Pet ključnih zaključaka iz prvog intervjua Kamale Harris
Demokratska kandidatkinja i njen izbor za potpredsjednika Tim Walz govorili su za CNN o svojim planovima.
Kandidatkinja Demokratske stranke za američku predsjednicu Kamala Harris i njen kandidat za potpredsjednika Tim Walz pojavili su se na CNN-u u svom prvom velikom intervjuu otkako su se kandidirali za izore u novembru.
Harris je pod velikom pažnjom jer je izbjegavala velike intervjue za medije otkako je krajem prošlog mjeseca objavila svoju kandidaturu.
Nastavite čitati
list of 4 itemsSAD ima najlošiji zdravstveni sistem među deset razvijenih zemalja
Harris i Trump izjednačeni na nacionalnom nivou
SAD i Srbija dogovorili saradnju u oblasti energetike
No, u četvrtak su se ona i Walz susreli sa voditeljicom CNN-a Danom Bash u priobalnom gradu Savannahu, u intervjuu koji je trajao cijeli sat.
Harris se pokušala predstaviti kao ujedinjavujuća kandidatkinja, u pokušaju da napravi razliku u odnosu na svog republikanskog suparnika, bivšeg predsjednika Donalda Trumpa.
“Vjerujem da je važno izgraditi konsenzus i pronaći zajedničko mjesto razumijevanja gdje možemo riješiti probleme”, rekla je Harris.
No, Bash je pritisnula Harris u pogledu velikih promjena koje je unijela u svoju političku platformu. Također je ispitivala Walza o njegovim pretjerivanjima o svom vojnom dosjeu.
Evo ključnih zaključaka iz najdužeg intervjua Harris kao predsjedničke kandidatkinje.
Harris iznijela planove za prvi dan
Harris ima historijski kratak vremenski raspon prije izbora 5. novembra da pridobije birače.
Ona je tek 21. jula postala kandidatkinja demokrata, nakon što je sadašnji predsjednik Joe Biden odustao od utrke. Harris je trenutno Bidenova potpredsjednica.
Na otvaranju intervjua, Bash je pitala Harris o njenim planovima za prvi dan na dužnosti, ako bude izabrana.
Harris je ponovila ono što je identificirala kao glavni prioritet za svoje predsjedništvo – jačanje srednje klase.
Njena će administracija, rekla je, “učiniti što može da podrži i ojača srednju klasu”.
Ona i Walz su iznijeli svoje prijedoge, uključujući poreznu olakšicu za djecu, smanjenje troškova trgovine namirnicama i povećanje izgradnje kako bi se riješio nedostatak stambenog prostora u zemlji. Harris je također rekla da će imati drugačiji ton od Trumpa u Bijeloj kući.
“Kada pogledam težnje, ciljeve i ambicije američkog naroda, mislim da su ljudi spremni za novi put naprijed”, rekla je.
“Mislim da smo, nažalost, u prošloj deceniji imali – u bivšem predsjedniku – nekoga ko je zaista gurao plan i okruženje koje se bavi umanjivanjem snage i karaktera onoga što mi kao Amerikanci jesmo.”
Kasnije, kad su je upitali o komentarima koje je dao Trump, dovodeći u pitanje njen rasni identitet, Harris je odbacila njegove primjedbe: “Ista stara ofucana knjiga. Sljedeće pitanje, molim”.
Kako je saznala za Bidenovo povlačenje
Bash je pitala Harris da opiše kako je saznala da se Biden povlači iz predsjedničke utrke u julu, samo nekoliko sedmica prije Nacionalne konvencije Demokratske stranke.
“Bila je nedjelja”, objasnila je Harris.
“Kod nas je bila moja porodica, uključujući moje nećake i upravo smo jeli palačinke.”
“Sjeli smo slagati slagalicu i telefon je zazvonio, a bio je to Joe Biden. I rekao mi je šta je odlučio učiniti”, nastavila je.
“Pitala sam ga: ‘Jesi li siguran?’. Rekao je da jeste. I tako sam saznala za to.”
Dana 21. jula, Biden je tu vijest objavio američkoj javnosti izjavom na svojim nalozima na društvenim mrežama.
“Vjerujem da je u najboljem interesu moje stranke i zemlje da se povučem”, napisao je.
No, odluka je uslijedila nakon što je Biden imao loš nastup u predsjedničkoj debati protiv Trumpa 28. juna. Mnogi u Demokratskoj stranci izrazili su zabrinutost zbog starosti i sposobnosti 81-godišnjaka da se nosi s pritiscima predsjedničke funkcije.
Harris je, međutim, dosljedno branila Bidenovu sposobnost. Bash je pitala Harris da li žali zbog vremena koje je provela u Bidenovoj Bijeloj kući.
“Nimalo. Služila sam sa predsjednikom Bidenom već gotovo četiri godine i mogu vam reći da je to zaista jedna od najvećih časti u mojoj karijeri”, rekla je Harris.
Nazvala je Bidenovo predsjedništvo “transformativnim” prije nego što je još jednom udarila Trumpa.
Biden, rekla je, “ima inteligenciju, predanost i sposobnost prosuđivanja, te dostupnost koju američki narod s pravom zaslužuje u svom predsjedniku. Nasuprot tome, bivši predsjednik nema ništa od toga.”
Harris za republikanskog člana kabineta
Intervju za CNN u četvrtak uslijedio je tačno sedmicu nakon zatvaranja Demokratske nacionalne konvencije, kada je Harris službeno prihvatila stranačku nominaciju za predsjednika.
U govoru, Harris je obećala da će biti “predsjednica za sve Amerikance”.
U emisiji u četvrtak to je obećanje otišlo korak dalje. Kada ju je Bash upitala bi li razmotrila imenovanje republikanca u svoje osoblje u kabinetu – grupu vrhunskih predsjedničkih savjetnika – Harris je odmah odgovorila potvrdno.
“Provela sam svoju karijeru pozivajući na različita mišljenja. Mislim da je važno imati ljude za stolom kada se donose neke od najvažnijih odluka koji imaju različite poglede i iskustva”, objasnio je Harris.
“I mislim da bi za dobrobit američke javnosti bilo dobro imati člana kabineta koji je republikanac.”
Nijedna od posljednje dvije administracije – Trumpova i Bidenova – nije imenovala članove kabineta iz protivničke stranke. Posljednji predsjednik koji je to učinio bio je demokrata Barack Obama, uz imenovanje republikanaca, poput ministra saobraćaja Raya LaHooda.
Bash je pokušala nagovoriti Harris da otkrije ima li nekoga posebno na umu za svoj kabinet.
“Niko posebno”, odgovorila je Harris. “Imam još 68 dana do ovih izbora, tako da ne stavljam kola ispred konja.”
Pitanja o promijenjenim stavovima
Intervju u četvrtak protekao je uglavnom bez spektakla, a Harris je ponovila većinu onoga što je rekla u kampanji.
Ali Bash se fokusirala na preokrete koje je Harris napravila u svom političkom stavu od 2020, kada je prvi put vodila kampanju za predsjednicu.
Naprimjer, kada je Harris vodila kampanju 2020, podržala je zakon „Medicare for All“ koji je zagovarao progresivni senator Bernie Sanders. No, povukla je taj stav.
A 2019, rekla je da je za “novi zeleni dogovor” koji bi uključivao agresivnije politike u borbi protiv klimatskih promjena.
Nakon što se pridružila Bidenu 2020. kao njegova potpredsjednica, brzo se povukla s te pozicije, što je istakla u intervjuu sa Bash.
Nastojeći otkloniti optužbe da je pogriješila, Harris je naglasila da klimatske promjene i dalje doživljava kao veliku prijetnju – onu koja se može riješiti.
“Budimo jasni: moje vrijednosti se nisu promijenile. Vjerujem da je vrlo važno da ozbiljno shvatimo ono što moramo učiniti kako bismo se zaštitili od onoga što je jasna kriza u smislu klime,” rekaka je Harris.
Harris o politici prema Izraelu i Gazi
Intervju od četvrtka dolazi u posljednjem odbrojavanju prije početka izbora: u nekim državama prijevremeno glasanje počinje već u septembru.
Predsjednički izbori bit će odlučeni malom razlikom, sa Trumpom i Harris u tijesnoj utrci.
Anketa Reutersa i Ipsosa u četvrtak pokazala je da je Harris malo napredovala, dobivši podršku od 45 posto naspram Trumpovih 41. Harris je također neznatno ispred Trumpa u većini podijeljenih država prema posljednjim anketama.
Ipak, Bash je naglasila da bi stav o izraelskom ratu u Gazi mogao Harris stajati glasova, naročito među naprednjacima u njenoj stranci.
Harris je uglavnom slijedila Bidenovo vodstvo obećavajući bezuslovnu podršku Izraelu, uprkos rastućem broju smrtnih slučajeva u Gazi i stalnoj zabrinutosti zbog kršenja ljudskih prava.
Bash je pritiskala Harrisa o tome hoće li se odvojiti od Bidena – da li bi učinila nešto drugačije?
“Dopustite mi da budem vrlo jasna: ja sam nedvosmislena i nepokolebljiva u svojoj predanosti odbrani Izraela i njegovoj sposobnosti da se brani”, rekla je Harris, ponavljajući stav koji je također izrazila na bini Nacionalne demokratske konvencije.
Ali iznijela je dodatak: “Važno je kako to radi. Previše nevinih Palestinaca je ubijeno.”
Harris je završila rekavši: “Moramo postići dogovor”, misleći na trenutne pregovore o prekidu vatre koji do sada nisu polučili rezulat.
Nakon što je snimila intervju za CNN, Harris je nastavila do svoje posljednje stanice na svojoj predizbornoj turneji u Georgiji u augustu: skupu u Enmarket Areni u Savannahu.
Propalestinski demonstrnti nakratko su prekinuli njene izjave.