Analiza Eura: Španija igrala najbolje i zasluženo osvojila titulu
‘Furija’ se izdvojila po broju osvojenih titula, Yamal je postao najmlađi igrač, asistent i strijelac u historiji Eura, a De la Fuente jedini trener koji je postao šampion Evrope u tri kategorije – sa U-19, U-21 i seniorskom selekcijom.
Španija je igrala najbolji fudbal i zasluženo je postala prvak Evrope, slažu se Dario Damjanović i Lazar Šoć, treneri sa UEFA “A licencom”, te sportski novinar Dino Kurbegović, koji su analizirali finale smotre najboljih fudbalskih selekcija Starog kontinenta u Njemačkoj koja je okončala u nedjelju.
U finalnom meču savladali su Englesku sa 2:1 te tako postali jedina reprezentacija s četiri titule prvaka Evrope (prethodno su titulu osvajali 1964, 2008. i 2012. godine), ali i jedina koja je ostvarila sedam uzastopnih pobjeda na šampionatu. Do ovog Eura rekord po broju uzastopnih pobjeda držala je Francuska koja je 1984. godine kao domaćin ostvarila pet uzastopnih pobjeda, a u finalu je bila bolja od Španije. Sa 15 postignutih golova postavili su još jedan rekord evropskih prvenstava.
Nastavite čitati
list of 4 itemsRuben Amorim je novi trener Manchester Uniteda
Tuchel novi selektor engleske nogometne reprezentacije
Gasi se posljednja britanska elektrana na ugalj
Lamine Yamal koji je proslavio 17. rođendan 13. jula, dan prije finala, postavio je nekoliko rekorda koji će teško biti srušeni u godinama koje slijede. Sa 16 godina i 338 dana u meču protiv Hrvatske (3:0) postao je najmlađi igrač i najmlađi asistent u historiji Evropskog prvenstva, u meču osmine finala protiv Gruzije (4:1) najmlađi igrač koji je igrao u nokaut fazi Eura, a četiri dana prije svog rođendana, postigavši pogodak u polufinalnoj utakmici protiv Francuske (2:1), postao je najmlađi strijelac u historiji Evropskog prvenstva, da bi 14. jula sve zaokružio nastupom protiv Engleske u finalu, postavši najmlađi igrač u historiji koji je igrao finale nekog velikog takmičenja sa 17 godina i jednim danom, oborivši rekord legendarnog Brazilca Pelea koji je u finalu Svjetskog prvenstva 1958. godine igrao sa 17 godina i 249 dana. Asistencijom za Nica Williamsa za prvi gol Španije u tom meču postao je najbolji španski asistent u nekom izdanju Eura s četiri asistencije.
Rekordi De la Fuentea
Luis de la Fuente jedini je trener u historiji koji je osvajao evropska prvenstva u tri različite kategorije, sa selekcijama do 19 i do 21 godine te seniorskom selekcijom. Sve sa Španijom.
Dario Damjanović nekadašnji je fudbalski reprezentativac Bosne i Hercegovine za koju je odigrao 17 mečeva uz dva postignuta gola, kao igrač je osim u svojoj domovini igrao za klubove iz Hrvatske, Srbije, Njemačke, Rusije i Hong Konga, a danas je trener zeničkog Čelika.
“Kad vidiš ko je bio nasuprot njih u finalu – Engleska koja je igrala najnezanimljiviji fudbal, jasno je da je Španija zasluženo osvojila Euro”, tvrdi Damjanović.
Za Furiju kaže da igra “ovakav fudbal godinama”, da ne mijenjaju sistem igre bez obzira na rezultat i pritisak te da su dominantni u tom segmentu, a da su “taj posjed i kontrola utakmice doprinijeli da osvoje Evropsko prvenstvo”.
“U prvom poluvremenu je bilo neko odmjeravanje snaga, ali nije toliko bilo ni loše. Drugo poluvrijeme je počelo golom Williamsa i promijenio se ritam. Po meni je to bilo dobro finale, bez obzira što Englezi nisu odigrali nešto posebno. Dali su gol preko rezerviste Palmera i unijeli živosti u utakmicu, ali neka poznata igračka imena nisu opravdala poziv selektora Garetha Southgatea za prvenstvo”, naglašava Damjanović.
Lazar Šoć iz Podgorice posljednji trenerski angažman imao je u Akademiji Celte u rumunskom Brașovu gdje je trenutno na magistarskim studijama. Kao fudbalski analitičar piše za crnogorski portal CDM.
“Da je Španija jača, jasno je i iz taktičkog pristupa Engleske koja se prilagođavala protivniku, a ne obrnuto. Englezi su napadali kao i dosad u rasporedu 3-4-3, ali su se branili u 4-2-3-1. Motiv je vjerujem bio u jačem suprotstavljanju španskim krilima i uopšte njihovoj igri na boku da bi se izbjegao npr. odnos 1v2. U sredini su primijenili najjednostavniji mogući model – u odnosu 3v3 striktno su pokrivali tri vezna igrača Španije. Ipak, napadali su Englezi zdravo i stvaralački, rizikujući na svojoj polovini. Ova kombinacija defanzivnog pristupa, a iznošenja lopte sa svoje polovine je rijetka i treba je poštovati utoliko više što je emocionalni pritisak sigurno velik u ovako značajnoj utakmici”, pojašnjava Šoć.
Švicarci ostavili snažan utisak
U ovakvoj situaciji u kojoj su im svi vezni igrači pokriveni, dodaje, Španci su višak stvarali na više načina. Najopasnije preko Laportea, koji je kao centralni bek, uz to vrlo kreativan, probijao engleske linije kad god bi, uglavnom bez većeg otpora, prešao na suparničku polovinu. U drugom poluvremenu to su činili preko Carvajala koji je u sredinu ulazio sa pozicije desnog beka, a bilo je primjera i kad su se Yamal i Williams postavljali polubočno.
“Što se tiče postignutih golova, svi imaju svoju vrijednost i iz taktičkog i tehničkog ugla. Treba istaći značaj izmjena – trend sa ovog prvenstva do kraja su potvrdili Palmer i Oyarzabal”, naglašava Šoć.
Na njega su do finalne utakmice Eura najjači utisak ostavili Švicarci. Igrali su, kaže, taktički najsloženije, sa izuzetno fleksibilnom 3-4-2-1 formacijom i mnogo promjena mjesta. Svojim primjerom praktično su opovrgli onu čuvenu mantru kako „u reprezentaciji nema vremena za uigravanje“. Koji god recept da su koristili, prevazišli su očekivanja.
“Sve u svemu, Evropsko prvenstvo po kvalitetu, rekao bih, na nivou je prethodnog. Ipak, moglo se uočiti puno interesantnih ideja i trendova vezanih za igru koje na terenu moramo primjenjivati ako želimo da naši i klubovi iz susjedstva budu konkurentniji u Evropi. Što se tiče ovdašnjih reprezentacija, taktičku raznovrsnost jesu pružile, posebno Hrvatska sa 4-3-2-1 i Slovenija sa 4-4-2, sad napadački fudbal mora postati orijentacija da bi se napredovalo”, zaključuje Šoć.
Dino Kurbegović, urednik portala Sport bez cenzure, smatra da su izabranici Luisa de la Fuentea odigrali savršen turnir i sasvim zasluženo osvojili titulu prvaka.
“Španci, koji su imali mnogo teži put do finala, savladavši u četvrtfinalu domaćina Njemačku, a zatim u polufinalu viceprvaka svijeta Francusku, u finale su ušli kao blagi favoriti protiv Engleske koja je do utakmice polufinala i meča protiv Nizozemske igrala nogomet ispod nivoa i renomea ove selekcije. Finalna utakmica ponudila je dosta uzbuđenja, a definitivno potezi sa klupe dvaju selektora odlučili su meč. Prvo je, nakon što je Španija povela rezultatom 1:0 golom Williamsa u 47. minuti, selektor Engleske u igru uveo neopravdano zapostavljenog na ovom prvenstvu Palmera koji mu se u 73. minuti odužio lijepim golom za poravnanje na 1:1. Kada su svi mislili da je psihološka prednost na strani Engleske, drugi rezervista, ovaj put na strani Španije, igrač koji je cijeli Euro u sjeni kapetana Morate, Mikel Oyarzabal, napadač Real Sociedada, postiže pobjedonosni gol za svoj tim”, navodi Kurbegović.
Stručnjak koji donosi trofeje
Osim toga što su zasluženo osvojili titulu prvaka Evrope, Španci su promovisali, kaže, i nekoliko novih igrača za koje će se sigurno čuti narednih godina. Yamala i Wiliamsa sada znaju svi, a “definitivno prva zvijezda te selekcije je selektor Luis de la Fuente”.
“Ovaj stručnjak je anonimus za većinu nogometnih zaljubljenika, ali ne i za one prave koji su pratili omladinske selekcije, jer je De la Fuente prije deset godina osvojio titulu prvaka Evrope sa Španijom sa igračima do 19 godina, a četiri godine kasnije i sa U-21 selekcijom Furije. Dolaskom na klupu A selekcije Španije osvojio je UEFA ligu nacija te sada i titulu prvaka Evrope, a ne pripada ni ‘top 20’ plaćenih trenera u Evropi, kada su u pitanju reprezentacije”, ukazuje Kurbegović.
Sve u svemu, zaključak je da je to bilo još jedno uzbudljivo prvenstvo Starog kontinenta, da titula ide najboljoj ekipi, a Englezi drugi put uzastopno u finalu gube i tako propuštaju šansu da nakon 1966. godine u zemlju “kolijevku fudbala” donesu jedan trofej s velikih takmičenja.