Botovi govore ruski: Lažni nalozi preplavili društvene mreže
Iako ‘mreže botova’ nikako nisu nove, nego postoje već gotovo jednu deceniju i koriste se u razne svrhe, nivo tehničke sofisticiranosti koji pokazuje ‘Meliorator’ do sada nije viđen.
Talas napada na kompjuterske mreže širom Evrope i SAD-a od početka ove godine, a iza kojih stoje ruske hakerske grupe povezane s obaveštajnim službama FSB i GRU te sa samim Kremljem, nastavljen je i proteklih meseci.
Stručnjaci za cyber bezbednost smatraju da je glavni cilj ovolikog broja hakerskih napada, uz zaštitu Kremlja, pre svega uticaj na političke prilike unutar EU, kampanju za predsjedničke izbore u SAD-u te širenje narativa o „velikim vojnim uspesima“ u Ukrajini.
Nastavite čitati
list of 4 itemsSpisak botova u Srbiji: SNS na internetu veličalo 14.500 naloga
#AJBCAFE: Vjera – u ime identiteta
Ruske ‘fabrike’ za proizvodnju laži na internetu
U svetskim medijima se poslednjih godina veoma često koristi termin „mreža botova“ (eng. bot network) ili „nalog iza kojeg stoje botovi“ (eng. bot account). U praksi, reč je o istoj stvari – lažnim nalozima, kako na društvenim mrežama kao što su Facebook, Instagram i Twitter (danas mreža X), tako i na celom nizu user-generated foruma, poput Reddita, Discorda ili čak profesionalne mreže LinkedIn. „Mreže botova“ su, zapravo, hiljade lažnih naloga kojima se upravlja najčešće putem specijalno napravljenih softvera. Svi „botovi“ (skraćenica od reči „robot“) gotovo po pravilu imaju slične ili iste objave, sadržaje, video klipove, pa čak i linkove ka spoljnim web-stranicama. Na taj način, vremenom, dolazi do daleko efikasnijeg širenja željenih informacija ili narativa, prvo u online prostoru, a kasnije i u medijima, te među građanima.
Zbog takvog načina funkcionisanja, „botovi“ su veoma česti u političkim kampanja, a iza ovakvih naloga najčešće stoje stranački aktivisti, koji na taj način žele da negiraju navode političkih protivnika, te prezentuju „svoju istinu“. Tako je kompanija Meta (krovna kompanija Facebooka i Instagrama te aplikacije WhatsApp) u maju objavila svoj Izveštaj o online pretnjama za prvi kvartal ove godine (Adversarial Threat Report), u kome se navodi da je otkrivena „mreža političkih botova“ i u Hrvatskoj.
„Pojedinci koji su stajali iza ove aktivnosti koristili su lažne naloge – neke od njih su otkrili naši automatizovani sistemi pre ove istrage – za pokretanje stranica, stvaranje fiktivnih ličnosti, deljenje i komentarisanje postova drugih ljudi. Pošto ova mreža botova nije uspela da izgradi publiku za sopstvene stranice, ona je pomerila svoj fokus na komentarisanje vesti i političkih stranica u Hrvatskoj. To je uključivalo podršku i komentare na službenim stranicama Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) i njenih političara i kandidata, kako nacionalnih, tako i lokalnih“, navodi se u izveštaju kompanije Meta.
Mreže za totalnu kontrolu
Ipak, postoje i daleko veće i opasnije „mreže botova“, koje se koriste za „totalnu kontrolu“ interneta, te širenje dezinformacija na globalnom nivou. Ovakve mreže vrlo često uključuju čak i zvanične naloge državnih agencija i službi na kojima se, ciljano, objavljuju unapred kreirana saopštenja i informacije, kako bi „mreže botova“ koje ih šire dobile na svom kredibilitetu i vjerodostojnosti, budući da su u pitanju „zvanična državna saopštenja“.
Američka agencija FBI, uz saradnju sa partnerima u Kanadi i Holandiji, nedavno je otkrila veliku globalnu mrežu povezanih lažnih naloga, koju je kontrolisao izuzetno napredan softver sa mogućnostima veštačke inteligencije (Artificial Intelligence, AI) pod imenom „Meliorator“. Sam softver je neka vrsta „glavnog administratora“ cele mreže, dok se manjim delovima mreže upravljalo drugim softverima, koje kontrolišu administratori. Kanadski nacionalni Centar za cyber bezbednost navodi da je sam softver najvjerojatnije „delo“ ruske obaveštajne službe FSB te da on „poseduje izuzetno napredne AI opcije za širenje dezinformacija, te proruskog narativa“.
Štaviše, istraživači i stručnjaci za cyber bezbednost su otkrili da „Meliorator“ može i samostalno da kreira naloge na društvenim mrežama, pre svega na Twitteru (X). Softver čak ima i tzv. master panel, glavnu stranicu sa koje je moguće videti sve naloge u „mreži botova“, njihove objave, koliko pravih korisnika mreže je ove objave (zapravo, dezinformacije) videlo, itd. Ova glavna stranica ima čak i svoje ime – „Brigadir“, dok u okviru sistema postoji i drugi softverski alat, nazvan „Taras“, za samo slanje odabranih linkova i sadržaja.
U najvećem broju slučajeva sadržaji su bili sa ruskih propagandnih medija, poput RT (nekad Russia Today) te Sputnjika. Treba podsetiti i da su ovi „mediji“ pod direktnom kontrolom samog Kremlja, te da im je emitovanje u Evropi i SAD-u zabranjeno još pre dve godine, upravo zbog širenja dezinformacija.
U samom dokumentu agencije FBI i američkih stručnjaka navodi se i da postoji velika mogućnost da je rukovodstvo kanala RT znalo za ovu mrežu, te da su neki od njihovih sadržaja i vesti bili kreirani na način da budu „prijemčiviji“ za zapadne čitaoce, ali i da prenesu željeni narativ Kremlja.
Široke mogućnosti mreže botova
Iako je najveći deo sadržaja koji je deljen putem ove mreže bio na engleskom, gotovo dve trećine, takođe je bilo i dosta objava (uglavnom prevedenih originalnih postova) na nemačkom, francuskom, te jezicima skandinavskih zemalja. Kanadski stručnjaci su pronašli naloge u ovoj mreži koji su imali i više od stotinu hiljada pratilaca, te koje su pratile javne ličnosti i organizacije iz SAD-a, Velike Britanije, Španije i Portugala.
Iako ovakve „mreže botova“ nikako nisu nove, nego postoje već gotovo jednu deceniju, i koriste se (osim politike) i za promociju kriptovaluta, različitih alternativnih medija, te uglavnom manje poznatih muzičara, pa čak i za napredovanje u pojedinim video igrama, nivo tehničke sofisticiranosti koji mreža i softver „Meliorator“ pokazuju, do sada nije viđen. Stručnjaci navode da je „glavna meta“ mreže bio Twitter (X), ali i da je veliki broj ovakvih objava i dezinformacija završavao i na Facebooku i Instagramu.
FBI smatra i da su ruski hakeri imali čak i svoju sopstvenu „serversku farmu (eng. server farm) koja se, u suštini, ponaša kao „privatni telekom provajder“, omogućavajući na taj način kreiranje sopstvene unikatne mreže za e-mail komunikaciju te kreiranje stotina hiljada originalnih e-mail adresa putem kojih su kasnije kreirani i „bot“ nalozi na društvenim mrežama. Neki delovi softverskog koda „Melioratora“ pokazuju i da je softver bio u stanju da samostalno „lajkuje“ ili ponovno podeli objave pravih (živih) korisnika te institucija koje pogoduju narativima Kremlja i njegovim političarima.