Da li se Trumpov put do Bijele kuće zakomplicirao?

Promjena na demokratskoj strani bila je dramatična i vrijedna vijesti, gurnuvši Trumpa daleko od pažnje medija, koji pozitivno izvještavaju o Harris.

Trumpovi potezi kampanju Kamale Harris čine zadovoljnom, i to zbog izjava kojima, kako kažu, od sebe udaljava mnoge nezavisne Amerikance (REUTERS/Jim Urquhart)

Nakon perioda opuštenosti i lagode koje su vladale kampanjom bivšeg predsjednika i republikanskog kandidata Donalda Trumpa za novembarske izbore, uznemirenje i napetost su se počeli primjećivati kod njega i njegovih savjetnika, a Republikanska stranka je postala svjesna poteškoća sa kojima će se susresti u izbornoj utrci nakon što se prije više od dvije sedmice iz nje povukao predsjednik Joe Biden.

Trump je uživao u jedinstvu stranke, pokazivao zamah i entuzijazam unutar svoje baze, nakon što je preživio pokušaj atentata u Pensilvaniji. Sve to je bilo vidljivo i u njegovom kasnijem nastupu tokom stranačke konvencije u Wisconsinu, kao i u provedenim anketama i u veličini finansijskih tokova njegove kampanje.

Međutim, slika se promijenila i zamah se preselio na stranu Demokrata i kampanju njihove kandidatkinje Kamale Harris nakon objave Bidenovog povlačenja, koji su je podržali u njenom izboru Tima Walza, guvernera Minnesote, za njenog zamjenika na glasačkom listiću Demokratske stranke.

Uzroci anksioznosti

U pokušaju da se suprotstavi entuzijazmu demokrata, Trump je u četvrtak održao konferenciju za novinare u ljetovalištu Mar-a-Lago na Floridi, nimalo ne pokazujući znakove sreće, a nije izgleda uspio ni da zaustavi ili makar uspori ovaj entuzijazam u demokratskim krugovima. Pokušao je vratiti zamah i pored svjesnosti mogućnosti da će Kamalin zamah još više dobiti na snazi nakon održavanja nacionalne konferencije njene stranke u Chicagu, Illinoisu od 19. do 22. ovog mjeseca.

Nije neobično da se Trump takmiči da bude u centru pažnje, posebno u jeku predizborne kampanje. Ali promjena na demokratskoj strani bila je dramatična i vrijedna vijesti, gurnuvši ga daleko od reflektora i pažnje medija, nešto na što Trump nije naviknut, a koji je ostao šokiran činjenicom da je većina medijskih izvještavanja o Harris bila pozitivna.

Mark Lotter, republikanski strateg, savjetovao je Trumpa da radi na povratku pažnje fokusirajući se na Kamaline “kolebljive” stavove o ekonomiji, imigraciji i vanjskoj politici, umjesto da ponavlja izjave u kojima svog rivala opisuje kao “ekstremistu, liberala i socijalistu”.

Trump na predsjedničke debate gleda kao na sredstvo pomoću kojeg će ojačati svoju poziciju za ponovni ulazak u Bijelu kuću. Najavio je pristanak na učešće u debati koja će se voditi na ABC-u 10. septembra, što je potvrdila i Harris.

Republikanski kandidat je također rekao da želi održati još dvije debate, što pokazuje njegovo uvjerenje u ishode tih debata nakon dobrog nastupa protiv Bidena u debati u mjesecu junu.

Republikanska strategija

Trump i njegov tim također usvajaju trosmjernu strategiju napada na Harris, koja se zasniva na ukazivanju na loše ekonomsko stanje Bidenove administracije, a što dokazuje stopa inflacije, koju će većina Amerikanaca osjetiti, pored neuspjeha da se suprotstavi pitanju neregularne migracije u Sjedinjenim Američkim Državama, kao i na pozivanju na neuspjeh vanjske politike Bidenove administracije, što se očitovalo u haotičnom povlačenju iz Afganistana, ratu Rusije protiv Ukrajine i operaciji Poplava Al-Aksa; sve to zajedno manifestira slabosti američke administracije.

Trump tvrdi da se ova strategiju nije promijenila Bidenovim napuštanjem predsjedničke utrke. On smatra da Harris slijedi “istu politiku: otvorene granice, te da je slaba u suprostavljanju kriminalu. Mislim da je gora od Bidena”.

Predsjednička kampanja Kamale Harris fokusira se na iskorištavanje trenutnog momenta kako bi prikupila što više novca. Izvijestila je da je prikupila 36 miliona dolara za 24 sata nakon što je objavila ime Tima Walza za svog potpredsjednika, pored 310 miliona dolara iz mjeseca jula, što je više nego duplo od iznosa koji je Trump prikupio tokom istog mjeseca.

Za sada, Harris uživa medijsku pažnju, trudeći se da bude u fokusu medijskog izvještavanja i izvor entuzijazma za demokratsku bazu. Zamah će se vjerovatno pojačati tokom predstojeće konferencije njene stranke. Ali svi shvataju da za nekoliko dana Harris više neće biti u fokusu trenutne pažnje.

Harris računa da će se trenutni zamah interesovanja za nju i njenu izbornu kampanju odraziti na pozitivna istraživanja javnog mnijenja. Ona je među američkim glasačima ostvarila prednost od četiri posto u odnosu na Trumpa, prema anketi koju je proveo Marquette Law School.

Očekivani scenariji

U anketi, koja je provedena od 24. jula do 1. augusta, učestvovalo je 879 registrovanih birača iz cijele zemlje. Utvrđeno je da je Harris povećala svoju prednost među vjerovatnim glasačima, pri čemu je Trump zaostao za šest bodova i postigao 47 posto u poređenju sa 53 posto za Harris.

Sa druge strane, Trumpovi potezi kampanju Kamale Harris čine zadovoljnom, i to zbog izjava kojima, kako kažu, od sebe udaljava mnoge nezavisne Amerikance. Naprimjer, Trump je u četvrtak rekao da “Amerikanci imaju milione mrtvih, i da ljudi umiru zbog finansijskih poteškoća jer ne mogu kupiti jeftino meso, te da ne mogu kupiti hranu i namirnice, ništa ne mogu učiniti”.

Tri mjeseca prije predsjedničkih izbora, a u svjetlu kontinuiranog stanja polarizacije, većina komentatora vjeruje da su Amerikanci suočeni s vrlo izjednačenim izborom između dva nekonvencionalna kandidata, bivšeg predsjednika koji se po treći put kandidirao u utrci, i žene koja je došla na listu Demokratske stranke nakon uzbudljivih događaja koji su završili povlačenjem predsjednika Bidena.

U razgovoru za Al Jazeeru, Candace Toretto, direktorica Programa primijenjene političke analize na Maryland State University, rekla je da stanje momenta može dovesti do promjene raspoloženja nezavisnih birača, ne samo zato što je u utrku na listi demokrata ušla žena crne boje kože, ili zato što je Harris posebno inspirativna ili zbog onoga što predstavlja njen politički opus, nego – jednostavno – zato što izbori 2024. više nisu izbor između dva nepopularna kandidata.

Toretto zaključuje: “Moramo samo vidjeti koliko dugo Harris može održati ovaj ritam i demokratski zamah, a da ne postane dio pojava zbog kojih američki glasači mrze da biraju”.

Izvor: Al Jazeera

Reklama