Veliki Trumpov saveznik pomaže Izraelu u napadima na Gazu
Palantir je samo jedna od dugog niza američkih tehnoloških kompanija koje razvijaju tehnologije za odbrambeni i obavještajni sektor, te posluju sa Pentagonom.
Početkom godine se prvo u izraelskim, a potom i u američkim i drugim svetskim medijima pojavila fotografija američkog tehnološkog direktora Alexa Karpa sa visokim oficirima i predstavnicima Izraelske armije (IDF). Fotografija je nastala u izraelskom Direktoratu za razvoj odbrambenih tehnologija (DDR&D, heb. Maf'at) koji je odgovoran za razvoj različitih vrsta odbrambenih tehnologija, te blisko sarađuje sa kompanijama poput Israel Aerospace Industries (IAI), te koncernima Rafael i Elbit Systems.
To ne bi bilo ni preterano čudno da Alex Karp nije trenutno CEO američke kompanije Palantir, koja se bavi razvojem softvera pre svega za vojne i obaveštajne zajednice, kao i za velike multinacionalne kompanije. Na sastanku sa šefom DDR&D, generalom Danielom Goldom, bio je i jedan od osnivača Palantira, milijarder Peter Thiel.
Nastavite čitati
list of 4 itemsIstanbulska policija uhapsila šefa Mossadove finansijske mreže u Turskoj
Obavještajne službe prate vaše objave
Rusija otvorila krivični postupak protiv još dvojice stranih novinara
Sam Peter Thiel je jedna od najpoznatijih figura u Silikonskoj dolini, ali i u globalnim tehnološkim i biznis krugovima. Često je osporavan i kritikovan, ali nema sumnje da je Thiel zaista vizionar u smislu veoma ranog predviđanja tehnologija koje kasnije postaju globalno popularne i profitabilne, čak i deceniju unapred. Thiel ima lično bogatstvo od najmanje 11,5 milijardi dolara i nalazi se u prvih 200 najbogatijih ljudi na svetu.
Sredinom ‘90-ih, Thiel je smatrao da će plaćanja putem interneta biti dominantna u bliskoj budućnosti, te da će ona zameniti čak i platne kartice. On je sa partnerima u svojoj prvoj kompaniji Confinity tokom 1997. i 1998. razvio koncept „digitalnog novčanika“ (digital wallet), softvera koji bi se koristio za digitalna plaćanja. Početkom 1999, ovaj koncept je postao PayPal, prva „prava“ usluga za online plaćanje putem interneta. Naredne godine, PayPal se spojio sa sličnom uslugom za finansiranje putem interneta X.com, iza koje je stajao danas najbogatiji čovek na svetu, Elon Musk (X.com je danas, zapravo, društvena mreža ranije poznata kao Twitter).
Globalni uspeh PayPala je pomogao i Musku i Thielu da za relativno kratko vreme postanu jedni od najcenjenijih investitora u Silikonskoj dolini. Kupovina PayPala 2002. godine od strane giganta u oblasti online prodaje, kompanije eBay, za u to vreme astronomskih 1,5 milijardi dolara, dodatno je u učvrstila pozicije oba investitora. Musk je nešto kasnije pokrenuo kompaniju za privatne letove u svemir SpaceX, te prvu kompaniju za električne automobile Tesla.
Ime iz mitologije
Thiel je, pak, sa još četiri koosnivača, 2003. godine pokrenuo softversku kompaniju Palantir. Samo ime kompanije dolazi iz mitologije Gospodara prstenova, gde „magično kamenje“ Palantir omogućava da se vide događaji i osobe bilo gde u svetu. Kompanija već dve decenije razvija tri grupe softvera za analizu velike količine podataka (data analytics), pod imenom „Gotham“, „Apollo“ i „Foundry“.
Palantir „Gotham“ je grupa softverskih rešenja namenjenih obrambenom i obaveštajnom sektoru. U suštini, on prikupljene podatke sa prvih linija fronta, od brojnim jedinicama na terenu, te potencijalnim pretnjama, može da predstavi na jednom mestu, što daleko skraćuje vreme odlučivanje vojnih i političkih vrhova.
„Foundry“ je, sa druge strane, zasnovan na sličnom principu analize velikih količina podataka, ali je usmeren ka komercijalnom sektoru i velikim korporacijama. Zanimljivo je i da je „Foundry“ korišćen od strane zdravstvenih vlasti u SAD-u i Velikoj Britaniji prilikom analize podataka o masovnoj vakcinaciji za vreme globalne pandemije koronavirusa.
Palantir „Apollo“ je osnovna platforma za „Foundry“ i „Gotham“, zasnovan na skladištenju i obradi podataka „u oblaku“ (cloud data processing, princip na kome počiva i Google). Ovakav način strukturisanja softvera (Software as a Service, SaaS), softver kao online usluga) omogućava da se daleko brže dobiju i analiziraju podaci sa bojnog polja ili pak iz stotina fabrika i magacina u slučaju komercijalnih aplikacija.
Trumpov pobornik
Sam Peter Thiel je poznat i kao veliki pobornik bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Thiel je „megadonor“ američkih republikanaca i među prvima je 2016. godine podržavao Trumpa za kandidata, u vreme kada to gotovo niko nije činio. Thiel je nakon toga bio i jedan od govornika na Nacionalnoj konvenciji republikanaca, na kojoj je Trump dobio i svoju prvu nominaciju, te kasnije i pobedio.
Zanimljivo je i da je aktualni co-runner Trumpa, kandidat za potpredsednika SAD-a, senator J.D. Vance, ranije bio jedan od partnera u investicionom fondu Mithril Capital, gde je Thiel jedan od osnivača. Vance je 2019. godine pokrenuo i sopstveni fond „Narya Capital“, gde je, opet, jedan od prvih osnivača bio Thiel.
Vrh bezbjednosno-tehnološkog brijega
Ipak, korišćenje njegovih tehnologija od strane izraelske vojske (IDF) je Palantiru donelo i dosta negativnih ocena i kritika u medijima, kao i u široj tehnološkoj zajednici. CEO Alex Karp je naveo i da se kompanija „suočila sa otkazima stručnjaka“ zbog njene saradnje sa izraelskim vlastima. Iako izraelsko Ministarstvo odbrane i IDF ne navode na koji način koriste „Gotham“ i slične softvere, izvesno je da se oni koriste u analizi podataka o aktivnostima Hamasa, te odabiru meta za napad dronovima.
Inače, Palantir je samo jedna od dugog niza američkih tehnoloških kompanija koje razvijaju tehnologije za odbrambeni i obaveštajni sektor, te posluju sa Pentagonom. Microsoft, na primer, već deceniju razvija širok i kompleksan program „hibridnog bojnog polja“ (digital augmented batlleground) za američko Ministarstvo odbrane (DoD). Ovo obuhvata unapređenje Microsoftove „Holo Lens“ tehnologije „pomešane stvarnosti“ (mixed reality), gde vojnici na terenu nose specijalne kacige na kojima imaju punu komunikaciju sa komandom, a takođe sa kamera i drugih senzora šalju podatke nazad.
I još jedan od tehnoloških giganata, kompanija Amazon, već godinama blisko sarađuje sa Pentagonom i obaveštajnim agencijama. Njihov sistem za skladištenje podataka AWS ima i svoj super-sigurni program za vladine agencije i smatra se jednim od najsigurnijih ovakvih tehnologija. Takođe, postoji i poseban potprogram za obaveštajne agencije. Amazon navodi da više od 7.000 državnih agencija i službi koristi AWS i da je to najveća usluga takve vrste u svetu.
Korišćenje i razvoj novih modela veštačke inteligencije (Artificial Intelligence, AI) pokrenuo je i čitav niz novih startup kompanija u SAD, čiji je primarni fokus razvoj novih ili poboljšanje postojećih rešenja u sektoru odbrane. Pentagon je u proteklih pet godina gotovo tri puta povećao svoj budžet za razvoj AI rešenja, te pokrenuo program pod imenom „Replicator“. Cilj je stvaranje dronova i letelica, te drugih tehnologija koje mogu samostalno, bez ljudskog upravljanja, da traže i unište neprijateljske ciljeve ili da autonomno prikupljanju podatke iz vazduha.