Kratka historija elitnog evropskog takmičenja
Dok se čeka početak Eura 2024. u Njemačkoj, Al Jazeera se osvrće na 64-godišnju historiju natjecanja.
Evropsko nogometno prvenstvo, poznato kao Euro najvažnije je natjecanje UEFA-e za njene zemlje članice.
Događaj se može pohvaliti bogatom historijom i decenijama je svjetska sportska atrakcija.
Nastavite čitati
list of 4 itemsScholz: Proces ujedinjenja Njemačke još nije okončan
Milanović nije dozvolio vojnicima odlazak u misiju podrške Ukrajini, javnost podijeljena
Baerbock: Trump širi lažne vijesti, interes nam je da održimo veze sa SAD-om
Iako je turnir prvi put održan 1960. godine, ideja je nastala godinama prije.
Prvi generalni sekretar UEFA-e Henri Delaunay predložio je ideju o natjecanju evropskih reprezentacija još 1920-ih godina.
Delauneyjev san postao je stvarnost kada je 1960. u Francuskoj održano prvo izdanje Eura, ali ga Francuz nije doživio jer je preminuo 1955. godine.
U znak priznanja Delaunayevoj ulozi u formiranju novog natjecanja, trofej – koji je osigurao Francuski nogometni savez – nazvan je po njemu.
Prvi Euro, s četiri ekipe, završilo je tako što je Sovjetski Savez u finalu u Parizu pobijedio Jugoslaviju 2:1 u produžecima.
Španija je bila domaćin sljedećeg izdanja 1964. godine i osvojila je naslov, pobijedivši aktuelnog prvaka Sovjetski Savez 2:1 u Madridu.
Turnir 1968. osvojio je domaćin Italija, ali je njihov put do finala bio prepun drame.
Italijani su stigli do finala Eura 1968. nakon pobjede nad Sovjetskim Savezom u polufinalu “bacanjem novčića” – što je bila jedina međunarodna evropska utakmica koja je odlučena na takav način. Bacanje novčića obavljeno je nakon što su ekipe odigrale neriješeno u polufinalu (0:0).
U okršaju za naslov Italija i Jugoslavija remizirale su 1:1, a dva dana kasnije odigrana je druga utakmica koju su Italijani dobili 2:0 i podigli trofej na domaćem terenu.
Kultni trenutak ‘panenke’
Euro je ostao turnir s četiri ekipe 1972. i 1976, a Zapadna Njemačka i Čehoslovačka izlazile su kao pobjednice, prije nego što su se 1980. godine grupe proširile na osam ekipa.
Pobjeda Čehoslovačke 1976. protiv Zapadne Njemačke stekla je popularnost zbog penala Antonina Panenke. Ofanzivni veznjak lagano je ubacio loptu po sredini gola, osiguravši pobjedu od 5:3 nakon što je utakmica nakon produžetaka završena 2:2.
Njegov smioni jedanaesterac bio je prvi te vrste u međunarodnom nogometu, a kasnije su ga drugi nekoliko puta oponašali, a taj stil postao je poznat kao “panenka”, nazvan po Čehu.
Godine 1980. na Euru je sudjelovalo osam ekipa, a turnir je sadržavao grupnu fazu, doigravanje za treće mjesto i finale. Zapadna Njemačka osvojila je svoj drugi naslov evropskog prvaka, pobijedivši Belgiju 2:1, zahvaljujući Horstu Hrubeschu koji je postigao gol glavom koji je zapečatio njihovu pobjedu.
Četiri godine kasnije Francuska je na svom terenu osvojila svoj prvi veliki naslov, porazivši u finalu Španiju sa 2:0, a kapiten Michel Platini dospio je u centar pažnje s devet golova u pet utakmica.
Nizozemska je 1988. pobijedila u Zapadnoj Njemačkoj, pobijedivši u finalu Sovjetski Savez sa 2:0, koji je postao poznat po sjajnom voleju Marca van Bastena.
Euro 1992, održan u Švedskoj, osvojila je Danska koja je u finalu izvukla nevjerovatnu pobjedu od 2:0 nad tadašnjim svjetskim prvakom Njemačkom.
Grčka pobjeda iz bajke i španska dominacija
U sljedećih pet izdanja Euro se širio, jer je na turniru učestvovalo 16 timova.
Njemačka je osvojila svoj prvi naslov kao ujedinjena nacija na Euru 1996. u Engleskoj, pobijedivši Češku Republiku 2:1 u finalu, prvim zlatnim golom na velikom turniru koji je postigao Oliver Bierhoff nakon pet minuta produžetaka.
Euro 2000. bio je prvi turnir koji se igrao u dvije zemlje, Nizozemskoj i Belgiji, a osvojila ga je Francuska koja je tada bila aktualni svjetski prvak. Francuzi su se vratili nakon primljenog gola i pobijedili Italiju 2:1 u produžetku, zahvaljujući zlatnom golu Davida Trezegueta.
Grčka je napravila veliki šok na Euru 2004, pobijedivši domaćina Portugal sa 1:0 u finalu. Na početku turnira kladionice su nudile izglede od 150-1 da će Grci osvojiti turnir.
Euro 2008. obilježila je dominacija Španije, koja je prikazala zavidnu golgetersku vještinu, dok je David Villa završio kao najbolji strijelac s četiri pogotka. Osvojili su naslov te godine, nakon 44 godine čekanja. U finalu protiv Njemačke u Beču slavili su golom Fernanda Torresa za 1:0.
Španija je 2012. postala prva zemlja koja je odbranila naslov prvaka na Euru, osvojivši turnir pobjedom nad Italijom 4:0 u finalu u Kijevu. Pobjeda na Euru uslijedila je nakon uspjeha na Svjetskom prvenstvu 2010. kada je “La Roja” postala prva evropska ekipa koja je osvojila tri uzastopna velika turnira.
Turnir 2012. bio je poseban za Torresa, koji je postao prvi igrač koji je bio strijelac u dva finala Eura, a završio je kao najbolji strijelac s tri pogotka iako je korišten samo kao zamjena.
Iznenađujuća pobjeda Portugala i očaj Engleza
Od 2016. godine turnir je brojao 24 ekipe.
Na Euru 2016. Portugal je završio treći u svojoj grupi, ali je stigao do finala, porazivši domaćina i favorita Francusku 1:0 te podigao svoj prvi veliki trofej. Portugalska zvijezda Cristiano Ronaldo ozlijedio se u prvom poluvremenu, ali je Eder postigao gol u produžecima za pobjedu.
Izdanje 2020. odigrano je 2021. zbog odgode uzrokovane pandemijom COVID-19.
U jedinstvenom formatu utakmice su bile raspoređene u 13 različitih evropskih zemalja. Finale je održano na londonskom stadionu Wembley, gdje je Engleska izgubila na penale od Italije 2:3, pošto je rezultat nakon produžetaka glasio 1:1.
Engleska se nadala da će okončati svoje 55-godišnje čekanje na veliki nogometni trofej, ali završili su susret u agoniji poraza jer trojica njihovih igrača – Marcus Rashford, Bukayo Saka i Jadon Sancho – nisu uspjeli realizirati jedanaesterce. Za Italiju je to bio drugi naslov na Euru nakon uspjeha iz 1968. godine.
Euro 2024. bit će odigran u Njemačkoj od 14. juna.