Marković: Etnonacionalizam podriva demokratiju i potiče nasilje
Najveći izazov leži u nedostatku političke volje da se prihvati odgovornost i istina o prošlim događajima, kaže Zarja Marković, izvršna direktorica nevladine organizacije ‘Humanity in Action BiH’.
“Etnonacionalističke politike su izuzetno opasne jer podrivaju temelje demokratije, povećavaju podjele među građanima, i potiču nasilje i mržnju. Takve politike sprječavaju razvoj inkluzivnog društva i ometaju proces pomirenja. Naša misija je suprotstaviti se tim politikama uz obrazovanje i podizanje svijesti među mladima, te promovirati vrijednosti tolerancije, razumijevanja i zajedništva”, kaže Zarja Marković, izvršna direktorica nevladine organizacije Humanity in Action BiH.
Organizacija Humanity in Action BiH je posvećena liberalnoj demokratiji, pluralizmu, socijalnoj pravdi i ljudskim pravima, posebno u transatlantskom kontekstu.
Nastavite čitati
list of 3 items‘Opasan proces historijskog revizionizma uzeo maha na Balkanu’
Bosanska borba na život i smrt za ‘šaku eura’
“Kao mala, ali međunarodna organizacija, povezujemo pažljivo odabrane mlade lidere različitih profila i identiteta kako bismo im pomogli da djeluju društveno odgovorno kroz razumijevanje perspektiva drugih društvenih grupa. Mi razmišljamo o velikim pitanjima u životu i društvu – kao što su društvena odgovornost, vrijednosti, univerzalna prava i empatija prema onima s kojima se ne slažemo”, rekla je sagovornica.
Misija ove organizacije je osnaživanje mladih lidera te se uz edukativne programe, razmjene i projekte, mladi potiču da postanu aktivni građani i lideri u svojim zajednicama.
“Naše aktivnosti su raznolike, ali se fokusiramo na edukaciju, istraživanje i aktivizam u oblasti ljudskih prava i demokratije u Bosni i Hercegovini. Organiziramo edukativne i participativne Fellowship programe za domaće i strane studente te projekte različitih formata usmjerene na edukaciju mladih o bh. demokratskom društvu, izgradnji njihovih vještina i finansiranju njihovih mini projekata kako bismo potakli aktivnije građanstvo, svijest o izazovima na polju ljudskih prava i političku participaciju mladih. Radimo i na projektima koji se bave suočavanjem s prošlošću, multikulturalizmom, te promocijom zajedničkog sjećanja kao temelja za izgradnju bolje budućnosti.”
Osigurati prava svih građana
Prema njenim riječima, proces demokratizacije u Bosni i Hercegovini je dugotrajan i složen, često opterećen političkim preprekama i nedostatkom političke volje.
“Iako smo svjedoci određenog napretka, poput veće uključenosti građanskog društva i mladih u političke procese, još uvijek se suočavamo sa značajnim izazovima kao što su korupcija, politička neodgovornost i etnonacionalizam. Potrebno je kontinuirano raditi na izgradnji inkluzivne demokratije koja će osigurati prava svih građana, bez obzira na njihovu etničku pripadnost ili socijalni status, a jedan od koraka ka tome je rad na izgradnji jednog zajedničkog građanskog identiteta među novim generacijama mladih”, kaže Marković.
Nadalje kazuje da je suočavanje s prošlošću ključno za izgradnju održivog mira i pomirenja u regionu.
“Nažalost, taj proces je često otežan zbog političkih manipulacija, negiranja ratnih zločina, i selektivnog pristupa historiji. Najveći izazov leži u nedostatku političke volje da se prihvati odgovornost i istina o prošlim događajima. Uz obrazovanje i dijalog, možemo pomoći u prevazilaženju tih prepreka, ali je ključno da lideri i institucije preuzmu aktivnu ulogu u promovisanju istine i pravde”, rekla je sagovornica.
Ne krije da formalno obrazovanje pruža osnovu za sticanje znanja i kritičkog mišljenja, ali da neformalno obrazovanje ima ključnu ulogu u oblikovanju aktivnih i osviještenih građana.
“Uz neformalne obrazovne programe, kao što su oni koje organizuje Humanity in Action ured u Sarajevu – Fellowship programi, istraživačke i aktivističke projekte, mladi mogu razviti vještine liderstva, timskog rada i građanskog angažmana. Kombinacija formalnog i neformalnog obrazovanja je neophodna za stvaranje društva koje cijeni ljudska prava, jednakost i pravdu.”
Potencijal mladih generacija
Dodaje da su nasilje i drugi oblici destruktivnog ponašanja često rezultat kombinacije socijalnih, ekonomskih i psiholoških faktora.
“Krivicu snosimo svi kao društvo, ukoliko ne prepoznajemo, ne reagujemo i ne pružamo podršku onima koji su u riziku. Ključno je raditi na jačanju sistema podrške, podizanju svijesti o mentalnom zdravlju, promociji nenasilnog rješavanja konflikata, te zaštiti žrtava rodno zasnovanog nasilja. Također, odgovornost leži na institucijama i liderima da stvaraju politike koje će prevenirati nasilje i osigurati sigurnost svih građana”, kaže Marković.
Završava kako izazovi u regionu, a posebno u Bosni i Hercegovini uključuju političku nestabilnost, etničke tenzije, ekonomske poteškoće i korupciju.
“Pored toga, suočavamo se s odlaskom mladih iz zemlje kao odgovor na navedene izazove, ali i zbog nedostatka prilika i perspektive. Međutim, uz sve ove izazove, ja iskreno vjerujem u potencijal mladih generacija da donesu promjene. Potrebno je nastaviti raditi na jačanju institucija, promociji pravičnog društva gdje vlada i primjenjuje se zakon, te osnaživanju i stvaranju prilika za mlade u njihovoj domovini. Moja očekivanja za budućnost su optimistična, jer vjerujem da uz zajednički trud možemo izgraditi bolje i pravednije društvo”, zaključuje sagovornica.