No Borders Orchestra ponovo u Vijećnici u okviru turneje Turning Point
Svjedok potrebe ali i mogućnosti da muzika prevlada nad nacionalnim i drugim identitetskim razlikama između ljudi, a sve radi opšteg dobra.
No Borders Orchestra (NBO), ansambl muzičara sa prostora Zapadnog Balkana, u okviru svoje turneje Turning Point održati će koncert 4. septembra u Vijećnici. Ovaj događaj pruža jedinstvenu priliku za uživanje u muzici koja spaja umjetnost i društvenu odgovornost.
No Borders Orchestra čine profesionalni muzičari koji potiču iz svih zemalja, kao i vjerskih i etničkih zajednica Zapadnog Balkana. On ima dvojaku misiju: da stvara vrhunsku muziku i podiže svijest o važnim društvenim pitanjima.
Nastavite čitati
list of 4 itemsKurti: Strategija Srbije je stvaranje tenzija na Kosovu i podjela BiH
Šef diplomatije Mađarske: Dodik je regionalni lider stabilnosti
Opasnost od ‘pro-EU’ euroskepticizma na Zapadnom Balkanu
NBO je, sâm po sebi, svjedok potrebe ali i mogućnosti da muzika prevlada nad nacionalnim i drugim identitetskim razlikama između ljudi, a sve radi opšteg dobra. U današnjem svijetu nema niti jednog drugog izazova koji u većoj mjeri zahtjeva upravo takav duh. Čovječanstvo treba da se udruži, da ostavi razlike po strani i ustanovi zajedničku svrhu postojanja koja će prevladati sve razlike.
Turnejom Turning Point (Prekretnica), NBO nas sve poziva da sagledamo gdje se trenutno nalazimo kao čovječanstvo, kao i da smognemo hrabrost za suočavanje sa stvarnošću u kojoj svi zajedno živimo. Ratovi, sve veće društvene nejednakosti, zagađenje, klimatske promjene i uništavanje preostalih prirodnih staništa doveli su nas sve do tačke bez povratka. Potrebne su promjene na raznim razinama. NBO ovu krizu vidi kao priliku i šansu da se izdignemo kao društvo i ujedinimo u borbi za mir i razumjevanje. Moramo se otvoriti jedni prema drugima i suštinski promijeniti način života.
Estetska raskršća
Projekat Turning Point kreće se po estetskim raskršćima između Šenberga (Schoenberg), Štrausa (Strauss) i Malera (Mahler), kompozitorâ čija dela najbolje oslikavaju to prekretničko razdoblje između tradicije poznog romantizma i početka modernizma. U isti mah, ova turneja odražava i kritičnu prekretnicu našega vremena, kao odjek gledištâ savremenih mislilaca, političara i filozofa koji vide zastrašujuće paralele između današnjeg svijeta i burnog razdoblja pred Prvi svjetski rat. U to vrijeme, u velikoj mjeri kao i danas, svijet je bio u krizi, vrteći se između neodrživog Starog i neophodnog ali nepoznatog Novog, u potrazi za značenjem, okružen besmislom.
Ovakvim tematskim istraživanjem, ovaj projekat nas suočava sa našim savremenim izazovima, kao odraz svijeta koji se već jednom nalazio na ivici. Ipak, u sklopu ovog sumornog promišljanja, turneja Turning Point šalje i poruku nade, pozivajući nas da ne dozvolimo istoriji da prepiše svoja najmračnija poglavlja, nego da se izdignemo iznad vlastitih grešaka i probijemo put ka civilizaciji koja će biti prosvećenija i složnija. Ovaj snažni narativ nije samo podsjećanje na svijet na rubu, već je i svetionik optimizma, koji nas vodi tako da iz ovih teških vremena izađemo kao snažnije i složnije društvo.
Umjetnički direktor Premil Petrović podcrtava značaj postojanja projekta No Borders Orkestra jer je njihova misija da se izdignemo kao društvo i ujedinimo u borbi za mir i razumjevanje. Na tom putu neophodna je razumjevanje društva, institucija koje bi trebale prepoznati društvenu odgovornost i značaj ovog projekta na regionalnom nivou.
Povodom nove koncertne turneje, ali i sarajevskog koncerta, Premil Petrović, umjetnički direktor ovog muzičkog događaja i šef dirigent govori o opstojnosti samog projekta, te faktorima koji na njega utiču.
Društvene i političke poruke
On kaže kako i pored vrhunskog kvaliteta ansambla i bitne, toliko potrebne društvene i političke poruke koju No Borders Orkestra projekat donosi, do sada nisu imali veće finansijske teskoće u organizovanju godišnje turneje. Međutim, ove godine su uspjeli da organizuju svega dva koncerta – u Sarajevu i u Novom Sadu, ali su pozvani da snimaju drugo izdanje za Deutsche Grammophon. NBO je jedini ansambl sa prostora Zapadnog Balkana koji je potpisao ekskluzivni ugovor sa Universal Music i snimio CD za Deutsche Grammophon, najznačajniju izdavačku kuću za klasičnu muziku u svijetu, što je samo po sebi potvrda vrhunskog umjetničkog kvaliteta ovog projekta. I pored prestiža koji ove firme nose i vidljivosti koje bi ne samo na regionalnom, već i na svjetskom nivou dobili potencijalni donatori novog izdanja, niti fondacije niti firme nisu iskazale svoj interes da podrže projekte No Borders Orkestra, ali se i pored toga Petrović iskreno nada da će u što skorije vrijeme pronaći partnere u regionu koji bi bili zainteresovani da podrže ovu njiihovu uzbudljivu umjetničku i ljudsku priču. Prekretnica koju obrađuju ovogodišnjom turnejom, je također finansijska prekretnica koja im je neophodna da bi projekat uopšte mogao da nastavi da postoji.
“Na programu naše ovogodisnje turneje su, po mom mišljenju, najlepša i najstrastvenija dela ikad napisana za gudački orkestar. To je muzička eksplozija strasti okupljenih oko tema Ljubavi i Smrti. Muzika estetske i političke krize Schoenberga, Mahlera i Straussa susreće i ogleda se u delima najznačajnijih mladjih regionalnih kompozotorki i kompozitora koji tematizuju naše vreme krize i neophodnu potrebu za transformacijom svih nas i na svim nivoima.”
Koncert u Vijećnici predstavlja dio šire turneje koja se oslanja na najznačajnija djela komponovana za gudački ansambl, djela Šenberga, Štrausa i Malera, dok će program uključivati i premijerne izvedbe četiri nova djela vodećih mlađih regionalnih kompozitora. Publika će imati priliku čuti kompozicije Nine Perović (Crna Gora), Davora Branimira Vinczea (Hrvatska), Darije Andovske (Sjeverna Makedonija) i Marka Nikodijevića (Srbija). Njihove kompozicije poslužiće kao tematski mostovi u okviru programa, podvlačeći ovaj dijalog prošlosti i sadašnjosti koji i dalje traje, izričito tematizujući dramatičnu situaciju u kojoj se svijet trenutno nalazi i ukazujući na budućnost.
No Borders Orchestra, ekskluzivno pod ugovorom s Universal Musicom, nastavlja osvajati publiku širom svijeta. Njihov prvi album “The Opening”, izdat pod etiketom Deutsche Grammophon, najznačajnijeg brenda za klasičnu muziku u svijetu, otvorio je vrata međunarodnim priznanjima, a novi projekti su već u pripremi.
Koncert će se održati u Vijećnici, 4. septembra u 20:00 sati. Ulaz je slobodan.
Koncert su podržali: Sigrid Rausing Trust, Evropski fond za Balkan i Austrijski kulturni forum, a realizira se u saradnji s JP Sarajevo.