Izraelski rat na Zapadnoj obali

Nastavak izraelskih napada na lokacije širom sjevernog dijela Zapadne obale oslikava izraelsko postupanje prema okupiranom teritoriju.

Izraelski napadi fokusirani su na sjeverni dio okupirane Zapadne obale [Ronaldo Schemidt/AFP]

Najmanje deset Palestinaca ubijeno je u opsežnom izraelskom napadu na sjeverni dio okupirane Zapadne obale, fokusiranom na pokrajine Tulkarem, Jenin i Tubas.

Prema palestinskom Crvenom polumjesecu, izraelske snage ubile su četiri osobe u izbjegličkom kampu Fara'a u Tubasu, tri su stradale u napadu izraelskog drona na vozilo u selu Seir u blizini grada Jenina, a dvije su ubijene u samom Jeninu.

Kasnije je javljeno da je još jedan Palestinac ustrijeljen i ubijen u selu Kafr Dan, zapadno od Jenina, prema novinskoj agenciji Wafa.

Jenin, sa populacijom od oko 39.000 ljudi, navodno je potpuno blokiran od strane izraelskih snaga. Guverner Jenina, Kamal Abu al-Rub, rekao je da su izraelske snage presjekle pristup bolnicama i drugim medicinskim ustanovama u Jeninu, a izraelski mediji izvijestili su da su izraelski vojnici opkolili bolnice u Tulkaremu i Tubasu.

Izraelska vojska opisala je napad, koji je počeo rano u srijedu, kao najveći na Zapadnoj obali u dvije decenije, te je objavila zajedničko saopćenje s izraelskom policijom u kojem ga opisuje kao “antiterorističku operaciju” usmjerenu na palestinske borce.

Koliko često izraelske snage napadaju Palestince na okupiranoj Zapadnoj obali?

Izraelski napadi na Zapadnu obalu događaju se gotovo svakodnevno od 2022. godine, prije formiranja trenutne krajnje desne izraelske vlade.

Njihova meta su palestinski gradovi, izbjeglički kampovi i sela, a ubili su stotine ljudi.

Između izraelskih vojnih i napada izraelskih doseljenika, od 2022. je na Zapadnoj obali ubijeno otprilike hiljadu Palestinaca.

Vojni napadi proizlaze iz izraelske politike suočavanja sa Zapadnom obalom, koju je silom ilegalno okupirao 1967, ne pristajući na uspostavu palestinske države. Fokus je obično na osiguravanju da palestinske grupe otpora ne postanu dovoljno jake da izazovu Izrael.

Palestinske naoružane grupe na Zapadnoj obali nemaju vatrenu moć poput onih u Gazi, a Izrael je dugo radio na tome da tako i ostane, uključujući saradnju u sigurnosnim pitanjima sa Palestinskim vlastima (PA), što je praksa koja je učinila PA nepopularnim među Palestincima.

Izraelci koji žive u ilegalnim naseljima redovno napadaju Palestince, posebno one koji žive u selima i ruralnim zajednicama, maltretirajući ih i napadajući, a ponekad ih i prisiljavajući da napuste svoju zemlju.

I izraelski vojni i napadi doseljenika povećali su se u broju i obimu naselja od 7. oktobra i početka izraelskog rata protiv Gaze.

Koliko je vojna operacija od srijede bez presedana?

Ovo je očito velika vojna operacija, s Izraelom koji šalje stotine vojnika, borbene avione, bespilotne letjelice i buldožere, u tri pokrajine na Zapadnoj obali.

Izraelski mediji, pozivajući se na izraelske vojne izvore, očekuju da će se napad nastaviti još nekoliko dana, što znači da se očekuje da će broj mrtvih porasti, naročito jer su napadnuti gradovi i sela puni palestinskih civila.

Sam Izrael opisuje napad kao najveći te vrste na Zapadnoj obali od 2002. godine, kada je palestinska teritorija bila usred druge intifade, odnosno ustanka.

U to je vrijeme, Izrael bio kritiziran zbog grube prirode odgovora na početni val nenasilnih demonstracija, građanskog neposluha i bacanja kamenja.

Do kraja Intifade 2005. Izrael je ubio 4.793 Palestinca. Izraelski gubici procjenjuju se na oko 1.000.

Koliko su izraelski napadi na Zapadnoj obali povezani sa ratom u Gazi?

Izrael je svoje vojne operacije na okupiranoj Zapadnoj obali i Gazi, kao i one protiv Hezbollaha u Libanu, dugo opisivao kao ratišta unutar istog sukoba, i protiv Palestinaca i protiv primarnog izraelskog regionalnog geopolitičkog neprijatelja Irana.

Izrael grupe poput Hamasa i Hezbollaha, kao i mnoge druge palestinske pokrete, smatra iranskim „opunomoćenicima“.

Pišući na društvenim mrežama nakon početka napada na sjeverni dio Zapadne obale, izraelski ministar vanjskih poslova Israel Katz rekao je da Iran “radi na uspostavi istočnog terorističkog fronta” protiv Izraela na Zapadnoj obali, “finansiranjem i naoružavanjem terorista i krijumčarenjem naprednog oružja iz Jordana”.

Ali, kao što je ranije spomenuto, izraelski napadi velikih razmjera na Zapadnoj obali događali su se prije 7. oktobra, sa posebnim porastom žestine izraelskih napada nakon povratka premijera Benjamina Netanyahua na vlast – uz podršku otvoreno antipalestinskih osoba na ključnim ministarskim mjestima, na samom kraju 2022.

Prisutnost borbenih helikoptera tokom napada na Zapadnoj obali također se dogodila prije 7. oktobra, posebno tokom dvodnevnog napada na izbjeglički kamp u Jeninu u julu 2023. Tada je Izrael rekao da je izveo 15 zračnih napada koristeći helikoptere i izviđačke bespilotne letjelice.

Što Izrael želi od Zapadne obale?

Iako je tehnički pod kontrolom Palestinskih vlasti u Ramallahu, veći dio Zapadne obale je pod policijom i upravom Izraela, a izraelske snage imaju mogućnost ući u bilo koji dio okupirane palestinske teritorije.

Izraelski vojnici stalno su stacionirani širom Zapadne obale, a ilegalna izraelska naselja i ceste koje služe samo Izraelcima presijecaju teritoriju, ostavljajući perspektivu palestinske države dalekom. Međunarodni sud pravde nedavno je proglasio daljnju prisutnost Izraela na okupiranoj Zapadnoj obali, kao i okupiranom istočnom Jerusalemu, “nezakonitom”.

Izrael svoju okupaciju Zapadne obale često opisuje kao nužnost iz sigurnosnih razloga, ali Netanyahu i drugi vodeći izraelski političari odbacili su dvodržavno rješenje, otvoreno pozvali na povećanje ilegalnih izraelskih naselja i zauzeli centralno mjesto teritorije koju zovu “Judeja i Samarija”, Izraelu.

Štaviše, kontrolu gradnje i odgovornost za rad policije na Zapadnoj obali nadziru dva najkontroverznija ministra izraelske vlade koji su skloni doseljenicima.

Ministar finansija Bezalel Smotrich nedavno je preuzeo potpunu kontrolu nad izgradnjom na Zapadnoj obali, dok je ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben-Gvir odgovoran za njegovu izgradnju. Obojica govore ukorist daljeg širenja Izraela unutar palestinske teritorije i oboje su optuživani da podržavaju nasilje doseljenika nad palestinskim građanima unutar teritorije. I Smotrich i Ben-Gvir su i sami doseljenici.

A sada, dok se napadi na Zapadnoj obali nastavljaju, ministar vanjskih poslova Katz pozvao je na “privremenu evakuaciju” Palestinaca sa Zapadne obale – povećavajući strah da Izrael možda pokušava režirati prisilno raseljavanje Palestinaca s teritorije.

Prema Omaru Baddaru, političkom analitičaru za Bliski istok, to je dio šire izraelske strategije.

“Mislim da je kontekst toga vrijedan pažnje, a to je činjenica da Izrael već jako, jako dugo namjerava anektirati i etnički očistiti ogromne dijelove Zapadne obale”, rekao je Baddar za Al Jazeeru.

Izvor: Al Jazeera

Reklama