Digitalna galerija, prva u BiH: Most između umjetnika i publike
Umjetnost je kultura jednog naroda, a zanemarivanje umjetnosti vodi gubitku kulturnog identiteta, kaže Esma Mrahorović-Berbić.
Prva BH Digitalna Galerija, čija je svrha promovirati bosanskohercegovačku umjetnost i umjetnike, kao i olakšati korisnicima pristup umjetničkim djelima, predstavljena je javnosti. Tim povodom razgovarali smo sa Esmom Mrahorović-Berbić, vizuelnom umjetnicom koja je to zvanje stekla na Fakultetu vizuelnih umjetnosti i dizajna komunikacija na Internacionalnom univerzitetu u Sarajevu i koja se sada bavi grafičkim dizajnom i slikarstvom.
Sama ideja za Prvu BH Digitalnu Galeriju rodila se početkom 2023. godine, dok je, još kao studentica vizuelnih umjetnosti, učestvovala na likovnim kolonijama širom Bosne i Hercegovine.
Nastavite čitati
list of 3 itemsKamerić: Političari moraju naučiti da je kritika zapravo pokretačka snaga
Muhić: Tehnologija promijenila tok i ideju umjetnosti
“Kolonije su bile jedinstvena prilika da se umjetnici upoznaju, razmjene iskustva i znanje. Već nakon prve likovne kolonije, pokušala sam pronaći online neke od umjetnika koje sam tada upoznala, ali sam uvidjela veliki problem – mnogi od njih nisu bili prisutni online, što je značilo da njihova fascinantna djela nisu bila prikazana niti dostupna. Sa svakom novom likovnom kolonijom ovaj problem se nastavio, pa sam se zapitala: zašto ne postoji platforma na kojoj bi se mogli pronaći brojni bosanskohercegovački umjetnici i prikazati njihova djela“, kaže sagovornica.
Dodaje da je nakon daljnjeg istraživanja shvatila da takva platforma u Bosni i Hercegovini ne postoji, te da je izuzetno potrebna društvu, umjetnicima i poštovateljima umjetnosti.
“Dodatno istraživanje je pokazalo da zaista mali broj građana Bosne i Hercegovine može imenovati barem jednog umjetnika, a još manji broj posjeduje originalno djelo bosanskohercegovačkog umjetnika. Početkom 2024. godine formirali smo mali tim koji je počeo izgradnju softvera za platformu, promociju na društvenim mrežama i predstavljanje same ideje umjetnicima koji su se odazvali našem pozivu”, rekla je Mrahorović-Berbić.
Prema njenim riječima, cilj projekta je učiniti umjetnost dostupnom u vremenu kada je prisustvo na online platformama ključno za promociju i razvijanje biznisa.
“Pod sloganom Umjetnost mora biti dostupna! predstavljena je Prva BH Digitalna Galerija koja je zapravo online prostor gdje umjetnici mogu izlagati i prodavati svoja djela. Umjetnici dobijaju vlastiti portfolio i profil, što im služi kao web-stranica preko koje njihove umjetnine postaju pristupačnije potencijalnim kupcima.”
Svijet nevjerovatnih umjetnina
Dodaje da Galerija također nudi usluge marketinga, promovirajući umjetnike i njihove radove putem različitih marketinških strategija.
“Korisnici Prve BH Digitalne Galerije napokon imaju online prostor gdje mogu, uz nekoliko klikova, uroniti u svijet nevjerovatnih umjetnina koje nude bosanskohercegovački umjetnici. Ova platforma omogućava korisnicima da se zbliže s umjetnicima kroz posjećivanje njihovih profila, te da zapamte njihova imena, likove i raznovrsne stilove u umjetnosti”, kaže sagovornica.
Nastavlja kako upravo ova platforma okuplja online zajednicu bosanskohercegovačkih umjetnika, čime se poboljšava pristupačnost umjetnina na tržištu.
“Trenutno se na platformi nalaze profili i djela 20 umjetnika iz različitih dijelova Bosne i Hercegovine, uključujući slikare, kaligrafe i digitalne umjetnike. Ova platforma ima za cilj da okuplja i podržava umjetnike svih generacija i stilova, te da im pruži priliku za promociju i povezivanje sa širom publikom i potencijalnim kupcima”, rekla je Mrahorović-Berbić.
Kako je imala priliku upoznati veliki broj umjetnika, mišljenja je da je najveći problem nedovoljna promocija umjetnika i umjetnina na tržištu u Bosni i Hercegovini.
“Takvo tržište, nažalost, gotovo da ne postoji. U vremenu brzog konzumiranja sadržaja, svjedoci smo masovnoj produkciji jeftinih kopija, koje zadovoljavaju potrebe velikog broja ljudi, upravo zbog nedovoljnog poznavanja svrhe originalnih umjetničkih djela i nepoznavanja raznovrsnosti umjetnina koje nude bosanskohercegovački umjetnici. Također, mediji i vlasti ne posvećuju dovoljno pažnje umjetnosti, što vodi njenom zanemarivanju. Umjetnost je kultura jednog naroda, a zanemarivanje umjetnosti vodi gubitku kulturnog identiteta.”
Odnos vlasti prema umjetnicima
Potom se kroz lično iskustvo osvrnula i na odnos vlasti prema umjetnicima.
“Kada smo organizovali lansiranje Prve BH Digitalne Galerije, na ovaj događaj smo pozvali devet predstavnika javnih institucija, ali nismo dobili niti jedan odziv. Odnos vlasti prema umjetnicima je još jedan problem na kojem se treba aktivno raditi kako bismo poboljšali razvoj kulture i tržišta umjetnina u Bosni i Hercegovini, a sa ovim projektom to i želimo postići”, kaže sagovornica.
Stava je da je umjetnost svrha i suština postojanja.
“Umjetničke slike, kao izrazi individualne vizije i osjećaja, predstavljaju suštinski dio ove sveobuhvatne ideje. One su refleksija unutrašnjih stanja i emocija umjetnika, koji kroz boje, oblike i teksture prenosi svoj doživljaj svijeta na platno. Umjetnost je temelj svakog društva, jer kroz nju izražavamo najdublje aspekte ljudskog iskustva. Ona je čista emocija koja se budi u umjetniku dok stvara, a zatim se prenosi na posmatrača. Taj proces prenošenja emocija nije samo jednostavan čin gledanja, već duboko iskustvo koje nas intrigira, pruža različite vrste osjećaja i čini nas ljudima”, rekla je Mrahorović-Berbić.
Ne krije da umjetna inteligencija donosi mnoge prednosti umjetnosti jer može ubrzati proces stvaranja, pružajući umjetnicima nove alate i mogućnosti za eksperimentiranje.
“Međutim, postoje i nedostaci. Umjetna inteligencija nema sposobnost stvaranja istinske originalnosti i dubine emocija kao ljudski umjetnik. Ona stvara na temelju već postojećih podataka, što može rezultirati gubitkom autentičnosti i unikatnosti koja je svojstvena isključivo tradicionalnim načinima stvaranja umjetnosti.”
Kada je riječ o budućnosti Prve BH Digitalne Galerije, cilj je stvaranje platforme na kojoj se kupoprodaja umjetnina odvija brzo i sigurno, te gdje kupci imaju priliku da kroz profile umjetnika upoznaju same umjetnike i pogledaju detalje njihovog stvaralačkog procesa.
“Želimo da oformimo dva značajno različita pristupa prodaje umjetnina. Prvi pristup ima za cilj plasiranje pristupačnih umjetnina svim poštovateljima istih. Drugi inovativni pristup jeste plasiranje skupocjenih umjetnina koje imaju potencijal da postanu investicija. Prvi cilj je učiniti kupovinu umjetnina jednostavnom i brzom, dok je drugi cilj produžiti iskustvo kupovine kroz upoznavanje umjetnika, razumijevanje gdje će djelo biti izloženo i definiranje želja i potreba kupca.
Također, želimo imati platformu koja nudi najmanje 5.000 umjetnina u različitim stilovima, tehnikama i cijenama, te profile brojnih umjetnika širom Bosne i Hercegovine. Želimo kreirati zajednicu gdje će umjetnost biti dostupna, prepoznata i cijenjena, te gdje će umjetnici imati priliku da se predstave i povežu s ljubiteljima umjetnosti na nov i inovativan način”, zaključuje sagovornica.