Bazilika Svetog Petra u Vatikanu dobila svoju digitalnu bliznakinju

Zahvaljujući vještačkoj inteligenciji, vjernici i turisti iz cijelog svijeta moći će da posjete baziliku, ali i detaljno da je istraže, uključujući prostore koji su inače nedostupni ljudskom oku.

Projekt je nastao kombinacijom napredne tehnike fotogrametrije i vještačke inteligencije (Remo Casilli / Reuters)

Na web-stranici najveće katoličke crkve na svetu, Svetog Petra u Vatikanu, moguće je virtuelno prošetati omiljenim trgom hodočasnika, izbliza posmatrati antički spomenik ili obelisk, visok gotovo 40 metara, koji je rimski imperator Kaligula premestio iz Egipta u Rim, davne 37. godine posle Hrista.

Moguće je takođe uživati u Michelangelovom remek delu La Pieta (Milosrđe), skulpturi Bogorodice i Isusa, koju je umetnik isklesao sa svega 24. godine, ili posmatrati izbliza fresku iz 15. veka na kojoj Isus predaje ključeve Svetih vrata apostolu Petru. Isto tako, u roku nekoliko sekundi možete se naći ispred papskog oltara “Baldachino di San Pietro”, koji se nalazi ispod najviše kupole ove crkve, koja predstavlja simbol Rima i sa koje se pruža najlepši pogled na grad.

Nazvali su je “digitalna bliznakinja”. Reč je o projektu AI-Enhanced Experience, koji je kompanija Microsoft lansirala u saradnji sa Fabrikom Svetog Petra (Fabbrica di San Pietro), kako je nazvano bilo gradilište na kojem je ova bazilika nastajala tokom perioda od 1506. do 1626. godine i na kojem su radile arhitekte tog vremena Donato Bramante, Gianlorenzo Bernini, Raffaello i Michelangelo.

Zahvaljujući veštačkoj inteligenciji koja je kreirala ovaj 3D model, od sada će vernici i turisti iz celog sveta moći da posete baziliku, ali i detaljno da je istraže, uključujući prostore koji su inače nedostupni ljudskom oku.

U čast jubilarne 2025. godine

Ovaj projekat, koji je podržao kardinal Mauro Gambetti, arhiprezbiter bazilike i predsednik Fabrike Svetog Petra, ima za cilj da otvori vrata ove građevine celom svetu, a posebno u susret Jubileju (Giubileo) tj. proslavi jubilarne 2025. godine, koja počinje 24. marta i završava se 24. decembra sledeće godine. Ova godina proslavlja se svakih 25 godina, a očekuje se da će Rim, odnosno Vatikan posetiti najmanje 35 miliona turista iz celog sveta.

Odluka o saradnji sa kompanijom Microsoft deo je plana globalne pristupačnosti kako bi se omogućilo milionima ljudi da dožive ovo neprocenjeno iskustvo, zapravo pre svega onima koji neće moći da otputuju u Rim tokom svete godine.

“Digitalna bliznakinja nije samo virtuelna predstava, već i alat koji omogućava ponovno otkrivanje svakog ugla i nijanse jednog od najsimboličnijih mesta hrišćanstva, koristan ne samo za one koji žele da ga upoznaju, već i za one koji žele da ga zaštite”, izjavio je kardinal Gambetti.

Ovaj projekat, koji je nastao kombinacijom napredne tehnike fotogrametrije i veštačke inteligencije, predstavlja važan korak ka vrednovanju i očuvanju kulturnog nasleđa, postavljajući novi standard za digitalizaciju istorijskih i verskih lokacija.

AI u službi restauracije i očuvanja

Rad na digitalizaciji bazilike počeo je pre dve godine. Tokom tri nedelje dronovi, kamere i laseri snimili su unutrašnjost i spoljašnjost bazilike, ukupne površine od 23.000 metara kvadratnih, kada je nastalo preko 400.000 fotografija visoke rezolucije, koje su potom iskorišćene za izradu ultra-preciznog 3D modela.

Te fotografije su zatim obrađene uz pomoć veštačke inteligencije, kako bi se poboljšao prikaz kako unutrašnjosti, tako i spoljašnjosti građevine.

Microsoftova laboratorija “AI for Good Lab” je obradila ogromnu količinu podataka, usavršavajući 3D model uz milimetarsku preciznost. U tom slučaju, veštačka inteligencija je pomogla u otkrivanju i mapiranju strukturnih ranjivosti zdanja, poput pukotina ili nedostajućih mozaik pločica, a kako bi se takođe bolje usmerili budući radovi na očuvanju.

Digitalna izložba i interaktivna web-stranica

Na ovom projektu radio je i litvanski dizajnerski studio “Dadada”, koji je osmislio inkluzivnu izložbu u bazilici Svetog Petra, koja će biti svečano otvorena povodom Jubileja 2025. godine. Zapravo, u pitanju su dve nove impresivne izložbe Petros Eni i Petros Eni Octagon, koje će ponuditi hodočasnicima i posetiocima jedinstvenu kombinaciju istorijskih saznanja i digitalnih istraživanja, prikazujući ključne aspekte evolucije bazilike kroz vekove.

S druge strane, interaktivna web-stranica Esperienza Digitale di Basilica San Pietro (Digitalno iskustvo bazilike Svetog Petra) omogućiće svima širom sveta direktan pristup, kroz detaljne 3D modele i edukativne sadržaje.

Brad Smith, potpredsednik kompanije Microsoft, kaže da zahvaljujući veštačkoj inteligenciji sada je moguće diviti se ovoj katoličkoj crkvi na jedinstven i inovativan način koji nikada ranije nije viđen.

Takođe, kreirane su i aplikacije kako bi se pružile usluge hodočasnicima i posetiocima u cilju poboljšanja njihovog iskustva Svetom Petru.

S druge strane, koordinator ovog projekta, otac Francesco Occhetta, smatra da projekat ipak nije vezan samo za tehnološku inovaciju.

“Mnoge osobe traže sveto mesto u kojem mogu da se sretnu sa Bogom, a digitalna rekonstrukcija bazilike Svetog Petra može pomoći takvom susretu u svakom kutku sveta”, zaključuje Occhetta.

Izvor: Al Jazeera

Reklama