Šta će se dogoditi s al-Assadovim Captagon carstvom
Ilegalna trgovina drogom je procvjetala u protekloj deceniji u Siriji. Šta se dešava sada s tim?
Nakon što je svrgnula vladu Bashara al-Assada u Siriji, opozicijska alijansa predvođena Hayat Tahrir al-Shamom (HTS) pozvala je međunarodne novinare da svjedoče o ogromnim zalihama i tajnim fabrikama ilegalne droge Captagon.
Tokom protekle decenije, vlada al-Assada je bila optužena da je glavni dobavljač Captagona, pilule koja izaziva veliku ovisnost, nalik amfetaminu, koja je popularna u bogatim zemljama Zaljeva, uključujući i Saudijsku Arabiju.
Nastavite čitati
list of 4 itemsNove sirijske vlasti završile veliku operaciju protiv Assadovih lojalista u Homsu
Maariv: Putin prevladava poraz u Siriji i kreće prema iznenađujućem cilju
Mjesec od obaranja režima: Sirijci između nade i neizvjesnosti
Profiti su podržali državne financije, pogođene sankcijama i ratom, do te mjere da je Sirija opisana kao “narko-država”.
Vođeni Ahmedom al-Sharaaom, ranije poznatim kao Abu Mohammed al-Julani, HTS i nova sirijska administracija izgledaju odlučni da jasno stave do znanja da ne odobravaju sirijsku trgovinu drogom.
“HTS i Julani su do sada nastojali da naprave distancu između ove nove prijelazne vlade i trgovine Captagonom”, rekla je za Al Jazeeru Caroline Rose, stručnjakinja za sirijsku trgovinu drogom u New Lines institutu.
“Zato smo vidjeli nekoliko racija u laboratorijima i skladištima na objektima povezanim s režimom, kao i Julanija kako se poziva na režimsku ilegalnu historiju proizvodnje Captagona. Možda neće moći suzbiti svu proizvodnju niskog obima i prekogranično krijumčarenje, ali postojat će strategija za suzbijanje industrijske proizvodnje i ohrabrivanje Sirijaca da učestvuju u formalnoj, legalnoj ekonomiji.”
S obzirom na to da je al-Assad otišao, šta će se sada desiti s biznisom Captagon?
Koja je historija proizvodnje Captagona?
Captagon je bio trgovački naziv za fenetilin, koji je prvobitno razvila njemačka farmaceutska firma Degussa 1960-ih godina za liječenje narkolepsije i poremećaja pažnje/hiperaktivnosti (ADHD).
Ujedinjeni narodi su 1986. zabranili širenje Captagona zbog neželjenih nuspojava, uključujući anksioznost i depresiju, te zbog toga što može dovesti do ovisnosti, iako je za određene medicinske svrhe još uvijek dozvoljen.
Međutim, do tada je Captagon već korišten kao rekreativna droga na Bliskom istoku, jer također ostavlja korisnicima osjećaj samopouzdanja i budnosti zajedno s osjećajem euforije.
Tokom Hladnog rata, komunistička Bugarska bila je centar proizvodnje Captagona.
Moćna bugarska tajna služba, DS (Komitet za državnu sigurnost), imala je sporednu liniju krijumčarenja putem državne uvozno-izvozne kompanije Kintex: dostavljala je oružje u afričke ratne zone, heroin u Evropu i Captagon na Bliski istok.
Captagon je u početku preživio konačni pad komunizma jer su nezaposleni špijuni preuzeli kriminalno podzemlje.
Bugarske vlasti su konačno uništile fabrike fenetilina početkom 2000-ih kada se zemlja pridružila Evropskoj uniji, a proizvodnja se preselila sa Balkana na Bliski Istok.
Kako je proizvodnja Captagona uzela maha u Siriji?
Nekada dom etablirane farmaceutske industrije, Sirija je postala najveći svjetski proizvođač Captagona.
Nemiri protiv al-Assada, čija porodica vlada od preuzimanja vlasti u državnom udaru 1970. godine, pretvorili su se u krvoproliće 2011. godine, kada su naoružane grupe zauzele teritoriju.
Isprva su neke naoružane grupe proizvodile Captagon, ali kako je vlada uz pomoć svojih saveznika povratila teritoriju, preuzela je i kontrolu nad krijumčarskim rutama i proizvodnim pogonima.
Prema riječima carinika, pošiljke su bile prerušene u gumene gume, čelične zupčanike, industrijske papirne rolne, kauče ili čak plastično voće, koje su slane kroz Evropu i Afriku kako bi se prikrilo njihovo porijeklo prije nego što stignu u Zaljev.
Vrijednost presretnutih pošiljki procijenjena je na 5,7 milijardi dolara u 2021. godini, što je nekoliko puta više od legitimnog izvoza Sirije, koji je iznosio samo 860 miliona dolara u 2020. godini.
Captagon je postao najvredniji izvozni proizvod Sirije, donoseći milijarde profita za “mreže i pojedince povezane s režimom… bilo unutar rukovodstva sigurnosnog aparata režima, sirijskog komercijalnog sektora i poslovne elite, i/ili članova porodice Bashara al-Assada,” navodi Rose.
Maher al-Assad, Basharov brat i komandant Četvrte divizije, identifikovan je kao ključni igrač koji je profitirao od zaštite pošiljki preko Latakije, bivšeg Assadovog uporišta.
Vođama bandi i biznismenima je, također, navodno bilo dozvoljeno da vode operacije krijumčarenja u zamjenu za lojalnost.
Uprkos trgovini Captagonom al-Assada, prošle godine je Sirija ponovno primljena u Arapsku ligu, nakon što je bila izbačena zbog masakra nad demonstrantima, vjerovatno pod uslovom da će se obuzdati trgovina narkoticima.
Koliko je opasan Captagon?
Nakon gutanja, fenetilin se metabolizira u amfetamin i teofilin, slabiji stimulans sličan kofeinu. Ukupan efekt je jači nego sam amfetamin, ali sporiji početak čini ga nešto manje zavisnim, te je blaži za krvni pritisak.
Međutim, većina onoga što se danas prodaje kao Captagon je falsifikat – i mnogo je opasnije.
„Nije bilo fenetilina, originalne formulacije, u tabletama Captagon godinama“, primijetio je Andrew Cunningham iz Agencije za lijekove EU-a.
„Rezultati forenzičke analize pokazuju da one uglavnom sadrže amfetamin, i to već godinama.“
Amfetamin, a posebno metamfetamin, poznatiji kao kristalni met, značajno je opasniji za ljudsko telo od fenetilina. Godine 2020. Međunarodni odbor za kontrolu narkotika je izvestio da je Sirija uvezla 50 tona pseudoefedrina, ključnog sastojka za proizvodnju metamfetamina.
Da li je ovo kraj trgovine Captagonom?
Malo je vjerovatno.
Na sastanku arapskih ministara vanjskih poslova održanom 1. maja 2023. u Amanu, Sirija je pristala sarađivati s Jordanom i Irakom kako bi identificirali izvore proizvodnje i krijumčarenja droge, prema Ministarstvu vanjskih poslova Jordana.
Sedmicu kasnije, visokoprofilni sirijski krijumčar droge i njegova porodica ubijeni su u zračnom napadu, za koji je zaslužan Jordan, na jugu Sirije.
Ali ti potezi i pad al-Assada ne znače da je potražnja za Captagonom nestala, već će se trgovina sada premjestiti, smatra Rose.
“Trgovci će tražiti nove tranzitne i proizvodne lokacije sa niskim rizicima… one koje su bliže tržištima u Zaljevu ili lukama kojim mogu lako pristupiti.”
To je poznato kao “efekat balona”. Vlasti suzbijaju posao s drogom na jednom mjestu, pa se ponovo pojavljuje negdje drugdje – na primjer, preseljenje iz Bugarske u Siriju 2000-ih.
Gdje će se proizvodnja Captagona preseliti sljedeće?
Još je prerano za reći, ali tajne fabrike su već otkrivene čak u Sudanu i Njemačkoj.
“Mislim da su Irak, Turska, Liban, Egipat, Libija, Kuvajt, pa čak i zemlje u EU, pogodne da naslijede trgovinu Captagonom”, rekla je Rose.
“U posljednje dvije do tri godine već smo vidjeli širenje trgovine i proizvodnje izvan Sirije, jer su kriminalne mreže nastojale diverzificirati svoje operacije.”
Stručnjaci sugerišu da bi potražnja mogla biti zadovoljena metamfetaminom, od kojeg navodno veliki dio već dolazi iz Irana i Afganistana.
Irak je postao središte droge u posljednjih nekoliko godina, jer se broj korisnika metamfetamina tamo naglo povećava, prema izvještajima.
Dolina Bekaa u Libanu je bila izvor heroina i hašiša skoro jedan vijek i procvjetala je tokom građanskog rata 1975-1990, tokom kojeg su sirijske trupe okupirale Bekaa i navodno naplaćivale “porez” na svaki kilogram hašiša ili heroina koji je prošao kroz nju.
Od tada su isti porodični klanovi koji trguju hašišem u Bekai proširili svoje poslove na Captagon, često blisko sarađujući sa sirijskim zvaničnicima.
Dodatno izvještava Radwana Mortade.