Prva mobilna solarna punionica u EU dolazi iz Hrvatske

SoltiQ je prva autonomna mobilna solarna punionica u Evropskoj uniji, zbog čega može biti postavljena i na najudaljenija područja.

Jedna potpuno napunjena SoltiQ punionica može napuniti 100 posto baterije prosječnog električnog automobila, odnosno 50 E-bicikala ili 20 E-skutera (Davorin Višnjić / Pixsell)

Električna vozila polako ali sigurno postaju svakodnevnica na cestama širom svijeta. To najbolje pokazuje objava njemačkog Centra za istraživanje sunčeve energije i vodika (ZSW) da je krajem 2023. u svijetu bilo gotovo 42 miliona automobila s električnim motorima, što je 50 posto više nego godinu dana ranije.

A povećana upotreba električnih vozila (EV) traži i veće kapacitete za punjenje takvih načina transporta, što je infrastruktura kojom ne mogu da se pohvale brojne zemlje, a posebno loše rezultate imaju zemlje regije.

Primjera radi, Hrvatska je među pet država Evropske unije s najmanje punionica za e-vozila, zbog čega se turisti u jeku sezone žale na velike gužve i duga čekanja. Ta zemlja ima 1.074 punionice, a prema procjenama, tokom sezone dođe gotovo 70.000 turista sa električnim vozilima, što ukazuje na potrebu za većim kapacitetima.

Kako bi se taj problem riješio, kao i izazovi postavljanja punionica na zabačena i udaljena mjesta, zagrebačka kompanija Bravarija Ivanić je razvila mobilnu solarnu punionicu nazvanu SoltiQ, koja je unutar jedne kalendarske godine već dobila svoju drugu, unaprijeđenu verziju.

Prema riječima Tomislava Ivanića, direktora i osnivača SoltiQ-a, radi se o prvoj autonomnoj mobilnoj solarnoj punionici za električna vozila u Evropi, čiji je prvi model službeno predstavljen u februaru 2024. godine, a već je u junu predstavljen novi i napredniji model pojačanih performansi.

Mobilna punionica može biti rješenje za izazove s kojim se Hrvatska, ali druge zemlje s manjim kapacitetima suočavaju, prije svega tokom turističke sezone (Davorin Višnjić / Pixsell)

U odnosu na ostale punionice, prednost SoltiQ-a leži u tome što je potpuno nezavisan od postojeće elektroenergetske mreže, te da koristi snagu Sunca, besplatno dostupnu svugdje i svima, umjesto električne energije iz elektroenergetske mreže koja košta, a može biti i iz termoelektrana na fosilna goriva što bitno mijenja sliku solarnog napajanja iz perspektive održivosti.

Dodatno, SoltiQ pruža mogućnost da se svaki osunčani kutak, veličine jednog parkirnog mjesta, pretvori u izvor čiste energije za putovanje bez kompromisa, dodaje Ivanić.

Osim što omogućava punjenje električnih vozila putem besplatne energije, iz kompanije navode i njegovu praktičnost.

Kako kaže Ivanić, jedna od najvećih prednosti SoltiQ-a je jednostavno postavljanje na bilo koju ravnu površinu bez potrebe za dodatnim građevinskim radovima i dozvolama tokom instalacije.

“Tlo ne mora biti asfaltirano ili betonirano, nego može biti šljunčano ili zemljano, ali svakako mora imati dobru odvodnju kako punionica ne bi s vremenom utonula u tlo.”

Što se tiče lokacije, punionica je projektirana tako da je otporna na udare vjetra od 150 kilometara na sat, te da na krovu može podnijeti do 50 kilograma snijega po kvadratnom metru, zbog čega se punionica može nalaziti i duž jadranske obale s jakim udarima bure, ali i u gorskim krajevima s obilnijim padavinama snijega. Dodatno, s obzirom na njenu mogućnost sklapanja, punionica se može lako prenijeti i dovesti na bilo koju navedenu lokaciju, kaže osnivač SoltiQ-a.

SoltiQ se proizvodi u tvornici koja električnu energiju dobiva iz 300 kilovata solarne elektrane na krovu tvorničke hale te njome pokreću sve mašine te sisteme grijanja i ventilacije (Davorin Višnjić / Pixsell)

A do razvoja ovog sistema je došlo, kako to obično biva, zbog ličnog problema.

“U javnosti se često može čuti fraza ‘pala mi je ideja na pamet’, kao da svrha i suština ideje dolaze sami od sebe kao trenutak čiste inspiracije ili Božje providnosti. U stvarnosti svakog, pa i hrvatskog, startup svijeta, gdje se cijeli ekosustav temelji na ideji i inovativnosti, početna točka je – problem. Potreba da riješimo problem pokreće cjelokupni kreativni proces koji u konačnici kulminira inovacijom kao rješenjem. A tako je nastala i ideja za Soltiq”, govori Tomislav Ivanić.

“Vožnja na električnom biciklu kroz nedirnutu prirodu definitivno je nadahnjujuće iskustvo, ali tek nas je potreba da se baterija električnog bicikla u takvom okruženju nadopuni električnom energijom potaknula na razmišljanje kako taj problem riješiti.”

On se prisjetio i kreativnog procesa pri razvoju ovog sistema.

“Za početak, rješenje očigledno mora biti autonomno, neovisno o dostupnosti standardne električne mreže. Isto tako, da bi bilo lako izvedivo i pritom ne bi negativno utjecalo na prostor rješenje mora biti mobilno. Lako dostupno i primjenjivo.

Na koncu, naravno, treba pronaći i izvor energije koji je u svim okolnostima u stanju zamijeniti klasičnu električnu energiju iz postojeće mreže. Zbroj pobrojanih elemenata pomnožen tehničkom izobrazbom i znanjem stručnjaka te ozbiljnim industrijskim kapacitetima Bravarije Ivanić ponudio je rješenje – prva autonomna mobilna solarna punionica za električna vozila.”

Konačan proizvod

Ivanić dodaje da je naizgled jednostavno rješenje i dalje tek dobra ideja na papiru, a njeno pretvaranje u konkretan, dostupan i upotrebljiv proizvod je onaj korak na kojem se, nažalost, često poskliznu mnogi inovatori. No, njihovo znanje, iskustvo proizvodnje i industrijski kapaciteti omogućili su im uspješno pretakanje ideje u proizvod.

“Tako je nastao SoltiQ, autonomna mobilna solarna punionica za električna vozila veličine jednog parkirnog mjesta, otporna na buru, kišu i snijeg, spremna napuniti bilo koje električno vozilo (automobil, skuter ili bicikl) i krenuti na put prema nekom od planinskih vrhova na Velebitu ili pak otoka poput Hvara ili Lastova. Gdje god je dohvatljivo Sunce kao beskonačan izvor besplatne energije.”

Kako kaže, u cijeli taj proces Bravarija Ivanić uložila je gotovo milion eura vlastitog kapitala, a sama realizacija, od ideje do prvog prototipa, trajala je relativno kratko, tek četiri mjeseca.

Ono sa čime se posebno ponose jeste da vlastiti inženjerski tim sastavljen isključivo od hrvatskih stručnjaka kontinuirano radi unaprjeđenja i nadogradnje sistema, tako da već nakon pola godine imaju drugu generaciju SoltiQ-a.

Ipak, koliko god da je ideja dobra, bez praktične primjene i nedovoljnog kapaciteta neće moći zadovoljiti potrebe tržišta, ali iz SoltiQ-a smatraju da je njihovo “čedo” itekako dovoljno “moćno” za sve potrebe.

Trenutna maksimalna pohranjena energija u bateriji Soltiq 2.0 sistema je 57,6 kWh, dok maksimalna snaga punjenja iznosi 10 kW, što znači da jedna potpuno napunjena SoltiQ punionica može napuniti 100 posto baterije prosječnog električnog automobila, odnosno 50 E-bicikala ili 20 E-skutera, a dolazi opremljena s dvije Schuko utičnice i dva punjača za električna vozila, čime je uveliko povećana njena primjenjivost.

Mogućnost za ličnu upotrebu

Ono što posebno ističu u SoltiQ-u jeste da nema razlika i nema prepreka za korištenje ove punionice i u komercijalne i u lične svrhe, gdje vlasnik e-vozila može ovu punionicu bez problema postaviti u svoje dvorište, kako ne bi ovisio o elektroenergetskoj mreži.

“Cijena punionice u visini prosječnog električnog automobila srednje klase čini ga dostupnim u obje kategorije”, kaže Ivanić.

A prema mišljenju čelnika kompanije koja stoji iza SoltiQ-a, ova mobilna punionica može biti rješenje za izazove s kojim se Hrvatska, ali druge zemlje s manjim kapacitetima suočavaju, prije svega tokom turističke sezone.

“Činjenica je da razvoj električnih automobila, bicikala i motora ide strelovitom brzinom, od tehnologije do broja korisnika, ali ostaje nam problem infrastrukture koja ne prati taj tempo razvoja, dok postojeća na mnogim mjestima to jednostavno više ne može podnijeti. To je posebice vidljivo na izoliranijim mjestima poput hrvatskih otoka ili u ljetnim mjesecima u brojnim turističkim mjestima diljem Jadrana. Postojeća električna mreža nije u stanju zadovoljiti rastuće potrebe i potražnju. Ovom inovacijom mi zapravo u potpunosti mijenjamo pravila igre – više ne ovisimo o fiksnim punionicama i kapacitetima električne mreže, već samo o suncu, a njega besplatno imamo doslovno svaki dan”, kaže Ivanić.

Rješenje za turističku sezonu

“Hrvatska ima oko 1.000 punionica na 6.000 električnih vozila i to na prvu zvuči više nego dovoljno, ali je pitanje raspoređenosti i dostupnosti, posebice u turističkoj sezoni kad 70.000 električnih vozila iz inozemstva ‘okupira’ jadranska mjesta i gradove čije su elektromreže u tom razdoblju ionako prenapregnute do razine pucanja. Tada mobilna autonomna solarna punionica poput našeg SoltiQa zlata vrijedi i spašava stvar.”

On se osvrnuo i na mjesta s vrlo slabom ili nepostojećom infrastrukturom, do kojih je gotovo neisplativo provlačiti snažniju elektromrežu, a takvih je mjesta po njihovim istraživanjima jako puno.

“Razmislimo samo o brojnim hrvatskim nacionalnim parkovima i parkovima prirode koji su idealni za turiste. O održivosti i zelenoj tranziciji da i ne govorimo, jer nije isto troši li EV struju proizvedenu u termoelektrani na fosilna goriva ili u solarnu.”

Kako kaže, njihov cilj je postaviti mrežu tamo gdje je nema i gdje je to skupo ili nemoguće.

“S trenutnom izvedbom od 57,6 kWh maksimalno pohranjene energije i 10 kW maksimalne snage punjenja vrlo brzo idemo prema svom cilju – promijeniti pravila igre koja su postavili i koja drže vlasnici punionica fosilnih goriva, vlasnici elektromreže te distributeri struje”, kaže Ivanić.

Zaštita okoliša i održivost

Ono što posebno ističu jeste prioritet zaštite okoliša i održivost, pa se SoltiQ proizvodi u tvornici koja električnu energiju dobiva iz 300 kilovata solarne elektrane na krovu tvorničke hale te njome pokreću sve mašine te sisteme grijanja i ventilacije.

“Tehnički, sam proces proizvodnje punionice unutar tvorničke hale, ne računajući transport sirovina i druge povezane aktivnosti, ima nula posto ugljičnog otiska. Što se korištenja punionice tiče, ono se u cijelosti temelji na sunčevoj energiji.”

Što se tiče kupovine ovih mobilnih punionica, sve narudžbe još idu preko centralnog odjela prodaje u njihovoj tvornici u Zagrebu, odnosno putem njihove web stranice.

Na stranici kupac ima mogućnost izbora nekih glavnih aspekata punionice: stil punionice, format / količinu punionice i kapacitet baterije u punionici. Nakon slanja narudžbe njihov tim analizira narudžbu te šalje ponudu sukladno zahtjevima kupaca. Po zaključenju narudžbe kreće se u izradu sistema punionice prema narudžbi kupca te se završena punionica dostavlja na adresu.

Punionica se do željene lokacije transportira cestovnim putem odgovarajućim kamionskim prijevozom, a istovar se radi viličarem ili kamionskim kranom, kaže Ivanić.

Izvor: Al Jazeera

Reklama