Festival koji slavi glumca i teatar
Konjic će od 29. augusta do 30. septembra biti u središtu pozorišne umjetnosti, gdje će se gledaoci moći diviti ne samo vrhunskim izvedbama, već i bogatstvu kulturnog i historijskog naslijeđa grada.
Ovogodišnji Festival glumca u Konjicu održaće od 29. augusta do 30. septembra. U okviru jedanaestog izdanja festivala, za kojeg teatarski radnici kažu da je jedan od najvažnijih u Bosni i Hercegovini ali i izuzetno cijenjen u regionu, gledaoci će imati priliku pogledati osam predstava u takmičarskom dijelu kao svojevrsni presjek najboljih izdanja bosanskohercegovačkih teatarskih produkcija.
Benjamin Mušinović, direktor Festivala, kaže da razmjena iskustava sa glumcima i najznačajnijim pozorišnim produkcijama osnažuje i promovira Konjic kao grad teatra, mjesto susreta i gostoprimstva.
Nastavite čitati
list of 4 items‘Korifej festival’: Za istinsku umjetnost je hrabrost neophodna
Ruska rediteljica i dramaturginja idu u zatvor zbog ‘opravdavanja terorizma’
Sterijino pozorje, 69. put: Apokaliptičnost kao odrednica savremenog svijeta
„Festival želi afirmirati svoje turističke potencijale i bogatstvo kulturnog i historijskog naslijeđa kroz bogatiju i sadržajniju ponudu u oblasti umjetnosti, a posebno dramskog stvaralaštva“, navodi Mušinović.
Glumci kao čuvari tradicije
Svi koji su bili dio festivala čiji je organizator Narodni univerzitet Konjic, imaju samo riječi hvale za festival i „divne ljude koji rade na njemu“, ali i za grad Konjic.
„Meni je festival u Konjicu jedan od najdražih festivala. Nekoliko puta sam bila sa Kazališnom grupom ‘Lectirum’ iz Zagreba čiji sam dugogodišnji član. Nadam se da će nas svake godine zvati da dođemo. Osim što je Konjic predivan i što nam je doista uvijek prelijepo u tom gradu, susret sa festivalskom publikom me svaki put oduševi. Nadam se i želim da festival traje što dulje, da opstane. Znam da su teška vremena financijski, a da Benjamin i njegovi suradnici koji su festival digli na visoki nivo, trebaju dobiti podršku“, priča Ksenija Pajić, filmska, televizijska i kazališna glumica iz Hrvatske.
Prošle godine su Ksenija Pajić i Zijad Gračić, njen kolega iz predstave Hotel nostalgija, u izvođenju Kazališta „Lectirum“ iz Zagreba, dobili nagrade za najbolju glumicu i glumca regionalnog programa.
Novosađanka Mia Simonović za ulogu u predstavi Moćni rеndžеri nе plaču, rađene u kooprodukciji Srpskog narodnog pozorišta iz Novog Sada i Stеrijinog pozorja, osvojila jе nagradu za najbolju glumicu regionalnog programa Festivala 2019. godine.
„Dva puta sam učestvovala na festivalu, oba puta mi je bilo izuzetno prijatno. Atmosfera je stvarno bila predivna. Oduševljena sam Konjicom. Stvarno smo se osećali kao kod kuće. Nagrada mi je neizmerno draga jer je dala publika koja je najbitniji faktor glumcima i rediteljima. Džaba sve šta kolege govore i šta kaže stručni žiri, kad se publici nešto svidi, to je nama najbolja nagrada“, kaže Simonović.
Glumica Gordana Boban smatra da Festival glumca od velike važnosti za teatarski svijet, za grad Konjic i sve njegove stanovnike koji vole teatarsku umjetnost, ali da je svakako „najvažniji za glumice i glumce“.
„Zahvaljujući ogromnoj ljubavi i entuzijazmu ekipe ljudi okupljene oko Benjamina Mušinovića, Festival ostaje i opstaje, uprkos svemu. Ne želim govoriti o problemima kroz koje iz godine u godinu prolaze organizatori Festivala. Želim pozvati ljude koji odlučuju o budžetima da budu velikodušniji i izdašniji u dodjeli financijskih sredstava i tako pomognu da ovaj važan festival živi i dalje i okuplja teatarske umjetnike iz regije. Važno je da se okupljamo, povezujemo, razmjenjujemo iskustva, a publika u Konjicu uživa u predstavama i glumačkim kreacijama“, naglašava Gordana Boban koja je proglašena 2019. godine za najbolju glumicu Festivala.
‘Bez glumca ništa ne postoji’
Selma Alispahić, prvakinja Teatra SARTR iz Sarajeva, i Mario Drmać, glumac Pozorišta mladih Sarajevo, bili su najbolji glumci Festivala 2020. godine.
„To je jedini festival kod nas koji odaje počast i slavi glumačku umjetnost koja je u samoj biti teatra. Bez glumca ništa ne postoji. Glumci su čuvari naše usmene i pismene tradicije, oni koji pričaju priče o svijetu kakav jeste i kakav bi trebao da bude. Historija glumačke umjetnosti proteže se na preko dvije i po hiljade godina i za ovu zemlju je bogatstvo imati jedan ovakav festival koji u fokus stavlja upravo glumca. Organizacija festivala je sjajna i za nas glumce predstavlja veliku radost jer možemo pokazati iskusnoj teatarskoj publici u Konjicu svoje umijeće, ali i razmijeniti iskustva sa kolegama iz drugih krajeva naše zemlje i šire. Postojanje Festivala glumca Konjic je od suštinskog značaja za postojanje i tradiciju bosanskohercegovačkog teatra uopće“, zaključuje Selma Alispahić.
Mario Drmać kaže da su centralna zbivanja teatarskih kuća na jednom mjestu, ali i doživljaj susreta sa velikim ljubiteljima teatra kao i sa konjičkom publikom koja „sa kartom više juri u dvoranu da pogledaju svaki naslov“.
„Kao dobitnik glumačke nagrade osjećam veliko zadovoljstvo i čast biti izabranik među mnogim uspješnim kolegama. Svaki put sam prekrasno počastvovan reakcijama i volim biti dio ovog festivala jer posjeduje sve ono što nama glumcima jača naše bivstvovanje na sceni“, ističe Drmać.
Nusmir Muharemović, glumac Bosanskog narodnog pozorišta Zenica, dva puta je proglašavan najboljim glumcem Festivala, za uloge u predstavama Ravna ploča i Tri dana, 2019. i 2023. godine.
„Posebno je važan ovaj festival za glumački esnaf jer upravo taj najvažniji segment svake predstave stavlja u prvi plan. Sretan sam što sam imao priliku pet puta da učestvujem na ovom festivalu i dva puta ponesem titulu najboljeg glumca festivala. Sretan sam, prije svega, zato što je ovo nagrada koju dodjeljuje isključivo publika. Sve što radimo i radimo zbog publike, jer besmisleno bi bilo da postojimo sami zbog sebe i da smo svrha sami sebi“, kaže Muharemović.
„Uopšte, pozorište ili umjetnost, mislim da ne smije biti elitistička pojava. Naravno, ne treba biti podilaženja publici u nekom banalnom smislu, ali, zaista, mislim da festivali, pozorište, glumci i umjetnost postoje zbog onih koji su krajnji konzumenti i uživaju u tome a to sigurno jeste publika. Konjic kao mala sredina uspio je izgraditi pravu teatarsku publiku koja zna šta je kvalitetna predstava“.
‘Dogodilo se čudo’
Književnik i profesor Almir Bašović, član Umjetničkog savjeta Festivala, smatra da je „realnost u svim sferama, a pogotovo u kulturi, da institucije zamjenjuje jedan čovjek“. To je u ovom slučaju, kako ističe – Benjamin Mušinović.
„Koliko sam mogao i znao ja sam tom vrijednom čovjeku pomagao svojim savjetima, preporukama, kontaktima. Benjamin je napravio ozbiljan festival boreći se uvijek sa novcima, boreći se uvijek da pomiri te pozorišne sujete“, objašnjava Bašović.
Književnik i glumac Senadin Dino Begtašević, član Umjetničkog savjeta Festivala, kaže da je Konjic ovim festivalom „izmijenio duh grada“.
„Dogodilo se, zapravo, čudo. Konjic je sa pozorištem imao doticaj prije Drugog svjetskog rata. Nekada su gostovali Mostarci ovdje, Miho i Risto Šantić sa Aleksom. Tridesetih godina prošlog vijeka, prvi put postavljen je Mletački trgovac prema tekstu Williama Shakespearea. Sedamdesetih godina prošlog vijeka sa prvim festivalom koji je organizovan u Konjicu – Festival bosanskohercegovačkih amaterskih pozorišta, dogodilo se ono što danas baštini Konjic, a to je odgojena pozorišna publika. Možda je to najveća vrijednost koju smo sa pozorištem dobili. A onda je došla izuzetna ideja Festivala glumca koji je postao tradicijski festival“, zaključuje Begtašević.
Festival će 29. augusta otvoriti Gidionov čvor, koprodukcijska predstava Scene MESS, Pozorišta mladih Sarajevo i Udruženja Intermezzo; 2. septembra je na programu predstava Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru – Ženski razgovori; 5. septembra predstava Narodnog pozorišta Tuzla – Škrtac; 12. septembra predstava Bosanskog narodnog pozorišta Zenica – Siročad; 16. septembra predstava Narodnog pozorišta Mostar – Perzeide; 19. septembra predstava Pozorišta mladih Sarajevo – Večera budala; 23. septembra predstava Sarajevskog ratnog teatra (SARTR) – Moj sin malo sporije hoda; 26. septembra predstava Banjalučkog studentskog pozorišta – Nakon predstave.
Dodjela nagrada za najboljeg glumca i glumicu je predviđena za 30. septembar.