Pad azerbejdžanskog aviona: Sumnja se na rusku protivzračnu odbranu
Rupe i šteta na avionu, hapšenje blogera i istorijat sličnih nesreća dovode do sumnje da je Rusija odgovorna za nesreću u kojoj je poginulo 38 ljudi.
Ruski zvaničnici protivzračne odbrane vrlo su vjerovatno mogli pogoditi azerbejdžanski putnički avion iznad Čečenije u trenucima panike tokom napada ukrajinskog dronovima, rekli su za Al Jazeeru analitičari i stručnjaci iz Ukrajine, Kazahstana i Azerbejdžana.
Moguće je i da je Moskva načinila ono što je jedan stručnjak opisao kao “zločin”, ne dopustivši oštećenom avionu da sleti u blizini, već ga je umjesto toga prisilila da odleti u Kazahstan.
Nastavite čitati
list of 3 itemsSve o padu aviona Azerbaijan Airlinesa
Najmanje 38 mrtvih u padu aviona Azerbaijan Airlinesa u Kazahstanu
Analiza ovih stručnjaka dolazi usred sve brojnijih izvještaja u kojima se citiraju neimenovani azerbejdžanski zvaničnici i drugi analitičari koji upiru prstom u Rusiju zbog nesreće u kojoj je poginulo najmanje 38 ljudi.
Kremlj tvrdi da je avion na letu AZAL 8432 sa 67 putnika udario u jato ptica, rano u srijedu, nakon što je ušao u ruski zračni prostor kako bi sletio u Grozni, administrativni centar Čečenije.
Video snimci izazvali sumnju
No, u roku od nekoliko sati, pojavile su se fotografije i video snimci aviona na kojima se vide duboke rupe i višestruka oštećenja na repu.
Šteta je slična onoj koju uzrokuje napad Pancira-S1, odbrambenog sistema iz sovjetske ere koji Čečenija koristi za odbijanje napada ukrajinskih bespilotnih letjelica, kažu stručnjaci.
U to vrijeme, čečenske snage protivzračne odbrane odbijale su napad ukrajinskih bespilotnih letjelica, tvrdeći da su ih “sve” oborile.
“Nijedna ptica ne može napraviti takvu štetu. Apsurdno je i kriminalno tvrditi tako nešto”, rekao je kazahstanski stručnjak za sigurnost avionskog saobraćaja za Al Jazeeru.
Insistira na anonimnosti, jer su kazahstanske vlasti uhapsile blogera Azamata Sarsenbajeva nakon što je na mjestu nesreće snimio fotografije i napravio video snimak.
“Činjenica da su zatvorili blogera pokazuje da su slijeđene upute iz Kremlja”, rekao je za Al Jazeeru Alisher Ilhamov, voditelj Central Asia Due Diligencea, think-tanka sa sjedištem u Londonu.
U međuvremenu, avion je bio “izložen GPS ometanju” koje se koristi protiv napada dronovima, prema međunarodnoj službi za praćenje letova Flightradar24.
‘Bloger pokvario ruske planove’
Rusko tijelo za avionski saobraćaj nije dopustilo avionu da sleti na bilo koji od brojnih aerodroma u blizini, prisiljavajući pilote da lete iznad olujnog Kaspijskog mora kako bi pokušali sletjeti u zapadni kazahstanski grad Aktau.
Avion se srušio u blizini aerodroma u tom gradu.
“Željeli su to otpisati kao udar u ptice, ali na kraju im je kazahstanski bloger pokvario planove”, rekao je Ilhamov.
Kazahstan je decenijama jedan od najbližih saveznika Rusije u srednjoj Aziji, a njegov predsjednik Kasim-Žomart Tokajev pozvao je ruske snage da pomognu njegovoj vladi u gušenju narodnog ustanka 2022. godine.
Kremlj zasad odbija komentirati sve glasnije optužbe da bi Rusija mogla biti umiješana u obaranje aviona.
“Nemam šta dodati”, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitri Peskov novinarima. “Ne smatramo se ovlaštenim davati procjene.”
Moskva je upozorila protiv nagađanja o uzrocima pada aviona, pozivajući da se prvo stručnjacima dopusti da završe istrage.
‘Prekršili sva međunarodna pravila’
Ako je ruska protivzračna odbrana oborila avion, Kremlj i čečenski čelnik Ramzan Kadirov “prekršili su sva međunarodna pravila koja su mogli”, prema Ihoru Romanenku, bivšem zamjeniku načelnika Glavnog štaba ukrajinskih oružanih snaga, čiji je fokus decenijama bio na protivzračnoj odbrani.
“Počinili su zločin. Uplašili su se, misleći da je to možda provokacija”, rekao je, pripisujući nemar “psihozi” Kadirova zbog nedavnih napada ukrajinskih bespilotnih letjelica koje su pogodile i oštetile vojne lokacije u Groznom.
Što se tiče ruske odluke da ne dopusti slijetanje aviona unutar svoje teritorije, Romanenko je rekao: “Htjeli su utopiti te umorne i pod stresom ranjene ljude.”
U međuvremenu, neki ruski mediji tvrde da su ukrajinski dronovi oštetili avion, dok televizijski kanali kojima upravlja Kremlj insistiraju da su nesreću uzrokovale ptice i magla.
“Oni buncaju. Šrapnel je oštetio avion”, rekao je za Al Jazeeru Andrej Pronin, koji je bio pionir u upotrebi dronova u ukrajinskoj vojsci i koji vodi školu za operatere bespilotnih letjelica u Kijevu.
Baku nije službeno objavio rezultate svoje istrage, ali niz azerbejdžanskih zvaničnika i stručnjaka insistirao na tome da je ruska protivzračna odbrana uzrokovala nesreću.
Godine 2014. malezijski putnički avion srušen je iznad područja pod kontrolom separatista u jugoistočnoj Ukrajini. Svih 283 putnika i 15 članova posade su poginuli, a nizozemska istraga je dvije godine kasnije zaključila da je avion oboren ruskim projektilom Buk.
‘Šteta ruskom imidžu u Azerbejdžanu’
Nekoliko separatista reklo je ovom novinaru nekoliko dana nakon napada da su oborili avion zamijenivši ga za ukrajinsku vojnu letjelicu.
Pad azerbejdžanskog avion neće “prekinuti” veze između Moskve i Bakua, ali je već naštetio imidžu Rusije u naftom bogatoj kaspijskoj zemlji, rekao je analitičar iz Bakua.
“Baku će se teško odlučiti na prekid veza s Moskvom, ali će incident bez sumnje imati negativan uticaj na bilateralne veze”, rekao je za Al Jazeeru Emil Mustafajev, glavni urednik magazina Minval Politika.
“Štaviše, Rusija riskira gubitak posljednjeg ostatka svog autoriteta u javnosti u Azerbejdžanu”, rekao je. “Čak i oni koji su podržavali Putina, danas gledaju na Rusiju sa prezirom zbog njenih pokušaja skrivanja istine i izbjegavanja odgovornosti za tragediju.”
Čečenski vladar Kadirov bivši je separatistički moćnik čija se politika željezne ruke u planinskoj i većinski muslimanskoj pokrajini na sjeveru Kavkaza često protivi ruskim saveznim zakonima. Bio je jedan od najglasnijih pristalica ruske invazije na Ukrajinu i tvrdio je da čečenski vojnici predvode rat.
No, analiza Al Jazeere pokazala je da je njihova uloga u sukobu bila minimalna i da se uglavnom sastojala od zastrašivanja etničkih ruskih vojnika i nadzora nad područjima pod okupacijom Moskve.