Hoće li napad na okupirani Golan izazvati regionalni rat?
Izrael je okrivio Hezbollah za raketni napad na Majdal Shams. Libanska grupa poriče da je umiješana, no Izrael kaže da će Hezbollah platiti ‘visoku cijenu’.

Zabrinutost zbog sveobuhvatnog regionalnog rata ponovo raste, nakon što je projektil pao na nogometno igralište u zajednici Druza na okupiranoj Golanskoj visoravni, pritom ubivši 12-ero djece i mladih, a 30 njih ranivši.
Hezbollah je kategorično negirao odgovornost, no Izrael je za smrtonosni napad okrivio libansku grupu.
Nastavite čitati
list of 3 itemsRaketa iz Libana pogodila nogometno igralište na Golanu
Hezbollah objavio snimke izraelske zračne baze dronom
Izrael je u nedjelju potvrdio da je gađao nekoliko lokacija Hezbollaha širom Libana, rekavši da je naoružana grupa prešla “crvenu liniju” i da će “platiti visoku cijenu”.
Evo šta do sada znamo o ovom incidentu:
Ko je odgovoran?
Izraelska vojska tvrdi da je na mjestu događaja pronašla dokaze koji pokazuju da je na nogometno igralište pala raketa Falaq-1 iranske proizvodnje. Također je rekla da je komandant Hezbollaha upravljao napadom s lansirne lokacije u Shebai u južnom Libanu.
Hezbollah je nedugo nakon toga objavio saopćenje u kojem “kategorički negira” da stoji iza napada.
Grupa preuzima odgovornost za svakodnevne napade na izraelske položaje i izvijestila je da je u subotu izvela 12 napada. Također je preuzela odgovornost za stotine napada raketama Falaq i Katyusha od početka rata, od kojih su neki ciljali vojne štabove na okupiranoj Golanskoj visoravni.
Američki portal Axios je prenio izjavu neimenovanog dužnosnika Sjedinjenih Američkih Država koji je rekao da su dužnosnici Hezbollaha rekli Ujedinjenim nacijama da je incident rezultat djelovanja izraelske protuzračne odbrane.
Američki državni sekretar Antony Blinken je rekao je da “sve ukazuje na to” da Hezbollah stoji iza raketnog napada.
Da li ovo znači rat?
Izraelska vojska je tokom noći pokrenula niz zračnih napada širom Libana, ali to su bili rutinski napadi koji su tokom prethodnih mjeseci postali svakodnevnica.
Odluka o načinu na koji će Izrael odgovoriti na incident u Majdal Shamsu bit će donesena na sastanku izraelskog sigurnosnog kabineta koji će biti održan kasnije. Izraelski zakon nalaže da svaku odluku o vojnoj akciji koja bi mogla dovesti do rata mora usvojiti kabinet.
Omar Baddar, politički analitičar za Bliski istok, rekao je Al Jazeeri da vjeruje kako je ovo “gotovo sigurno bila nesreća”, bez obzira na to ko je odgovoran.
“Nijedna strana u regiji nema politički ili vojni interes da cilja dječiju nogometnu utakmicu u gradu zajednice Druza na okupiranoj Golanskoj visoravni. Također, važno je napomenuti da i Hezbollah i Izrael žele izbjeći rat punih razmjera”, rekao je za Al Jazeeru iz Washingtona.
“Treba nam nezavisna istraga kako bismo znali šta se zapravo dogodilo u ovom slučaju. No, Hezbollahovo poricanje je samo po sebi pokazatelj, čak i ako se ispostavi da se radi o Hezbollahovoj raketi, da nogometna utakmica nije bila njihov cilj”, dodao je.
No, analitičari i dužnosnici mjesecima upozoravaju da bi bilo koja pogrešna procjena mogla izazvati sveobuhvatni sukob.
Vijeće za nacionalnu sigurnost Bijele kuće je saopćilo da će SAD “nastaviti podržavati napore da se okončaju strašni napadi duž Plave linije, što mora biti glavni prioritet”.
UN i Evropska unija su pozvali na suzdržanost, a šef za vanjsku politiku 27-članog bloka Josep Borrell pozvao je na “nezavisnu međunarodnu istragu”. Libanska vlada, koja obično ne komentariše napade na Izrael ili okupirani Golan, rekla je da osuđuje napade na civile u saopćenju koje ukazuje na ozbiljnost situacije.
Govoreći na konferenciji za medije u Tokiju, Blinken je rekao da SAD ne želi vidjeti eskalaciju sukoba nakon incidenta u Majdal Shamsu. Njegova izjava dolazi usred izvještaja o pregovorima o prekidu vatre u Gazi koji bi trebali biti održani u Italiji.
“Odlučni smo da okončamo sukob u Gazi. Predugo traje. Odnio je previše života. Želimo vidjeti Izraelce, želimo vidjeti Palestince, želimo vidjeti Libance koji žive bez prijetnje sukoba i nasilja”, rekao je Blinken.
Može li se Iran umiješati?
Teheran je upozorio Izrael na bilo kakvu “novu avanturu”, nazivajući incident u Majdal Shamsu “izmišljenim scenarijem” koji je osmišljen kako bi odvratio pažnju od više od 39.000 Palestinaca ubijenih u Pojasu Gaze.
Glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Irana Nasser Kanaani je u saopćenju objavljenom u nedjelju naveo da bi odgovor izraelske vojske dodatno destabilizovao regiju i rasplamsao rat.
“Ukoliko se to dogodi, cionistički režim će biti definitivni i glavni subjekt koji je odgovoran za nepredvidive reperkusije i reakcije na takvo glupo ponašanje”, rekao je.
Mojtaba Amani, iranski izaslanik za Liban, je u objavi na društvenoj mreži X napisao da Teheran “ne očekuje” sveobuhvatni rat nakon incidenta u Majdal Shamsu.
Randa Slim, viša saradnica na Institutu za Bliski istok u Washingtonu, rekla je da Izrael i Hezbollah nisu zainteresovani za sveobuhvatni rat zbog masovnog raseljavanja njihovog stanovništva duž linija sukoba i zbog dugotrajnosti borbi.
“Na izraelskoj strani imate vojsku koje je izmorena nakon 10 mjeseci rata. No, veliki dio izraelske populacije poziva izraelsku vladu da se pobrine za Hezbollah i vrati kontrolu nad svojom sjevernom granicom”, rekla je za Al Jazeeru.
“Ne mislim da je izraelski premijer u ovom trenutku zainteresovan za sveobuhvatni rat, dijelom zbog nepredvidivih posljedica većeg rata u Libanu, u koji je uključen Hezbollah. Jer na kraju, ako eskalira, uključit će se i Iran.”
Hoće li ovo utjecati na pregovore o primirju u Gazi?
Direktor CIA-e Bill Burns, koji je u ime Washingtona vodio sve pregovore usmjerene na postizanje sporazuma o prekidu vatre u ratu u Gazi, boravi u Evropi.
Pridružio se kolegama iz Katara, Egipta i Izraela u Rimu, u još jednom pokušaju da se postigne dogovor između Izraela i Hamasa koji bi također uključivao razmjenu zarobljenika.
Još uvijek nije jasno da li bi posljednja eskalacija između Izraela i Hezbollaha mogla imati direktan utjecaj na pregovore, ali napretka nije bilo na vidiku ni prije napada.
Rat u Gazi ostaje glavni uzrok širenja sukoba širom regije, a članovi “osovine otpora” koju podržava Iran, uključujući Hezbollah, rekli su da će prestati s napadima na Izrael kada Izrael prestane ubijati Palestince u enklavi i dopusti ulazak humanitarne pomoći.
Ko su Druzi i šta je okupirana Golanska visoravan?
Incident u Majdal Shamsu dogodio se u zajednici Druza, etnoreligijskoj manjini koja govori arapski, a čiji pripadnici uglavnom žive na okupiranoj Golanskoj visoravni, te u Siriji i Libanu.
Izraelski dužnosnici brzo su proglasili žrtve “izraelskim građanima”, iako mnogi članovi zajednice nemaju izraelsko državljanstvo i tehnički su sirijski državljani.
Majdal Shams je jedno od četiri sela u okupiranom području, gdje više od 20.000 pripadnika grupe živi zajedno sa hiljadama izraelskih građana.
Izrael je okupirao Golansku visoravan tokom Šestodnevnog rata 1967. godine, a 1981. ju je anektirao uprkos osudi Vijeća sigurnosti UN-a. Uprkos brojnim naporima, Sirijci nisu uspjeli vratiti teritorij. Okupiranu Golansku visoravan međunarodna zajednica još uvijek priznaje kao dio sirijske teritorije.
Mouin Rabbani, nerezidentni saradnik u Centru za humanitarne studije, rekao je za Al Jazeeru da je okupirana Golanska visoravan “planinski lanac koji Izraelu omogućuje da prijeti ostatku Sirije”, uključujući glavni grad Damask.