AIESEC, mreža posvećena razvoju liderstva među mladima
Programi AIESEC-a omogućavaju mladima da se pripreme za tržište rada, steknu praktično iskustvo i razvijaju liderske vještine potrebne za suočavanje s globalnim izazovima.
AIESEC u Bosni i Hercegovini je dio globalne organizacije posvećene razvoju liderstva među mladima. AIESEC je međunarodna mreža koja omogućava mladima da razvijaju svoje potencijale kroz međunarodne volonterske projekte i prakse. Svojim brojnim projektima AIESEC pomaže mladima u sticanju ključnih vještina liderstva, komunikacije, rješavanja problema te međukulturne kompetencije.
„Misija organizacije je stvoriti mrežu mladih lidera koji će biti sposobni odgovoriti na globalne izazove, doprinositi društvenim promjenama i oblikovati bolju budućnost. Cilj AIESEC-a u Bosni i Hercegovini je povećanje globalne svijesti, izgradnja lidera koji će oblikovati pozitivne promjene u društvu i osnaživanje mladih za aktivno učešće u rješavanju društvenih izazova“, rekao je Haris Beglerović, predsjednik AIESEC-a u Bosni i Hercegovini.
Dodaje da AIESEC nudi različite programe, kao što su volonterski projekti, međunarodne prakse i obuke za razvoj profesionalnih i liderskih vještina, koji mladima omogućavaju da steknu međunarodno iskustvo i doprinesu pozitivnim promjenama u svojim zajednicama.
„Global Volunteer Program omogućava mladima da učestvuju u međunarodnim volonterskim projektima. Ovi projekti obuhvataju različite društvene oblasti, kao što su obrazovanje, zdravlje, zaštita okoliša i ljudska prava. Volonteri rade na pitanjima koja su od značaja za zajednicu i čine promjene na globalnom i lokalnom nivou. Također, mladi imaju priliku raditi u različitim kulturama, razvijati međukulturnu kompetenciju i upravljati timovima, čime razvijaju liderske vještine“, kaže sagovornik.
Nastavite čitati
list of 4 itemsMusk na Trumpovoj inauguraciji: Historijat nacističkog pozdrava
Pokret Elona Muska nalik nacističkom pozdravu izazvao rasprave
EU bi mogao zabraniti platformu X ako ne poštuje pravila
Zatim, izdvaja Global Talent Program koji mladima omogućava da steknu profesionalno iskustvo radeći na praksama u kompanijama širom svijeta.
„Program omogućava razvijanje vještina potrebnih na globalnom tržištu rada, kao što su upravljanje projektima, marketing, prodaja i IT. Mladima se pruža prilika da rade s profesionalcima i steknu praktične vještine koje će im pomoći u njihovoj budućoj karijeri. Ovo je ključni korak u razvoju njihovih liderskih i profesionalnih vještina, jer ih osnažuje za tržište rada i globalne izazove.“
Nastavlja da je tu i Global Teacher Program koji pruža mladima mogućnost da rade kao učitelji u školama širom svijeta, često u zajednicama u razvoju.
„Program omogućava učiteljima volonterima da podučavaju djecu, često u područjima gdje obrazovni sistem nije dovoljno razvijen. Tako učesnici ne samo da prenose znanje djeci, već imaju priliku da se uključe u poboljšanje obrazovnih sistema i podrže obrazovne inicijative u zajednicama u razvoju. Ovo je, također, odlična prilika za razvijanje međukulturnih vještina i globalne svijesti, kao i za razvoj liderstva“, rekao je Haris Beglerović.
Razmjena iskustava i učenje
Posebno ističe AIESEC EWA (Engage with AIESEC), skup događaja i konferencija koji se organiziraju kako bi se mladima omogućila prilika za lični rast i razvoj liderstva.
„Na ovim događajima, mladi mogu učiti o temama kao što su poduzetništvo, lični razvoj, društvene promjene, a također imaju priliku umrežiti se s liderima iz različitih industrija. Ovi događaji pružaju mogućnosti za razmjenu iskustava, učenje iz prakse i razmjenu ideja, kao i upoznavanje sa mogućnostima za zapošljavanje u partnerskim kompanijama AIESEC-a“, kaže sagovornik.
Naglašava da kroz obuke, seminare i konferencije AIESEC koristi svoj Leadership Development Model koji se bazira na četiri ključna principa: samosvijest, odlučnost, međuljudski odnosi i izazovi.
„Kroz ove aktivnosti AIESEC članovi razvijaju emocionalnu inteligenciju, sposobnost donošenja odluka, kao i sposobnost vođenja timova prema zajedničkim ciljevima. Ovaj model omogućava mladima da prepoznaju svoje snage i slabosti, što je ključno za njihov razvoj kao lidera.“
Napominje da AIESEC omogućava mladima da se uključe u aktivnosti bez obzira na obrazovanje.
„Članom AIESEC-a može postati svaka osoba između 18 i 30 godina, a članstvo nije ograničeno samo na studente određenih fakulteta. AIESEC traži motivirane mlade ljude koji žele razvijati svoje liderske vještine, pridonijeti društvu i steći iskustvo kroz međunarodne projekte“, rekao je Beglerović.
Nadalje, objašnjava kako proces prijave u AIESEC počinje posjetom društvenim mrežama AIESEC-a, gdje se mogu pronaći linkovi za prijavu.
„Nakon prijave, slijedi grupni intervju, koji je dizajniran kako bi se osigurala usklađenost između kandidata i vrijednosti organizacije. Nakon grupnog intervjua slijedi individualni intervju, gdje se detaljno razmatraju ciljevi kandidata i najbolje mjesto za njihov razvoj unutar AIESEC-a. Nakon intervjua slijedi Team Member Academy (TMA), gdje se članovi upoznaju sa funkcijama AIESEC-a, međusobno rade na timskom razvoju i učestvuju u obukama i radionicama. Na državnom nivou organiziraju se obuke i seminari, a sve završava trodnevnom konferencijom na kojoj se okupljaju članovi AIESEC-a iz cijele države“, kaže sagovornik.
Brojni izazovi za mlade
Mišljenja je da je prilagodba potrebama mladih u današnjem vremenu izuzetno važna.
„Mladi se suočavaju s izazovima poput brzog tehnološkog napretka, globalizacije i društvenih promjena. Tehnološke vještine, emocionalna inteligencija i međukulturna kompetencija postale su ključne za uspjeh na tržištu rada. Uz to, mladi se suočavaju s visokom stopom nezaposlenosti, problemima mentalnog zdravlja i socijalnim nejednakostima. AIESEC-ovi programi omogućavaju mladima da se pripreme za tržište rada, steknu praktično iskustvo i razvijaju liderske vještine potrebne za suočavanje s globalnim izazovima.“
Prema njegovim riječima, odnos vlasti prema mladima u Bosni i Hercegovini često nije dovoljno razvijen.
„Iako postoje inicijative za zapošljavanje, mladi se suočavaju s velikim izazovima kao što su nezaposlenost i neusklađenost obrazovnog sistema s potrebama tržišta rada. Također, mentalno zdravlje mladih često nije dovoljno prepoznato, a mladi nemaju dovoljno resursa za suočavanje s tim izazovima. Pored toga, vlasti rijetko uključuju mlade u donošenje odluka koje se tiču njihove budućnosti, što može dovesti do osjećaja zanemarivanja“, rekao je Beglerović.
Poručuje da AIESEC u Bosni i Hercegovini i u budućnosti želi biti ključni akter u razvoju mladih lidera i profesionalaca.
„Dugoročni ciljevi uključuju proširenje mreže saradnje s međunarodnim organizacijama, institucijama i kompanijama, kako bi se mladima omogućile dodatne prilike za profesionalni razvoj i internacionalna iskustva. AIESEC planira povećati broj učesnika u programima Global Talent, Global Volunteer i Global Teacher, kako bi omogućio još većem broju mladih da steknu praktično iskustvo i razvijaju liderske vještine. Također, AIESEC želi igrati ključnu ulogu u rješavanju globalnih i lokalnih izazova, poput nezaposlenosti i obrazovnih nejednakosti“, kaže sagovornik.
Zaključuje kako AIESEC u Bosni i Hercegovini svojim aktivnostima ne samo da doprinosi profesionalnom razvoju mladih, već stvara i temelje za izgradnju boljeg društva.
„Ujedinjujući ljude iz različitih kultura, AIESEC stvara zajednicu koja prepoznaje važnost globalne saradnje i međusobnog razumijevanja. Članovi AIESEC-a u Bosni i Hercegovini imaju priliku učestvovati u raznim društvenim akcijama koje su od vitalnog značaja za budućnost zemlje, kao što su inicijative za zaštitu okoliša, jačanje obrazovnog sistema i unapređenje socijalne pravde. Tako AIESEC stvara globalne lidere te ujedno doprinosi i stvaranju svijesti o važnosti društvene odgovornosti i aktivnog angažmana.“