Kakve su posljedice napada na Kursk na tok rusko-ukrajinskog rata?

Element iznenađenja mogao bi biti jedan od ključnih faktora za uspjeh operacija, što je omogućilo ukrajinskim snagama da zauzmu stotine kvadratnih kilometara u Kurskoj oblasti.

Ruski napad bespilotnim letjelicama na ukrajinska oklopna vozila u oblasti Kursk (Planet Labs Inc / Handout via Reuters)

Vojne operacije u Kurskoj oblasti nisu šokirale samo Ruse, već su iznenadile i same Ukrajince, nakon što je prošlo više od godinu dana relativnog zastoja na frontovima. Operacije su, po svemu sudeći, iznenadile i zapadne saveznike Kijeva, budući da nekoliko prijestolnica prati razvoj događaja i kontaktira Kijev kako bi saznale ciljeve.

Nema sumnje da je ovaj ukrajinski napad predstavljao veliku prekretnicu, jer su se borbe prenijele na rusku teritoriju po prvi put otkako je počeo ruski rat protiv Ukrajine u martu 2022. godine, pa čak i od Drugog svjetskog rata.

Element iznenađenja mogao bi biti jedan od ključnih faktora za uspjeh ovih operacija, što je omogućilo ukrajinskim snagama da zauzmu stotine kvadratnih kilometara u toj oblasti, uključujući nekoliko naselja i sela, a neka od njih su od ključnog značaja.

Željeni rezultati

Ivan Stupak, vojni stručnjak sa Ukrajinskog instituta za budućnost i bivši savjetnik za vojna i sigurnosna pitanja u ukrajinskom parlamentu, kaže da je, upravo suprotno, vojska promovirala mogući ruski napad na Sumsku oblast, što je, čini se, bio izgovor za prebacivanje visokokvalificiranih brigada kako bi izvršile zadatak.

Za Al Jazeeru je dodao da su mnogi detalji još uvijek tajna, ali je sigurno da je pet brigada bilo pripremljeno u tu svrhu, s ukupnim brojem vojnika koji ne prelazi 10.000. Vojnici su bili opremljeni vojnim vozilima i opremom koja im je bila potrebna. Prema njegovim riječima, ne smatra da se Zapad protivi korištenju te mehanizacije, naglasivši da zapadni sigurnosni kuloari pozdravljaju ovo što se događa i čekaju rezultate.

Prema posmatračima, glavni rezultati koji se operacijom žele postići svode se na nekoliko stvari koje ukrajinski dužnosnici i ne skrivaju:

  • razbiti ruske snage i smanjiti njihov pritisak na ukrajinske trupe na frontovima.
  • prebaciti rat na teritoriju Rusije kako bi se destabilizirao režim predsjednika Vladimira Putina te kako bi i Rusi okusili gorčinu rata pokrenutog protiv Ukrajinaca.
  • izvršiti pritisak na Moskvu i prisiliti je na povlačenje u zamjenu za povlačenje u bilo kojim pregovorima u budućnosti.

Pojedini promatrači također su zabrinuti zbog želje Ukrajine da preuzme kontrolu nad nuklearnom elektranom Kursk kako bi prisilila Moskvu da se povuče iz elektrane u Zaporožju, te kako bi se približila tačkama sa kojih bi se lakše mogli bombardirati osjetljivi ruski položaji.

Međutim, pitanje koje se danas nameće glasi: hoće li Ukrajinci moći napredovati dublje u oblast i koliko daleko?

Ruski odgovor

Prema riječima vojnog stručnjaka Stupaka, Rusi su kasno shvatili i razumjeli šta se događa, što je otežalo zadatak udaljavanja ukrajinskih snaga koje su se počele pozicionirati i uspostavljati odbrambene linije. Problem su morali riješiti prije vikenda, ali je bitka postala lokalizirana na širokom dijelu fronta.

Isti stručnjak dodaje da nema smisla očekivati neke nove i iznenađujuće prodore ukrajinskih snaga u nastavku. Prema njegovim procjenama, rat u Kursku će vjerovatno dobiti zamah što će natjerati Ruse da se fokusiraju na njega, čime će se smanjiti pritisak na drugim frontovima.

U međuvremenu, dok se rusko vojno vodstvo bavi analizom onoga što se dogodilo, Moskva je brzo poduzela prve korake kako bi se suočila s novim razvojem događaja u pokušaju da spriječi dublje napredovanje ukrajinskih snaga.

Ruski promatrači su gotovo jednoglasni u tome da “ukrajinska agresija” u Kurskoj oblasti neće proći nekažnjeno i da bi, između ostalog, moglo doći do napada na sjedišta vlade ili elektrane.

Prema riječima vojnog stručnjaka Vjačeslavu Šurigina, operacija u Kurskoj oblasti je osjetljivo pitanje za Rusiju i na nju će se odgovoriti bez obzira na cijenu koju će to nositi za obje strane. Dodao je da se ne krije nikakav vojni cilj iza ovog ulaska na rusku teritoriju, ali da postoji politički cilj koji se može svrstati u okvire psihološkog rata kako bi se odvratila pažnja s neuspjeha u Donbasu i podigao donekle posrnuli moral u Ukrajini.

Govoreći za Al Jazeeru, Šurigin dodaje da ruski odgovor neće biti ograničen na nekoliko projektila. Prema njegovim predviđanjima, u napadima će biti korišteni deseci različitih vrsta oružja, uključujući razne vrste krstarećih i balističkih raketa te bespilotne letjelice, “što će izazvati ozbiljan problem za sistem protivzračne odbrane u Ukrajini”.

Također, dodaje da će vjerovatno doći do napada na energetski sektor u Kijevu zbog događaja u oblasti Kursk, objašnjavajući da bi prekid u napajanju električnom energijom, na primjer, mogao ostaviti ukrajinske oružane snage bez vojnih fabrika i radionica za popravke.

Politički cilj

Vojni analitičar Yuri Knutov je izjavio, govoreći za Al Jazeeru, kako vjeruje da bi mogući napadi na vladine zgrade i institucije u okviru ruskog odgovora mogli biti neučinkoviti, s obzirom na to da ukrajinske vlasti kontroliraju i upravljaju svojim snagama “iz skloništa”.

Rusija neće dopustiti ukrajinskim snagama dopremanje rezervi u Kursku oblast, ističe Knutov. Zbog toga će se fokusirati na napade na komunikacijske centre, logističke objekte te komandne i kontrolne štabove.

Isti analitičar kaže da je glavni politički cilj koji se krije iza napada Kijeva na Kursku oblast zapravo priprema za pregovore, opisujući to kao posljednje trenutke rata prije početka pregovora.

Prema njegovom mišljenju, ovaj “munjeviti” napad bit će iskorišten kako bi imao ulogu u budućim pregovorima, iako će gubici ukrajinskih snaga zbog njega biti uzaludni, jer je Kijev te snage i resurse mogao upotrijebiti na važnijim tačkama sukoba, a ne u oblasti Kursk.

Knutov ističe kako se teškoće kriju u činjenici da Ukrajinci djeluju u grupama koje su sposobne za manevriranje, ponekad u oklopnim ili drugim vozilima, i što je najvažnije, u naseljenim područjima. To izaziva stanje straha i “ta tačka ide u korist neprijatelju”.

Izvor: Al Jazeera

Reklama