Hoće li ubistvo Haniyeha politički pomoći izraelskom premijeru: ‘Sjajno za Netanyahua’

Ubistva viših čelnika Hamasa i Hezbollaha mogla bi ponovno oživjeti domaću podršku izraelskom premijeru, iako bi mogla odgoditi oslobađanje zarobljenika, kažu analitičari.

Čini se da se izraelski vojni i politički establišment djelomično iskupio za ranije propuste [Ronen Zvulun / Reuters]

Atentati na političkog vođu Hamasa Ismaila Haniyeha u Iranu i višeg komandanta Hezbollaha Fuada Shukra u Libanu mogli bi pomoći izraelskom premijeru Benjaminu Netanyahuu da ponovno stekne domaću podršku dok se bori za svoj politički opstanak, kažu analitičari, iako bi mogli ugroziti nadu u oslobađanje izraelskih zarobljenika.

“Ubistvo Haniyeha je sjajno za Netanyahuove političke i sigurnosne akreditive”, rekao je za Al Jazeeru Hugh Lovatt, stručnjak za Izrael i Palestinu pri Evropskom vijeću za vanjske odnose. “To je bez sumnje politička činjenica.”

Izrael je potresen unutrašnjim nemirima i podjelama, prvo mjesecima protesta zbog kontroverznih reformi pravosuđa koje je progurala Netanyahuova vlada, a zatim rastućim pokretom koji kritizira premijerov neuspjeh da osigura sporazum o prekidu vatre s Hamasom, koji bi mogao dovesti do oslobađanja zarobljenika.

Ove sedmice su krajnje desničarski Izraelci, uključujući ministre i članove Knesseta, ljutito reagirali na hapšenje vojnika optuženih za mučenje i silovanje palestinskih zatvorenika. Rulja je upala u bazu u kojoj su držani vojnici.

Podjele između izraelskih političkih i sigurnosnih dužnosnika, također, sve više postaju javne.

Ipak, ubistva od ove sedmice mogla bi pomoći Netanyahuu da promijeni narativ – barem privremeno – unutar Izraela, rekli su analitičari.

Izrael je 30. jula ispalio projektil koji je ubio Shukra u njegovoj stambenoj zgradi u Dahiji, stambenoj četvrti u Bejrutu. Shukr je bio jedan od glavnih komandanata libanske oružane grupe Hezbollah i navodno je bio ključna figura u planiranju vojne strategije.

Izrael je navodno izveo atentat kao odgovor na projektil koji je ubio 12-ero djece i mladih Druza na Golanskoj visoravni pod izraelskom okupacijom 27. jula. Izrael krivi Hezbollah za napad, ali ta grupa negira odgovornost.

Nekoliko sati nakon Shukrove smrti Izrael je ubio Haniyeha koji je, prema mišljenju analitičara, igrao ključnu ulogu u pregovorima o prekidu vatre između Hamasa i Izraela. Haniyeh je ubijen dok je bio u posjeti Teheranu, glavnom gradu Irana, kako bi prisustvovao inauguraciji novog umjerenog iranskog predsjednika Masouda Pezeshkiana. Izrael nije preuzeo odgovornost za napad, ali ga Iran i Hamas krive.

U četvrtak, dan nakon što je Haniyeh ubijen, Izrael je tvrdio da ima dokaze da je, također, ubio glavnog Hamasovog operativca Mohammeda Deifa u napadu na Gazu 13. jula. Deif je bio među glavnim osnivačima Hamasovog vojnog krila, Brigada Qassam, a već godinama je na popisu najtraženijih u Izraelu.

“Mislim da u izraelskom društvu postoji trenutak u kojem mogu reći da su, uprkos svim sumnjama i zabrinutostima [zbog rata u Gazi], sada uspjeli napasti Hamas i postižu stvarni napredak, eliminirajući i ljude iz Hezbollaha”, rekao je Lovatt.

Zajednički cilj

Tokom izraelskog razornog rata protiv Gaze pojavili su se sukobi između izraelskih političkih i sigurnosnih elita.

Prva je obećala “rastaviti” Hamas, dok je druga priznala da je takva misija nemoguća i umjesto toga poziva na dogovoreno rješenje koje vraća izraelske zarobljenike i čuva izraelsku sigurnost.

Izrael je ubio gotovo 40.000 ljudi u Gazi – većinom civila – i protjerao gotovo svih 2,3 miliona stanovnika u enklavi. Rat je, također, izazvao glad i epidemiju dječije paralize.

Rat je počeo kao odgovor na napad predvođen Hamasom na izraelske zajednice i vojne ispostave 7. oktobra, tokom kojeg je ubijeno 1.139 ljudi, a blizu 250 je zarobljeno.

Izraelci su okrivili Netanyahua kao i izraelske sigurnosne i obavještajne aparate da nisu spriječili napad. Ipak, sada se čini da se izraelski vojni i politički establišment djelomično iskupio nedavnim ubistvima, prema riječima Orija Goldberga, lokalnog stručnjaka za izraelsku politiku.

Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Khamenei u četvrtak je predvodio molitvu za ubijenog šefa Hamasa Ismaila Haniyeha u Teheranu [Office of the Iranian Supreme Leader / West Asia News Agency via Reuters]

No, rekao je da, iako mnogi Izraelci politička ubistva vide kao “pobjedu” protiv svojih neprijatelja, zabrinuti su, čak i “rezignirani”, zbog osvetničkog napada Irana i savezničkih naoružanih grupa.

“Kao da Izraelci imaju šizofreniju”, rekao je Goldberg. “Razdrmavamo regionalnu stvarnost do temelja i ignoriramo sva upozorenja, a djelujemo krajnje radikalno [u svojim potezima]. S druge strane, [Izraelci] govore da se ovi [atentati] moraju dogoditi.”

Oren Ziv, izraelski novinar i politički komentator, slaže se da su snage sigurnosti povratile ugled u zemlji ubistvom Haniyeha.

“U svjetlu 7. oktobra i neuspjeha vojske i sigurnosnih službi, izraelska sigurnost je htjela pokazati da su se oporavili i mislim da su to i dokazali. Atentati služe Netanyahuu iz jednog, a sigurnosnom establišmentu iz drugog razloga”, rekao je Ziv za Al Jazeeru.

‘Žrtvovanje zarobljenika’

Dana 25. jula, američka potpredsjednica i vjerovatna predsjednička kandidatkinja Demokratske stranke Kamala Harris rekla je da “neće šutjeti” o patnjama u Gazi i pozvala sve strane da nastave i potpišu sporazum o prekidu vatre, koji bi konačno okončao rat i doveo do oslobađanja izraelskih i palestinskih zarobljenika. Takva poruka je uslijedila dan nakon što je Netanyahu održao govor u Kongresu, gdje je pozvao na dodatnu pomoć da se “završi posao” u Gazi.

Iako je Netanyahuova popularnost na najnižem nivou od 7. oktobra, ankete su pokazale da mu je govor u Kongresu vratio nešto domaće podrške.

To je zabrinjavajući razvoj događaja za kritičare i stručnjake koji optužuju Netanyahua da je namjerno odgađao, pa čak i sabotirao sporazum o prekidu vatre iz straha da bi to moglo srušiti njegovu krajnje desnu vladu i pokrenuti prijevremene izbore. Netanyahu, prema njihovom mišljenju, odugovlači dok ne povrati dovoljno popularnosti da osvoji još jedne izbore.

Lovatt ukazuje na to da je Netanyahuov politički opstanak bio dio njegove računice za ubistvo Haniyeha, glavnog sagovornika Hamasa u pregovorima o prekidu vatre.

Kamala Harris rekla je da neće šutjeti o patnjama u Gazi  [Stephanie Scarbrough / Reuters]

“Je li dodatni faktor, prema Netanyahuovom mišljenju, to što bi ubistvo Haniyeha onda uništilo pregovore o prekidu vatre i time produžilo sukob, a time i Netanyahuov politički život? To je krajnje cinična računica, ali koju ne možemo zanemariti jer je to [Netanyahuovo] ponašanje do danas”, rekao je Lovatt za Al Jazeeru. “Kažem da je cinično jer to znači da [Netanyahu] kažnjava izraelske taoce, barem s izraelskog stanovišta.”

Mnogi Izraelci, posebno oni koji pozivaju na “dogovor o taocima”, mogli bi uskoro promijeniti svoju priču o ubistvu Haniyeha nakon što shvate da to otežava postizanje sporazuma o prekidu vatre, dodao je Ziv.

“Izraelci, uključujući porodice talaca, u osnovi se moralno ne protive ovim atentatima, ali bi se uskoro mogli plašiti da to ugrožava sigurnost talaca”, rekao je Ziv. “Rekao bih da većina podržava [atentate], ali su neki zabrinuti zbog momenta.”

Izvor: Al Jazeera

Reklama