‘Nahla’ – siguran prostor za osnaživanje žena i mladih
Naša misija je osnaživanje žena obrazovanjem i kreiranjem poticajnog okruženja za lični razvoj i kompletno učešće u društvenim procesima, kaže Ilma Čosić, voditeljica programa za mlade u Centru za edukaciju i istraživanje ‘Nahla’.
Centar za edukaciju i istraživanje „Nahla“, djelujući u Sarajevu, Bihaću i Tuzli, ima širok spektar rada počevši od edukacijskih programa, društvenih istraživanja, savjetovanja, poslovne podrške, programa za djecu i mlade, aktivizma, do sporta i rekreacije. Posebno se žele educirati i osnažiti žene i mladi u Bosni i Hercegovini koji će mijenjati svijet oko sebe.
„Naša misija je osnaživanje žena obrazovanjem i kreiranjem poticajnog okruženja za lični razvoj i kompletno učešće u društvenim procesima. Kroz rad sa mladima želimo u njima izgraditi osjećaj odgovornosti prema zajednici, ohrabriti ih da preuzmu tu odgovornost i osnažiti ih znanjima, alatima i vještinama koje su im neophodne za rad u zajednici i koje će im pomoći da svoje ideje i inicijative kvalitetno implementiraju. Želimo da svaka od njih bude u stanju u svom okruženju pokrenuti neku novu ‘Nahlu’, neku novu dobru priču koja će u okruženje unijeti optimizam, vratiti nadu i pružati šanse“, kaže Ilma Čosić, voditeljica programa za mlade u Centru za edukaciju i istraživanje „Nahla“.
Nastavite čitati
list of 4 items‘Školski čas u zadnji čas’: Protest srednjoškolaca u Novom Sadu
Zbog čega dugi raspusti nisu dobri ni za škole, ni za djecu
Mladi entuzijasti ispisuju historiju vaterpola u BiH
Dodaje da je rad sa mladima jako slojevit počevši od podizanja svijesti, online kampanja, korištenja svih resursa za podršku temama osnaživanja i umrežavanja mladih radi osposobljavanja za rad u zajednici, zagovaračkih aktivnosti pa do konkretnih programa od kojih izdvaja nekoliko koji su postali vrlo prepoznatljivi.
„Naš liderski program za mlade aktivistice za cilj ima osnažiti mlade žene da se bave društvenim pitanjima. Ovaj program mladim ženama, kroz dvogodišnju edukaciju i praktičan rad, pruža podršku na njihovom aktivističkom putu, omogućava sticanje ključnih vještina i alata potrebnih za društveno djelovanje i potiče međusobno povezivanje i umrežavanje. Program je široj javnosti poznat i po nazivu kluba ‘Tignum’ kroz koji onda ove aktivistice djeluju“, rekla je sagovornica.
Nastavlja da je aktuelan i program karijernih savjetovanja, grupnih i individualnih, koji pomaže mladima da prepoznaju svoje kvalitete i slabosti, bolje razumiju svoje interese i potencijale, te se osnaže za donošenje informiranih odluka o svojoj karijeri, ali i Teen klub, koji je liderski program za tinejdžerke.
„Cilj nam je ovim programom omogućiti tinejdžerkama da, učeći o sebi i svijetu u kojem žive, prošire vidike, bolje upoznaju sebe, rade na svojim slabostima i pretvaraju ih u snage kao i da se druže sa vršnjakinjama i zajedno analiziraju društvene pojave i uče se kritički misliti i djelovati. Veliki značaj pridajemo osluškivanju njihovih potreba i prilagođavanju aktivnosti kako bismo odgovorili na izazove s kojima se suočavaju.“
Nositeljice društvenih promjena
Pored ovih programa, mlade žene redovno koriste prilike za profesionalno usavršavanje kroz različite obuke i kurseve, učestvuju u programima podrške za poduzetnice i male biznise, te razvijaju zdrave životne navike kroz sportsko-rekreativne aktivnosti.
„Mislim da najveći uspjeh ‘Nahle’ leži u tome da uspijeva osigurati siguran prostor mladim ženama, svojevrsno utočište kojemu se mogu iznova vraćati. Bit ću lična, meni je ‘Nahla’ bila jedno vrijedno formativno iskustvo u ranim studentskim danima kada sam pohađala ‘Tignum’, a potom bila dijelom različitih drugih aktivnosti. Imati takav jedan otvoren prostor, sigurnu zonu, u kojem možete neometano rasti, ali i propitivati norme i razvijati vrijednost brige o drugima/zajednici kao temeljne, zaista je privilegija. Kad kažem prostor mislim i na apstraktni prostor, ideju ‘Nahle’ i sve ono što ona radi, ali i na fizički prostor, ta tri centra koja su otvorena i stoje nam na raspolaganju kao resurs“, kaže Ilma Čosić.
Prema njenim riječima, gosti koji dolaze iz razvijenih društva primjećuju da je imati ovakve prostore otvorene velika privilegija, čak i u njihovom kontekstu.
„Drugi uspjeh koji bih izdvojila je veliki broj mladih žena koje iniciraju i donose pozitivne promjene u svojim zajednicama. One svojim djelovanje, od polja edukacije i socijalne pravde do ekologije i značajnih karijera na polju nauke, inspirišu druge mlade ljude i dokazuju da su nositeljice društvenih promjena. Hrabrost ovih mladih žena da prepoznaju svoj potencijal i suoče se s različitim izazovima potvrđuje važnost stvaranja sigurnog prostora i podrške“, rekla je sagovornica.
Osvrnuvši se na obrazovanje, smatra da se kao društvo susrećemo sa izazovom potpune dezorijentacije, što nadilazi samu problematiku roda u obrazovanju.
„Nedostaje nam jasna vizija kojim putem želimo ići, a obrazovni sistemi na različitim nivoima su dosta nesinhronizovani i u velikoj mjeri neprilagođeni potrebama tržišta rada. Ovim nikako ne želim reći da obrazovne politike treba da budu kreirane isključivo prema zahtjevima tržišta, ali odsustvo koordinacije u ovoj mjeri može dovesti do velikih društvenih problema, s kojima se mi već uveliko suočavamo. ‘Nahla’ pokušava smanjiti taj jaz, pružajući korisnicama prilike da kroz edukacijske programe steknu vještine i znanja koja nisu dobile kroz formalno obrazovanje. Pored teorijskih i praktičnih znanja, fokus stavljamo i na učenje i usvajanje takozvanih ‘mekih’ vještina poput zdravog komuniciranja, asertivnosti, izgradnje samopouzdanja i povezivanja među našim polaznicama.“
Zadržati kvalitet i prepoznatljivost
Nadalje kaže kako „Nahla“ pomaže mladima da prebrode i prepreke poput rodnih stereotipa, društvenih očekivanja ili ekonomskih ograničenja kroz niz strateških pristupa.
„Prije svega, organizujemo edukacije i aktivnosti koje podižu svijest o ulozi žene u društvu, ohrabrujući mlade žene da prepoznaju i iskoriste svoje potencijale u onim poljima u kojima žele biti. Pružamo mentorstvo koje im omogućava da imaju podršku i smjernice na svom putu razvoja. Kroz različite programe radimo na jačanju njihovih profesionalnih, životnih i liderskih vještina, pripremajući ih za samostalnost i uspjeh. Osim toga, osiguravamo siguran prostor u kojem se mogu osjećati podržano, motivisano i slobodno da razvijaju svoje ideje i talente“, kaže Ilma Čosić.
Navodi da su kroz rad evidentirali da je većini mladih koji učestvuju u programima teško razumjeti društvene procese, jer ne poznaju strukturu Bosne i Hercegovine, podjelu i nivoe vlasti te njihove nadležnosti.
„Mladi nisu upoznati sa nevladinim sektorom, njegovim utjecajem i načinom djelovanja, kao ni drugim demokratskim načinima koji nam mogu poslužiti kao alati za neke promjene bilo kroz djelovanje ili zagovaranje društvenih promjena. To je također jako indikativno za naš obrazovni sistem i njegovu efikasnost“, rekla je sagovornica.
Podsjeća da je osnaživanje mladih, naročito kada je riječ o ohrabrivanju, izgradnji samopouzdanja i kritičkog mišljenja još jedan aspekt rada sa mladima koji je naročito potreban.
„Jako korisnim su se pokazale i naše studijske posjete, konkretni primjeri društvenog aktivizma pojedinaca ili organizacija, projekti na kojima one same rade i rezultati i promjene koje vide kao rezultat svog djelovanja. To im pokaže i ohrabri ih da se svaki trud isplati i da se ne trebamo miriti sa stanjem s kojim nismo zadovoljni ali da na tom putu moramo biti spremni uložiti trud, vrijeme i izaći iz naših zona komfora.“
Poručuje da se planovi „Nahle“ za budućnost, prije svega, odnose na nastavak dosadašnjeg rada uz kontinuirano prilagođavanje i unapređenje programa kako bi odgovorili na potrebe novih generacija mladih.
„Nastavljamo osluškivati potrebe novih generacija i radujemo se svim novim percepcijama koje nam one donose. Cilj nam je zadržati kvalitet i prepoznatljivost naših programa, ali i dodatno ih razvijati u skladu s promjenama u društvu i na tržištu rada. Želimo biti dio puta mladih koji rade na izgradnji društvene kohezije, slobode i dostojanstvenog života svih članova i članica našeg društva“, zaključuje Ilma Čosić.