Predsjednički izbori u Hrvatskoj: Sve što trebate znati o kampanji i glasanju
Na izbornoj listi nalazi se osmero predsjedničkih kandidata, uključujući aktuelnog predsjednika Zorana Milanovića.
Predsjednički izbori u Hrvatskoj će se održati u nedjelju, 29. decembra. Predsjednika Republike Hrvatske biraju hrvatski državljani s navršenih 18 godina na neposrednim izborima tajnim glasanjem na vrijeme od pet godina.
Bez obzira da li na izborima učestvuje jedan ili više kandidata, bira se većinom glasova svih birača koji su glasali. Izborna kampanja počinje danom objave liste kandidata za predsjednika Republike Hrvatske, a završava 24 sata prije dana održavanja izbora.
Nastavite čitati
list of 4 itemsŠta će Milanović uraditi s novim petogodišnjim mandatom | Kontekst
Raos: Milanović više nije socijaldemokratski političar
Picula: Milanović pokazao važnost karaktera, nije dovoljno imati stranku
Evo šta sve treba da znate o predsjedničkim izborima u Hrvatskoj.
Ko su kandidati?
Ove godine na listi se nalazi osmero kandidata.
To su aktuelni predsjednik Zoran Milanović, kandidat SDP-a i partnera, Dragan Primorac, kandidat HDZ-a i partnera, Miro Bulj, kandidat Mosta, kandidatkinja Možemo Ivana Kekin, kandidatkinja stranke Dom i nacionalno okupljanje Branka Lozo te nezavisni kandidati Marija Selak Raspudić, Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo.
Kada se bira predsjednik Republike Hrvatske?
Predsjednički izbori održavaju se svake pete godine.
Izbore raspisuje Vlada Republike Hrvatske. Odlučeno je da se ove godine održe 29. decembra, a eventualni drugi krug glasanja trebao bi se održati 12. januara 2025.
Koliko traje izborna kampanja?
Izborna kampanja počinje danom kada Državna izborna komisija objavi liste kandidata za predsjednika Republike, a završava 24 sata prije dana održavanja izbora. Na dan koji prethodi održavanju izbora i na dan izbora do zatvaranja biračkih mjesta u 19:00 zabranjena je izborna kampanja, objavljivanje procjena izbornih rezultata, kao i objavljivanje prethodnih, neslužbenih rezultata izbora, objavljivanje fotografija u medijima, izjava i intervjua kandidata za predsjednika Republike Hrvatske te navođenje njihovih izjava ili pisanih djela.
Kako se bira predsjednik?
Predsjednika Republike Hrvatske biraju hrvatski državljani s navršenih 18 godina, na neposrednim izborima tajnim glasanjem na vrijeme od pet godina.
Predsjednik Republike Hrvatske, bez obzira da li na izborima učestvuje jedan ili više kandidata, bira se većinom glasova svih birača koji su glasali.
Teritorija Republike Hrvatske i biračka mjesta izvan njenih granica čine jednu izbornu jedinicu.
Kada i kako se održava drugi krug glasanja?
Ako niti jedan kandidat za predsjednika Republike Hrvatske ne dobije većinu glasova svih birača koji su glasali, izbori se ponavljaju nakon 14 dana.
Ako je na izborima učestvovalo više kandidata, pravo da budu birani imaju dva kandidata koja su u prvom glasanju dobila najviše glasova. Ako neki od kandidata odustane, pravo da bude ponovno biran stiče kandidat koji je sljedeći po broju dobijenih glasova.
Na ponovljenim izborima izabran je kandidat koji dobije najveći broj glasova birača koji su glasali. Ako kandidati dobiju isti broj glasova, izbori se još jednom ponavljaju.
Zašto je važna uloga predsjednika Republike Hrvatske?
Moć predsjednika Republike proizlazi iz činjenice da su izbori za tu funkciju visoko personalizovani, jer on je visoki dužnosnik s najvećim legitimitetom stečenim direktnim glasovima birača. Istaknuta javna uloga i veliki medijski interes znače da predsjednik ima mogućnost javno upozoriti i iznijeti kritiku dnevnopolitičkih dešavanja i tako biti svojevrsni korektiv vlasti.
Koje su dužnosti predsjednika Hrvatske?
Predsjednik Republike predstavlja i zastupa Hrvatsku u zemlji i inostranstvu, brine za usklađeno djelovanje i stabilnost vlasti te za odbranu nezavisnosti i teritorijalnog integriteta.
Raspisuje izbore za Hrvatski sabor i referendume; saziva Sabor na prvo zasjedanje i povjerava mandat za sastavljanje vlade, daje pomilovanja i dodjeljuje odlikovanja i priznanja. Zajedno s Vladom dijeli izvršnu vlast, no za razliku od Vlade, nije direktno odgovoran Saboru. U slučaju da dođe do sukoba Vlade i Sabora, Vlada ne može samostalno raspustiti Sabor, već može predložiti predsjedniku da to učini.
Kakva ovlaštenja ima predsjednik Hrvatske?
Ovlaštenja predsjednika Republike Hrvatske su sljedeća:
- raspisuje izbore za Hrvatski sabor i saziva prvo zasjedanje,
- raspisuje referendum u skladu s Ustavom,
- povjerava mandat (mandataru) za sastavljanje vlade osobi koja, na temelju raspodjele zastupničkih mjesta u Hrvatskom saboru i obavljenih konsultacija, uživa povjerenje većine zastupnika u Saboru,
- daje pomilovanja te dodjeljuje odlikovanja i priznanja određena zakonom,
- na prijedlog vlade i uz supotpis predsjednika vlade, odlučuje o osnivanju diplomatskih misija i konzularnih ureda Republike Hrvatske u inostranstvu,
- prima agremane i pisma opoziva inostranih šefova diplomatskih misija,
- vrhovni je komandant Oružanih snaga Republike Hrvatske,
- imenuje i razrješuje vojne komandante u skladu sa zakonom,
- na osnovu odluke Hrvatskog sabora, predsjednik države objavljuje rat i sklapa mir,
- u skladu s Ustavom i zakonom, sarađuje s Vladom u usmjeravanju rada sigurnosnih službi i
- tokom ratnog stanja može donositi propise sa zakonskom snagom na temelju i u okviru nadležnosti koje je dobio od Hrvatskog sabora.
Kako je moguće smijeniti predsjednika Hrvatske?
Iako zastupnici ne mogu izglasati nepovjerenje i smijeniti predsjednika, Hrvatski sabor, ipak, može pokrenuti postupak za utvrđivanje posebne odgovornosti predsjednika Republike, naprimjer ako ne poštuje Ustav. Za pokretanje postupka je potrebna dvotrećinska većina svih zastupnika, a o odgovornosti predsjednika Republike tada odlučuje Ustavni sud dvotrećinskom većinom glasova svih sudija.
Ko su bili predsjednici Republike Hrvatske od osamostaljenja?
- Franjo Tuđman (predsjednik od 1992. do 1999. godine),
- Stjepan Mesić (predsjednik od 2000. do 2010. godine),
- Ivo Josipović (predsjednik od 2010. do 2015. godine),
- Kolinda Grabar – Kitarović (predsjednica od 2015. do 2020. godine) i
- Zoran Milanović (aktuelni predsjednik od 2020. godine).