Kako će Iran odgovoriti na ubistvo Ismaila Haniyeha

Haniyehovo ubistvo imat će posljedice za Iran, pregovore o prekidu vatre u Gazi i povećat će mogućnost regionalnog rata.

Haniyeh je bio u Teheranu na ceremoniji inauguracije novog predsjednika Masouda Pezeshkiana [Iranian president's website / Al Jazeera]

Politički vođa Hamasa Ismail Haniyeh ubijen je u glavnom gradu Irana u napadu za koji je ta grupa okrivila Izrael, podižući napetosti u regiji koja se čini sve bliže totalnom ratu.

Ubistvo se dogodilo nekoliko sati nakon što je Izrael izveo još jedan napad u Libanu, ciljajući višeg komandanta Hezbollaha. I Hamas i Hezbollah dio su „osovine otpora“ predvođene Iranom, labave grupe jedinica koje djeluju u regiji, a koje su ujedinjene u protivljenju izraelskoj okupaciji Pojasa Gaze i Zapadne obale.

Objava Haniyehovog ubistva označava ozbiljnu eskalaciju, ne samo u ratu u Gazi već i u zategnutim odnosima između Izraela i Irana. Izrael, koji nije službeno preuzeo odgovornost za ubistvo vođe Hamasa, nikada nije napao iransko tlo koristeći projektile lansirane izvana, uprkos historiji ciljanih ubistava i sabotaža u Iranu. Izraelski mediji izvijestili su da je projektil koji je pogodio Haniyehovu rezidenciju ispaljen izvan Irana, iako Teheran nije niti potvrdio niti demantirao tu tvrdnju.

Iran je, kao i Hamas, okrivio Izrael. Iransko najviše vodstvo obećalo je “oštru osvetu” Izraelu. Evo šta se dogodilo, šta to znači za Iran i kako bi mogao odgovoriti.

Kako je Haniyeh ubijen?

Hamasov vođa ubijen je kada je zgradu u kojoj je boravio pogodio “projektil iz zraka”, javljaju iranski državni mediji.

Potvrđeno je da su ubijeni Haniyeh i njegov lični tjelohranitelj identificiran kao Wasim Abu Shaaban, bez navođenja ostalih žrtava.

Haniyehova rezidencija navodno je bila zgrada rezervirana za iranske vojne veterane.

Šef Politbiroa Hamasa, koji je od 2019. živio izvan Pojasa Gaze, više puta je putovao u Iran i mnoge druge zemlje od početka izraelskog rata protiv Gaze, u kojem je ubijeno više od 39.000 Palestinaca.

Koliko je vrijeme ubistva značajno?

Haniyeh je bio u Teheranu na ceremoniji inauguracije umjerenog predsjednika Masouda Pezeshkiana, među 110 inozemnih delegacija, prema iranskim vlastima.

Ubijen je nekoliko sati nakon što je toplo zagrlio Pezeshkiana u Parlamentu nakon njegove zakletve, dok su zastupnici i dužnosnici uzvikivali slogane podrške palestinskoj stvari.

“Jučer sam podigao njegovu pobjedničku ruku, a danas ga moram pokopati”, napisao je Pezeshkian, umjereni predsjednik koji je obećao da će se angažirati sa SAD-om i Zapadom kako bi se ukinule oštre sankcije nametnute Iranu.

Haniyeh i vođa Palestinskog islamskog džihada Ziyad al-Nakhaleh sastali su se s iranskim vrhovnim vođom ajatolahom Alijem Khameneijem nekoliko sati prije toga. Nije jasno je li Al-Nakhaleh, također, bio unutar ili blizu rezidencije u kojoj je Haniyeh ubijen.

Nekoliko sati prije nego što je palestinski vođa ubijen, izraelski ratni avioni bombardirali su stambenu zgradu u južnom predgrađu Bejruta, ciljajući na komandanta Hezbollaha Fuada Shukra, usred sukoba koji je brzo eskalirao. Najmanje tri osobe su poginule, a više od 70 je povrijeđeno, no nije jasno je li Shukr među žrtvama.

Otprilike u isto vrijeme, SAD je izveo napad na bazu južno od Bagdada, kojom upravljaju iračke Narodne mobilizacijske snage (PMF), u kojem je ubijeno više članova grupe koju podržava Iran.

Šta to znači za sigurnost Irana?

Riječ je o zračnom napadu na sjeveru Teherana koji je izveo Izrael, prema navodima vlasti. Ovo je područje gdje borave mnogi najviši dužnosnici i gdje su boravile mnoge strane delegacije koje su dolazile na inauguraciju.

Nejasno je gdje se tačno desio napad, ali područje je bilo pod jako naoružanim osiguranjem koje štiti strane goste.

Udar će sigurno pokrenuti istrage među iranskim vojnim institucijama, jer se čini da je došao neočekivano i nije bilo izvještaja o aktivnostima protivzračne odbrane prije ubistva.

U nedostatku velikog broja naprednih borbenih aviona koji bi mogli pomoći u protivzračnoj obrani i uspostavi nadmoći u zraku, Korpus čuvara islamske revolucije (IRGC) i iranska vojska koriste širok raspon sistema protivraketne odbrane. Ipak, niti jedan od brojnih radarskih sistema proizvedenih u inozemstvu ili lokalno razvijenih sistema ili baterija protivraketne odbrane koji djeluju na različitim dometima nije uspio spriječiti napad.

Izrael ima dugu historiju sabotiranja iranskih nuklearnih i vojnih objekata i ubistava nuklearnih naučnika unutar Irana. Također se vjeruje da stoji iza aprilskog napada na vojni objekt u Isfahanu u kojem je nanesena šteta odbrambenom raketnom sistemu S-300 ruske proizvodnje. No, Izrael nikada nije pokrenuo zračni napad unutar Irana izvan zemlje.

Sa susreta Khameneija i Haniyeha u Teheranu 30. jula 2024. (Ured vrhovnog vođe Irana / WANA via Reuters)

Kako bi Iran mogao odgovoriti?

Iran i Izrael već su godinama uključeni u tihi rat, no situacija je značajno eskalirala u otvoreni sukob od početka rata u Gazi, ostavljajući otvorena vrata za još jedan potencijalni direktni iranski napad na Izrael.

Dana 14. aprila Iran je lansirao više od 300 balističkih i krstarećih projektila, zajedno s bespilotnim letjelicama, direktno na Izrael u pažljivom napadu. SAD i Izrael su oborili većinu projektila, ali neki su se uspjeli probiti, nanijevši štetu jednoj vojnoj bazi, ali bez žrtava. Bio je to odgovor na izraelski napad na Iranski konzulat u sirijskom glavnom gradu Damasku, pri čemu su, također, ubijena dva glavna generala i više drugih članova IRGC-a.

Ranije ovog mjeseca komandant Zrakoplovno-svemirske vojske IRGC-a Amir Ali Hajizadeh rekao je u govoru da “čeka priliku” kako bi pokrenuo drugi direktni napad na Izrael, za koji je sugerirao da bi se mogao izvesti s više projektila. Iran ima najveći raketni arsenal na Bliskom istoku, uključujući hipersonične projektile koji su teoretski sposobni doći do Izraela za nekoliko minuta.

Iranski vrhovni lider Ali Khamenei, Pezeshkian i IRGC obećali su odmazdu za Haniyehovo ubistvo, ali nisu raspravljali o tome bi li ona mogla doći u obliku direktnog napada, asimetričnijih napada ili koordiniranih napora s “osovinom otpora”.

Iranska misija pri Ujedinjenim narodima rekla je da će “odgovor na atentat biti specijalne operacije, žešće i namijenjene dubokom žaljenju počinitelja”.

“Islamska Republika Iran oštro osuđuje agresivni čin cionističkog režima”, rekao je Nasser Kanaani, glasnogovornik Iranskog ministarstva vanjskih poslova. “Iran smatra svojim inherentnim pravom da primjereno odgovori na ovaj agresivni čin protiv svog suvereniteta i teritorijalnog integriteta”.

Kanaani je ukazao na američku podršku Izraelu u ratu protiv Gaze, te je okrivio i za Haniyehovo ubistvo.

“Kao pristalica i saučesnik cionističkog režima u nastavku okupacije i genocida nad Palestincima, Američka vlada je odgovorna za ovaj gnusni teroristički čin”, rekao je Kanaani.

Američki državni sekretar Anthony Blinken tvrdi da Washington “nije bio svjestan niti umiješan” u Haniyehovo ubistvo.

Šta je na kocki?

Udar dolazi u trenutku kada su Izrael i Liban sedmicama na rubu opšteg rata, nakon što je projektil pao na nogometno igralište na Golanskoj visoravni pod izraelskom okupacijom 27. jula, ubivši 12-ero djece i mladih.

Izraelska vojska okrivila je Hezbollah koji je odlučno odbacio odgovornost. Teheran je, također, optužbu nazvao “izmišljotinom” Izraela kako bi se odvratila pažnja od pokolja u Gazi.

Očekuje se da će ubistvo šefa Politbiroa Hamasa, ključne osobe u pregovorima o prekidu vatre u Gazi, zakomplicirati taj proces, uprkos katastrofalnoj humanitarnoj situaciji u opkoljenoj enklavi i rastućem međunarodnom pritisku da se to zaustavi.

Vojno krilo Hamasa, Brigade Qassam, nazvalo je Haniyehovo ubistvo “opasnim događajem” koji će imati “velike reperkusije u cijeloj regiji”.

“SAD i EU su do sada sigurno shvatili da Netanyahuov opstanak ovisi o smrti i uništenju”, napisao je Mohammad Javad Zarif, bivši iranski ministar vanjskih poslova koji je odigrao veliku ulogu u imenovanju Pezeshkiana za predsjednika, u objavi na platformi X. “Krajnje je vrijeme da zapad prestane štititi Netanyahuovo ludilo i pridruži se svijetu u okončanju njegovog samoubilačkog haosa.”

Izvor: Al Jazeera

Reklama