, SAD bi potencijalno mogao ući u novu eru uravnoteženijih odnosa sa svojim glavnim geopolitičkim suparnikom.