Šta atentat na Haniyeha znači za pregovore o prekidu vatre u Gazi
Ubistvo vođe Hamasa moglo bi dovesti do regionalne eskalacije i ubrzati ili sabotirati mirovni sporazum, kažu analitičari.
Ubistvo političkog vođe Hamasa Ismaila Haniyeha dovodi regiju u opasnost da uđe u širi sukob i moglo bi pomoći ili naštetiti izgledima za postizanje sporazuma za prekid vatre kojim bi se okončao izraelski rat protiv Gaze, reklo je nekoliko analitičara za Al Jazeeru.
Haniyeh je ubijen nakon inauguracije reformističkog iranskog predsjednika Masouda Pezeshkiana u Teheranu, glavnom gradu Irana. Hamas je za ubistvo okrivio Izrael, navodeći u saopćenju da je Haniyeh ubijen u “izdajničkom cionističkom napadu na njegovu rezidenciju u Teheranu”. Izrael nije komentirao ova dešavanja.
Nastavite čitati
list of 3 itemsKako će Iran odgovoriti na ubistvo Ismaila Haniyeha
Izrael kaže da je vojni komandant Hamasa Mohammed Deif ubijen u julu
Napad je izveden nekoliko sati nakon što je Izrael pogodio zgradu u Dahiji, užurbanoj četvrti libanskog glavnog grada Bejruta, pri čemu je ubio Fuada Shukra, glavnog zapovjednika libanske oružane grupe Hezbollah. Udar u Bejrutu je izveden tri dana nakon što je u napadu ubijeno 12-ero djece iz zajednice Druza na Golanskoj visoravni koju je Izrael okupirao, a Izrael je za taj napad optužio Hezbollah, iako libanska grupa negira odgovornost.
Rizik od daljnje eskalacije
Ubistvo Haniyeha i Shukra natjerat će Iran i Hezbollah na delikatan odgovor kako bi izbjegli potpuni regionalni sukob. Izvještava se da diplomate iz Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije pregovaraju sa svojim regionalnim kolegama, pokušavajući da spriječe daljnje širenje krize. Vjeruje se da su napori EU-a usmjereni na Iran, čiji su čelnici obećali “oštru osvetu” Izraelu kojeg su okrivili za Haniyehovo ubistvo u Teheranu.
Ipak, svaka odmazda, čak i ako je odmjerena, povećava mogućnost daljnje eskalacije, rekli su regionalni analitičari za Al Jazeeru. Stručnjaci nisu bili sigurni kako će Hamas, koji upravlja Gazom, odgovoriti – ili kako može odgovoriti – s obzirom da su već zaglibili u desetomjesečnom ratu s Izraelom.
Napad na dvije regionalne prijestolnice i napad na dvojicu viših čelnika “osovine otpora” – regionalne mreže oružanih grupa koje se protive izraelsko-američkoj hegemoniji u regiji, predstavlja “eskalaciju koja može proširiti ovaj rat na više frontova”, rekla je Negar Mortazavi, stručnjakinja za Iran i viša saradnica u Centru za međunarodnu politiku.
“Ipak, ne mislim da Iran želi veliku eskalaciju”, rekla je za Al Jazeeru. “Oni su to izbjegli još u aprilu kada su izraelski napad na njihov konzulat u Siriji vidjeli kao prelazak preko crvene linije. Iran je uzvratio, ali na način koji je minimalizirao utjecaj [njihovih udara] kako bi se izbjegla velika eskalacija. Očekujem sličnu situaciju i ovaj put.”
Mortazavi je mislila na napad Irana u aprilu kada je ispalio baraž projektila i bespilotnih letjelica na Izrael u odgovoru na zračni napad na zgradu Iranskog konzulata u Siriji, u kojem je ubijeno sedam ljudi, uključujući dva iranska generala. Iranske vlasti su za napad okrivile Izrael. Iranski dužnosnici su, također, ponavljali da su regionalne države dobile upozorenje 72 sata prije nego što je otvorena vatra na Izrael.
Šta je s dogovorom za prekid vatre u Gazi?
Ubistvo Haniyeha, ključnog sagovornika Izraela u pregovorima za okončanje rata u Gazi, moglo bi ili sabotirati ili ubrzati mirovni sporazum, rekli su analitičari.
U izraelskom razarajućem ratu protiv Gaze ubijeno je gotovo 40.000 ljudi, raseljeno je gotovo cijelo stanovništvo od 2,3 miliona, a stručnjaci UN-a kažu da je glad zavladala u enklavi. Rat je počeo kao odgovor na napad predvođen Hamasom na izraelske zajednice i vojne ispostave 7. oktobra, u kojem je ubijeno 1.139 ljudi, a gotovo 250 ih je zarobljeno.
Tokom posljednjih nekoliko mjeseci Hamas i Izrael vode pregovore za prekid vatre kako bi se okončalo ubijanje u Gazi i kako bi se oslobodili izraelski zarobljenici u zamjenu za hiljade palestinskih zatvorenika, kojim prijeti zlostavljanje u izraelskim zatvorima. No, izraelski premijer Benjamin Netanyahu često je potkopavao pregovore za prekid vatre, prema kritičarima i stručnjacima.
Oni optužuju Netanyahua, čija popularnost nikad nije bila na nižem nivou, da ne želi okončati rat iz straha da bi to moglo srušiti njegovu krajnju desnu koalicijsku vladu i dovesti do prijevremenih izbora.
Ali Mairav Zonszein, stručnjak za Izrael i Palestinu za Međunarodnu kriznu grupu, vjeruje da bi Netanyahu mogao pokušati hvaliti ubistvo Haniyeha kao “pobjedu” za Izrael, čime bi bilo politički prihvatljivije da pristane na prekid vatre.
“Kontradiktorno, neki izraelski dužnosnici mogu reći da nas ovaj atentat približava prekidu vatre, jer sada imamo pobjednički narativ”, rekao je Zonszein.
Azmi Keshawi, istraživač u Kriznoj grupi i stručnjak za Hamas, vjeruje da bi Izrael trebao uskoro pristati na dogovor ako uspije iskoristiti zamah izazvan ubistvom Haniyeha.
Mnogi Izraelci pozivaju na prekid vatre kako bi se oslobodili i vratili zarobljenici koji su držani u Gazi i kako bi se smanjio pritisak na izraelsku vojsku kojoj ponestaje opreme, municije i rezervista, koji se sve više odbijaju javiti da ispune svoju dužnost.
Keshawi je dodao da bi se Izrael, ako i dalje bude odugovlačio s pregovorima, mogao naći u situaciji da Haniyehova zamjena bude manje spremna za kompromis.
“Haniyeh nije smatran tvrdolinijašem. Bio je ujedinjujući čovjek i bio je spreman na kompromise. Sada, s obzirom da ga više nema, [Izrael] će, možda, morati imati posla s tvrdolinijaškom osobom s vrha [čelništva] Hamasa”, rekao je Keshawi za Al Jazeeru. “Ako su Izrael i SAD pametni, onda će iskoristiti ovu projekciju pobjede koju su tražili kako bi izašli iz Gaze”.
Ovlast za djelovanje
Napad koji je predvodio Hamas 7. oktobra Izraelci i sigurnosni stručnjaci smatraju velikim izraelskim obavještajnim neuspjehom. No, ubistvo Haniyeha pomoglo je vratiti povjerenje mnogih Izraelaca u njihov sigurnosni i obavještajni aparat, rekao je Ori Goldberg, komentator i analitičar dešavanja u Izraelu.
“Ovaj napad udahnjuje novi život čelništvu izraelske vojske. Kažu: ‘Hej, mi još možemo raditi stvari i nismo toliko nesposobni kako se činilo'”, rekao je Goldberg za Al Jazeeru. “No, ubistvo Haniyeha u Teheranu je veliki udarac za iransko samopoštovanje i nije nešto što se može zanemariti”.
Imad Salamey, politolog i naučnik na Libansko-američkom univerzitetu, vjeruje da će se Iran i njegovi “posrednici”, misleći na oružane grupe povezane s Iranom, osjećati prisiljenima da odgovore, čime je ponovio stavove nekoliko drugih analitičara.
“Izraelski napad mogao bi izazvati koordiniranu odmazdu iranskih posrednika u Libanu, Jemenu i Iraku, koji bi koristili sofisticiranije i smrtonosnije oružje”, rekao je Salamey. “Međutim, Iran će vjerovatno favorizirati sukob niskog intenziteta, s ciljem uvlačenja Izraela u produženi, skupi rat iscrpljivanja.”
Sjedinjene Američke Države snose najveću odgovornost što su dopustile Izraelu da potencijalno opstruira pregovore za prekid vatre u Gazi i izazove regionalnu eskalaciju, rekao je Omar Rahman, stručnjak za Izrael i Palestinu u Bliskoistočnom vijeću za međunarodne odnose u Dohi.
“Zbog bezuvjetne podrške SAD-a, Izrael se osjeća ovlaštenim da djeluje kako smatra prikladnim, a najnovija manifestacija toga su nedavni događaji u Bejrutu i Teheranu”, rekao je Rahman za Al Jazeeru. “Američka podrška [Izraelu] je među glavnim faktorima koji stoje iza svega što se dogodilo od 7. oktobra, a iz toga proizlazi i prijetnja od regionalnog rata”.