Zbog napada izraelskih doseljenika palestinsko selo živi u strahu
Otkako je izbio rat u Gazi, širenje doseljeničkih naselja, koja se smatraju ilegalnim prema međunarodnom pravu, bilježi nove rekorde i ekspanziju.
Uporedo s ratom koji se nastavlja u Pojasu Gaze, okupacija i izraelski doseljenici pojačavaju napade na Zapadnoj obali, izvodeći racije i upade. Napadi doseljenika usmjereni su na palestinske kuće, farme i imovinu u nekoliko sela. Jedno od tih sela je i Susya, koje se nalazi južno od Hebrona, gdje vlada velika napetost. Stanovnici tog područja ne žele odustati od svoje zemlje, iako žive u stalnom strahu.
Samiha Ismail (53) prisjeća se kako su doseljenici napali njeno selo na vrhu brda na jugu Zapadne obale dan nakon izbijanja rata u Gazi. Prijetili su ljudima da će im se osvetiti i “poniziti” ih, što je 450 stanovnika sela primoralo da više od devet mjeseci većinu vremena provedu u svojim domovima, dok se nastavljaju napadi doseljenika koji dovode svoje ovce na ispašu po obližnjim brdima.
Nastavite čitati
list of 3 itemsIzrael nastavlja otimati palestinsku zemlju
Kako izraelska naselja preuzimaju Zapadnu obalu dok bjesni rat u Gazi
“Kad god vodimo stoku na pašnjake, dolaze doseljenici i tjeraju nas”, rekla je Samiha za agenciju AFP.
Napominje da su prije rata izlazili i pokušavali se suprotstaviti napadima doseljenika u nastojanju da ih otjeraju sa svoje zemlje i farmi.
“Međutim, danas, kada dođu na našu zemlju, plašimo se uraditi bilo šta”, dodala je.
Samiha ističe da su doseljenici naoružani i da imaju zaštitu vojske. “Napali su kuće, tukli su nas”, rekla je. Njen muž i sin su uhapšeni. Agencija AFP nije dobila odgovor na svoja upite od izraelske vojske ili policije, kao ni od izraelske Uprave za koordinaciju vladinih aktivnosti na palestinskim teritorijama (COGAT).
مستوطنون يعتدون بالضرب على مزارعين في قرية سوسيا في مسافر يطا جنوب الخليل، ويمنعونهم من الوصول إلى أراضيهم#الأخبار #حرب_غزة pic.twitter.com/XUq5LRV6hR
— الجزيرة فلسطين (@AJA_Palestine) June 10, 2024
Širenje doseljeničkih naselja
Otkako je izbio rat u Gazi, širenje doseljeničkih naselja, koja se smatraju ilegalnim prema međunarodnom pravu, bilježi nove rekorde i ekspanziju. Ne računajući Istočni Jerusalem, procjenjuje se da najmanje 490.000 izraelskih doseljenika živi na Zapadnoj obali zajedno sa gotovo tri miliona Palestinaca.
U junu je izraelska vlada odobrila konfiskaciju 12,7 kvadratnih kilometara okupirane Zapadne obale, u potezu koji se, prema izvještajima organizacija, smatra najvećom konfiskacijom u posljednje tri decenije.
Pored konfiskacije zemljišta, na Zapadnoj obali se od početka godine pojavilo 25 nasumičnih doseljeničkih ispostava, koje nisu uključene čak ni u trenutne izraelske planove za doseljenička naselja, navodi organizacija Peace Now koja se bavi praćenjem i dokumentiranjem širenja izraelskih naselja.
Mještani su rekli da su muškarci u vojnim uniformama više puta noću upadali u selo, razbijajući vrata i pljačkajući imovinu, uključujući i stoku. Neki su čak i noću ulazili u kuće kako bi zastrašili stanovnike. Lokalno stanovništvo zbog toga živi u strahu, a većina ih ne spava noću, kako su izjavili za AFP.
Raseljavanje pod prijetnjom oružja
Mohamad Al-Nawajaa (78) kaže da je “stariji od izraelske okupatorske države”, jer je rođen prije njenog osnivanja 1948. godine.
“Nakon 7. oktobra zauzeli su sva ova brda. Protjerali su nas 1948. i 1967. godine, a sada opet 2024. godine. Ipak, ova zemlja je naša”, rekao je pastir, glave umotane u kefiju, tradicionalnu palestinsku maramu.
Al-Nawajaa kaže da osjeća stalni strah za svoje unuke i pokušava ih spriječiti da napuste kuću. Kaže kako se plaši napada doseljenika, pored uznemiravanja i prijetnji deložacijom. “Doseljenici dolaze noću i govore: ‘Ovo je moja kuća'”, govori.
Napetost u palestinskom selu navela je organizaciju Ljekari bez granica da postavi šatorske klinike kako bi pomogli ljudima zbog zabrinutosti za mentalno zdravlje mještana s obzirom na tešku situaciju u kojoj se nalaze.
“Nema sumnje da je ovo najveći problem ovdje”, rekla je koordinatorica organizacije Simona Onidi. “Ovdje ne možemo govoriti o posttraumatskom stresnom poremećaju. To nikad nije post, to je trajna trauma”.
Kao i mnogi drugi seljani, Abdul Rahim al-Nawajaa (60) nije bio pošteđen napada doseljenika. “Patnji se ne nazire kraj”, rekao je Al-Nawajaa dok je orezivao jedino preostalo drvo pored svoje kuće. Spomenuo je i to da su doseljenici ubili njegovog oca prije nekoliko godina.
‘Ostat ćemo ovdje’
Al-Nawajja kaže da su mu kuća i imanje rušeni “nekoliko puta” te kako vojska pušta doseljenike da prođu nekažnjeno. “Vojska dolazi da ih čuva. Prislone pištolj na tvoju glavu i ne možeš ništa uraditi”, rekao je.
Iako stanovništvo živi u stalnom strahu od napada doseljenika, koji imaju zaštitu okupatorskih snaga, i osjeća zabrinutost zbog mogućnosti prisilnog raseljavanja sela Susya, Mohamad al-Nawajaa je prkosno izjavio: “Ostat ćemo u svojim domovima.”
Pokazujući na zemlju, dodao je: “Mi ćemo živjeti na svojoj zemlji i umrijeti ovdje.”
Okupatorske vlasti tražile su od izraelskog Vrhovnog suda tokom prethodnih godina da im dozvoli rušenje palestinskog sela Susya uz obrazloženje da u ovom selu nema infrastrukture.
Prema nekoliko izvještaja, okupatorske vlasti raseljavaju stanovnike ovog sela i premještaju ih u grad Yatta u sklopu niza službenih mjera sa ciljem da se izvrši pritisak na njih i omogući širenje naselja, uključujući i slanje obavijesti o rušenju cijelog sela i upozorenja stanovnicima da ga napuste.