Kash Patel, Trumpov lojalista koji bi trebao voditi FBI
Imenovanje lojalnog pomoćnika na mjesto direktora FBI-a moglo bi prekinuti dugogodišnju tradiciju držanja predsjednika na distanci.
Novoizabrani predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump nominovao je jednog od svojih najodanijih saradnika, Kasha Patela, da vodi Federalni istražni biro (FBI), što je izazvalo oštre reakcije kritičara koji dovode u pitanje njegove kvalifikacije i nepristranost za obavljanje te funkcije.
Patelu, glasnom kritičaru FBI-a poput svog šefa, povjereno je da vodi najvažniju saveznu agenciju za provedbu zakona u zemlji.
Nastavite čitati
list of 4 itemsTrumpov novi mandat kao test predsjedničke moći
Ko je pozvan na Trumpovu inauguraciju
Šta će Trump uraditi ako Hamas ne oslobodi zarobljenike prije njegove inauguracije
Patel (44) dosljedno promoviše ideju postojanja „duboke države“ i vjerovanje da je agencija pristrana Trumpu. Zalagao se za njenu reformu.
Nominacijom Patela Trump, također, signalizira kako se priprema ispuniti svoju prijetnju da će smijeniti Christophera Wraya, republikanca kojeg je prvi put imenovao 2017. godine, a čiji desetogodišnji mandat istječe 2027. godine.
Šta znamo o Kashu Patelu?
Kashyap Pramod Vinod Patel, poznat kao Kash, rođen je u New Yorku, kao dijete imigranata porijeklom iz indijske države Gujarat.
Patel je diplomirao pravo 2005. godine na Univerzitetu Pace nakon što je godinu dana ranije stekao certifikat iz međunarodnog prava na Univerzitetskom koledžu u Londonu. Prije toga je diplomirao krivično pravo i historiju na Univerzitetu u Richmondu.
Prema njegovoj biografiji iz Ministarstva odbrane SAD-a, Patel je „dugogodišnji hokejaš, trener i navijač“.
Kao 40-godišnji advokat s malo iskustva u vladi, Patel se pridružio administraciji tadašnjeg predsjednika Trumpa 2019. godine, brzo napredujući i pokazujući, kako su neki mediji opisali, svoju potpunu odanost Trumpu.
„Svaka nova titula izazvala je novu uzbunu“, tako je The Atlantic opisao Patela. Jednom je tadašnja direktorica CIA-e Gina Haspel navodno zaprijetila ostavkom nakon što je Trump rekao da želi imenovati Patela za zamjenika direktora CIA-e.
Patel je služio na ključnim funkcijama tokom Trumpovog prvog mandata, uključujući nadziranje Odjela za borbu protiv terorizma u Nacionalnom vijeću za sigurnost i kasnije kao šef osoblja u Ministarstvu odbrane.
Prije pozicija u Bijeloj kući Patel je radio u Odboru za obavještajne poslove Zastupničkog doma Kongresa, gdje je odigrao značajnu ulogu u istrazi navodnog ruskog miješanja u predsjedničke izbore 2016.
Nedugo nakon što je Trump završio mandat Patel je pokrenuo organizaciju Fight with Kash, koja finansira tužbe za klevetu i prodaje razne proizvode, uključujući čarape i drugu odjeću s logom „K$H“.
Patel je, također, autor dječijih knjiga koje veličaju Trumpa. Jedna od njih je The Plot Against the King (Urota protiv kralja), u kojoj se Hillary Clinton prikazuje kao zlikovka koja se okomila na „kralja Donalda“, dok je Kash čarobnjak koji joj kvari planove.
Bio je redovan gost na desničarskim podcastima i emisijama uživo, koje vode Steve Bannon, Tim Pool, Benny Johnson i drugi.
U objavi na društvenoj mreži Truth Social Trump je opisao Patela kao „briljantnog advokata, istražitelja i borca za ‘Ameriku na prvom mjestu'“.
Zašto je Trump izabrao Kasha za tu ulogu?
Trump je često izražavao nepovjerenje prema FBI-u, optužujući ga za političku pristrasnost, posebno nakon pretresa njegovog odmarališta Mar-a-Lago zbog povjerljivih dokumenata koje je navodno ilegalno tamo odložio.
Patel je našao zajednički jezik s Trumpom zbog njihovog zajedničkog skepticizma prema vladinom nadzoru i „dubokoj državi“ – pejorativnom izrazu koji Trump koristi za vladinu birokratiju.
Napisao je još jednu knjigu – Governement Gangsters, koja jednim dijelom predstavlja njegove memoare, ali je i osvrt na tzv. duboku državu.
Patelova kandidatura je dobila podršku istaknutih Trumpovih pristalica, uključujući ljude koji podržavaju agendu novoizabranog predsjednika u FBI-u i Ministarstvu pravde i ideju korištenja svoje izborne pobjede za osvetu protiv percipiranih protivnika.
Trump je rekao da će Patel vratiti „povjerenje, hrabrost i integritet“ agenciji. Pod Patelovim vodstvom Trump je rekao da će FBI „zaustaviti rastuću epidemiju kriminala u SAD-u, razbiti migrantske kriminalne bande i zaustaviti zlo trgovine ljudima i drogom preko granice“.
Patel je bio dio male grupe pristalica tokom nedavnog suđenja Trumpu u New Yorku, koji su ga pratili do suda, gdje je rekao novinarima da je Trump žrtva „neustavnog cirkusa“.
Također je svjedočio na saslušanju na sudu u Coloradu vezanom za Trumpove napore da poništi rezultate predsjedničkih izbora 2020. uoči nereda, koji su uslijedili 6. januara 2021. na američkom Capitolu.
Patel, koji je u vrijeme nereda bio šef kabineta tadašnjeg vršioca dužnosti ministra odbrane, svjedočio je da je Trump unaprijed odobrio raspoređivanje 10.000 do 20.000 vojnika nekoliko dana prije napada. Međutim, sud u Coloradu kasnije je utvrdio da Patel „nije pouzdan svjedok“ po tom pitanju.
U članku iz oktobra 2024. The Atlantic je naveo da je Patel „izgledao fokusiran isključivo na to da Trump bude zadovoljan“.
„Čak je i u administraciji punoj lojalista Patel bio izuzetan u svojoj posvećenosti.“
Nakon Trumpove objave je Gerry Connolly, iskusni demokratski član Zastupničkog doma, nazvao Patela „fanatikom“.
„U moru nekvalifikovanih, opasnih i potpuno bizarnih nominacija ova je, možda, najgora“, napisao je Connolly u objavi na platformi X.
Kakav je Patelov stav o birokratiji u FBI-u?
Patel je kroz intervjue i javne izjave nagovijestio riješenost da preokrene FBI i radikalno preoblikuje njegovu misiju.
Pozvao je na dramatično smanjenje utjecaja FBI-a i ograničavanje njegovih ovlasti, kao i na gonjenje vladinih službenika koji otkrivaju informacije novinarima.
U intervjuu ranije ove godine na podcastu Shawn Ryan Show, Patel je obećao da će odvojiti obavještajne aktivnosti FBI-a od ostatka njegove misije, i rekao da će „zatvoriti“ zgradu sjedišta biroa u Washingtonu i „ponovno je otvoriti sljedeći dan kao muzej duboke države“.
U zasebnom intervjuu s konzervativnim strategom Bannonom, Patel je rekao da će on i drugi „izaći i pronaći zavjerenike ne samo u vladi nego i u medijima“.
Kakva je bila njegova uloga u istrazi FBI-a u Rusiji?
Patel se prvi put istakao u Trumpovom krugu kao otvoreni kritičar istrage FBI-a o potencijalnim vezama između Rusije i Trumpove predsjedničke kampanje 2016. godine.
Kao član osoblja Odbora za obavještajne poslove Zastupničkog doma, kojim je tada predsjedavao zastupnik Devin Nunes, također Trumpov lojalista, Patel je pomogao u pisanju izvještaja na četiri stranice koji je detaljno opisao, kako je navedeno, greške Ministarstva pravde u dobijanju naloga za nadzor bivšeg savjetnika Trumpove kampanje.
Ovaj dokument, koji kolokvijalno nazivaju „Nunesov memorandum“, objavljen je uprkos žestokim prigovorima Wraya i čelnika Ministarstva pravde.
Nakon toga, izvještaj glavnog inspektora identifikovao je značajne probleme s nadzorom FBI-a tokom istrage o Rusiji, ali je, također, zaključio da je istraga otvorena s legitimnom svrhom i nije našao dokaze da je FBI djelovao sa stranačkim motivima u provođenju istrage.
Izvještaj Odbora za obavještajna pitanja američkog Senata iz 2020. zaključio je da je Kremlj pokrenuo agresivnu kampanju miješanja u predsjedničke izbore 2016. godine u korist Trumpa.