Amerikanci palestinskog porijekla: Osjećamo se izdano, SAD je licemjeran prema Palestincima

Rođaci Omara Assada kritiziraju američku vladu jer je nastavila finansirati jedinicu izraelske vojske koja je umiješana u njegovo ubistvo.

Moramo pronaći pravdu za mog ujaka, poručuje Assad Assad (Al Jazeera)

Assad Assad kaže da se on i njegova porodica osjećaju izdano.

I više od toga. Amerikanac palestinskog porijekla je rekao da se njegova prva reakcija na odluku vlade Sjedinjenih Američkih Država da nastavi finansirati jedinicu izraelske vojske koja je svezala njegovog starijeg ujaka i ostavila da umre može sažeti u jednu riječ: “Opustošenost”.

“Mi ovo vidimo [kao] licemjerje — američku vladu koja dopušta stranom entitetu da ima priliku ubijati”, rekao je 36-godišnji Assad za Al Jazeeru u telefonskom intervjuu iz svog doma u državi Wisconsin.

“Hladnokrvno su ubili mog ujaka. Moj ujak nije bio naoružan, nije bio…”, nastavio je stišavajući glas. “Upravo je išao kući nakon večeri sa svojim prijateljima, svojim rođacima, nakon partije kartanja.”

Omar Assad, 78-godišnji Amerikanac palestinskog porijekla, preminuo je u januaru 2022. nakon što su ga izraelski vojnici zatočili na kontrolnoj tački u njegovom rodnom selu Jiljilya, u blizini Ramallaha na okupiranoj Zapadnoj obali.

Istjerali su ga iz automobila, a zatim mu začepili usta, zavezali oči i vukli ga po tlu, prema izjavama svjedoka i njegove porodice. Nije reagirao i vojnici su ga ostavili na hladnoći na gradilištu bez ikakve pomoći ili medicinske skrbi.

Obdukcijom je kasnije utvrđeno da je umro od srčanog udara “zbog vanjskog nasilja kojem je bio izložen”.

Njegova smrt izazvala je široku osudu, a obitelj Assad i zagovornici prava Palestinaca u SAD-u pozvali su administraciju predsjednika Joea Bidena da provede nezavisnu istragu i osigura da se Izrael smatra odgovornim.

Ti su pozivi postali glasniji nakon što je izraelska vojska 2023. saopćila da su vojnici koji su sudjelovali u incidentu disciplinski kažnjeni, ali da nitko neće biti suočen s kaznenom prijavom.

U aprilu ove godine američki State Department saopćio je da razmatra hoće li sankcionirati izraelski vojni bataljon koji je uhapsio Omara Assada – bataljon Netzah Yehuda – koji je poznat po zlostavljanjima na Zapadnoj obali.

Ali prošle sedmice, ministarstvo je saopćilo da je državni sekretar Antony Blinken utvrdio da su problemi s Netzahom Yehudom “sanirani” – i da jedinica može nastaviti primati sredstva američke vlade.

“Moji rođaci i ujakova žena ne žele razgovarati s medijima. Samo su izbezumljeni i ne žele biti u blizini svega ovoga jer je to nevjerojatno”, rekao je Assad, Omarov nećak. “To je nepravedno. To je samo licemjerje.”

Uzorak nekažnjivosti

Odluka Bidenove administracije da nastavi finansirati Netzaha Yehudu dolazi u vrijeme porasta nasilja izraelske vojske i doseljenika protiv Palestinaca na okupiranoj Zapadnoj obali u sjeni rata u zemlji u obližnjem Pojasu Gaze.

Gotovo 600 Palestinaca ubile su izraelske snage i doseljenici na Zapadnoj obali između početka rata u Gazi 7. oktobra i 12. augusta, prema najnovijim podacima Ureda Ujedinjenih naroda za humanitarna pitanja (OCHA).

Ali Palestinci na okupiranim područjima suočavaju se s desetljećima nasilja izraelske države.

Također su se suočili s onim što grupe za ljudska prava opisuju kao sistem “endemske nekažnjivosti” za vojnike i doseljenike uključene u napade na Palestince.

Omar Assad nije bio prvi – ili jedini – američki građanin kojeg su ubili izraelski vojnici, a koji su kasnije izbjegli krivične optužbe.

Samo nekoliko mjeseci nakon ubistva 78-godišnjaka, u maju 2022., izraelska vojska smrtno je ustrijelila poznatu novinarku Al Jazeere Shireen Abu Akleh u gradu Jeninu na sjevernoj Zapadnoj obali.

U drugom nedavnom slučaju, u januaru ove godine, 17-godišnji Tawfiq Ajaq, koji je rođen i odrastao u SAD-u, ubijen je u selu al-Mazra'a ash-Sharqiya na Zapadnoj obali kada su Izraelci, policajac izvan dužnosti i izraelski doseljenik otvorili vatru.

Obje porodice i dalje traže pravdu i odgovornost za ubistva svojih najmilijih.

Ahmad Abuznaid, izvršni direktor američke Kampanje za palestinska prava, rekao je: “Frustrirajuće je vidjeti da Sjedinjene Države ne samo da nemaju brige za Palestince, ne mare za međunarodno pravo, već su i nespremne da provode zakon SAD-a.”

Američki zakon Leahy, na primjer, zabranjuje pomoć stranim vojnim jedinicama koje počine zlostavljanje.

Abuznaid je rekao za Al Jazeeru da su u igri dvostruki standardi u američkoj vanjskoj politici: američka vlada zadržava puni bijes samo za antiizraelske akcije, ali ne i antipalestinske.

“Kada Izraelci počine cijeli genocid [u Gazi], kada ubiju Shireen Abu Akleh ili Omar Assada, Sjedinjene Države su zabrinute. Kad Izraelci mogu ukazati na nešto što su učinili Palestinci, to se odmah osuđuje”, rekao je.

Ta razlika signalizira da “američka vlada gleda na Palestince kao na potrošne ljude”, dodao je Abuznaid.

“Njihova vanjska politika oblikovana je oko sveobuhvatne podrške Izraelu, bez obzira na sve. I ovo jasno stavlja američku vanjsku politiku u sukob s Palestincima koji snose najveći teret cionizma i trenutno snose najveći teret genocida američko-izraelskog ratnog stroja.”

‘Palestinski životi nisu važni’

To je osjećaj koji dijele mnogi koji su lično poznavali Omara Assada.

Othman Atta izvršni je direktor Islamskog društva Milwaukeeja, američkog grada u kojem je 78-godišnjak živio sa svojom porodicom mnogo godina prije nego što se penzionisao u Jiljilyji.

Advokat po struci, Atta je rekao da je pomogao Omaru u njegovim porodičnim poslovima. Atta bi ga također viđao na društvenim događanjima u području Milwaukeeja, gdje žive mnoge porodice čiji korijeni sežu u Jiljilyu.

Atta je rekao da odluka američke vlade da nastavi finansirati Netzaha Yehudu šalje jasnu poruku “da u očima američke vlade i američkih zvaničnika životi Palestinaca nisu bitni, čak i ako slučajno imaju američko državljanstvo”.

To ga je uzdrmalo, zajedno s nepokolebljivom vojnom i diplomatskom podrškom Washingtona Izraelu nakon 10 mjeseci razornog rata u Gazi.

“Mi zapravo vidimo da se događa genocid. Vidimo da su ljudi izgladnjeli. Voda im je uskraćena. Bombardirani su u zaborav [bez] obzira prema bilo kojem ljudskom životu”, rekao je Atta za Al Jazeeru.

“A ipak navijamo za [izraelskog premijera Benjamina] Netanyahua u Kongresu. Šaljemo milijarde dolara pomoći”, rekao je. “Vrlo je teško proniknuti u dubine licemjerja, mržnje prema Palestincima i nedužnim ljudima u Gazi. Stvarno te potrese do srži.”

‘Moramo pronaći pravdu’

Američki State Department nije do vremena objavljivanja odgovorio na zahtjev Al Jazeere za komentar odluke o nastavku finansiranja Netzaha Yehude, ili na kritike da taj potez ne osigurava odgovornost za smrt Omara Assada.

U izjavi koju su mediji podijelili prošlog petka, glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller rekao je da je Washington pregledao informacije koje je dostavio Izrael i utvrdio da su kršenja od strane jedinice “učinkovito ispravljena”.

Kao rezultat toga, prema američkom zakonu, Netzah Yehuda bi mogao nastaviti primati pomoć, rekao je Miller.

Ali za Assada Assada, Omarovog nećaka, odluka nije kraj nastojanja njegove porodice da dostigne pravdu.

Svog ujaka opisao je kao ozbiljnog čovjeka koji u isto vrijeme nikada ne bi propustio priliku da se našali i nasmije sve. “Bio je ozbiljan, ali uvijek je bio duhovit u svemu što je radio”, rekao je Assad za Al Jazeeru.

“Bio je dobar čovjek koji je podigao veliku porodicu. Ima unuke i sestre i braću koji su ga jako voljeli. Nedostaje svim nećacima,” dodao je.

“Moramo pronaći pravdu za mog ujaka.”

Izvor: Al Jazeera

Reklama