U Rusiji vladaju solidarnost i apatija dok rat s Ukrajinom eskalira
Volonteri su se aktivirali kako bi pružili pomoć ljudima raseljenim zbog upada Ukrajine, ali u Moskvi neki umanjuju napad Kijeva dronovima.
U srijedu je ruska protuzračna odbrana oborila 11 bespilotnih letjelica u i oko Moskve u onome što je gradonačelnik opisao kao jedan od “najvećih ikad zabilježenih” takvih napada, dok Ukrajina nastavlja s napadima unutar ruske teritorije.
Južnije prema ukrajinskoj granici, kijevske trupe nastavljaju napredovati kroz regiju Kursk, dok rakete i artiljerija nastavljaju gađati grad Belgorod, što je dovelo do desetaka civilnih žrtava.
Nastavite čitati
list of 3 itemsZračni napadi na Kursk, borbe i na istoku Ukrajine
Rusija ima problema u ljudstvu nakon što nije uspjela zaustaviti ukrajinski prodor u Kursk
Prelijevanje rata u pograničnim područjima pogodilo je u živac. Državni mediji pozvali su na jedinstvo.
Neki su čak povukli paralele s Drugim svjetskim ratom, kada je Kursk bio glavno borbeno polje između sovjetskih i nacističkih tenkova.
“Kursk, cijela Rusija je s tobom”, pisalo je na transparentu koji je osvijetlio stadion Rostov Arena u Rostovu na Donu početkom augusta.
“Kursk, Krasnodar je s tobom”, glasila je poruka ispisana zapaljenim svijećama na glavnom trgu istoimenog grada.
Pokrenute su brojne inicijative za pomoć regijama zahvaćenim sukobima i hiljadama Rusa koji su raseljeni zbog borbi.
Volonteri su u većim gradovima kao što je Sankt Peterburg prikupljali pomoć za interno raseljene izbjeglice. Donacije se zatim voze kombijem u skloništa i mjesta za evakuaciju u regiji Kursk.
Nije zaboravljeno ni granatiranje Belgoroda.
“Nemoguće je slomiti narod Belgoroda”, rekla je za Al Jazeeru Margarita Lisničaja, politologinja, rođena u Belgorodu i članica centra za strateško promišljanje Digoria Expert Club.
“Građani stoički odolijevaju udarima neprijatelja i ostaju u svojim domovima. Ljudi znaju: oni su kod kuće i cijela Rusija ih podržava.”
Ukrajinski dronovi napadali su Moskvu tokom trajanja cijelog sukoba, čak su prošle godine pogodili i sam Kremlj, što je čin koji su dužnosnici opisali kao “teroristički napad”.
Mlaka reakcija
No, od tada je taj novitet naizgled izblijedio i dronovi, koji su rijetko škodili Moskovljanima, izazivaju malo uzbune.
Svi sagovornici su od Al Jazeere zatražili da ne navede njihova prezimena.
“U mom krugu jedva da se išta govorilo [o incidentu od srijede]”, rekao je David, stanovnik Moskve u kasnim tridesetima koji radi u akademskoj zajednici.
“Koliko ja vidim – samo ironičan humor. Samo sjede u svojim uredima, smješkaju se u sebi: ‘Ah, to je samo još jedna redovna isporuka’, ‘Još nam ništa zanimljivo nije stiglo’.”
“Ne znam, svi su spavali kad se to dogodilo”, dodao je Davidov prijatelj Dima. “Niko više niti ne čita vijesti o ovome.”
“Posljednji put kada su nas bespilotne letjelice iznenadile je bilo prošle godine”, rekao je Dima, govoreći o napadu dronovima na Kremlj.
“Neko je vjerovatno nervozan, kao i uvijek”, rekla je 40-godišnja Luna, koja pravi kape i šešire.
“U mom krugu se o tome nije razgovaralo, pogotovo jer se činilo da nisu ni stigli do tla. Lično, nisam nervozna. Ili će nas pogoditi ili neće, nema smisla brinuti. Ali živim pored hidroelektrane, pa možda ima razloga za brigu.”
U sklopu ofanzive Kijeva i u pokušaju da zakompliciraju ruske ratne napore, ukrajinske bespilotne letjelice više puta su napadale mete poput rafinerija nafte i druge infrastrukture.