Šta SAD i Zapad žele od ‘nove Sirije’

SAD stavlja fokus na stav nove sirijske vlade u pitanjima koja zabrinjavaju Washington, tvrdi Liqaa Makki, viši istraživač u Al Jazeerinom centru za studije.

Nova sirijska uprava ulaže napore da uvjeri susjedne države i međunarodnu zajednicu u svoju posvećenost stabilnosti, dok se suočava s velikim unutrašnjim izazovima (Karam al-Masri / Reuters)

Dr. Liqaa Makki, viši istraživač u Al Jazeerinom centru za studije, i Omar Kush, pisac i politički istraživač iz Sirije, složili su se da je novo sirijsko vodstvo uspjelo poslati važne ohrabrujuće poruke domaćoj i međunarodnoj javnosti. Naglašavaju da su te poruke potvrđene konkretnim koracima na terenu, a ne samo izjavama.

Prema Makkiju, poruke koje su poslane kako bi se umirila domaća i strana javnost gotovo su identične. Pojašnjava da međunarodna zajednica pomno prati razvoj situacije uz posrednike koji prenose informacije koje, možda, nisu javno dostupne.

Istakao je da se u tim porukama stavlja akcenat na pomirenje s pristalicama bivšeg režima, izbjegavanje osvete i revanšizma, kontrolu sigurnosne situacije i odbacivanje sektaštva.

Kush smatra da je nova uprava u Siriji počela poduzimati konkretne korake u Halepu, gdje je održala sastanke s armenskom zajednicom i umirila kršćane u pogledu sigurnosti njihovih crkava i mjesta bogosluženja. Održan je sastanak i s trgovcima kako bi se naglasilo da je važno ovom gradu vratiti status glavnog industrijskog središta zemlje.

Kush je istaknuo da se život u Damasku vratio u normalu za samo tri dana. Ponovno su otvorene pekare i trgovine, a otkrivene su i lokacije zatvora, koje je opisao kao “ljudske klaonice”. Također je donesena odluka o raspuštanju svih sigurnosnih službi.

Posjeta turske delegacije

Na regionalnom i međunarodnom nivou, sirijska pozicija svjedoči značajnim promjenama. Dopisnik Al Jazeere Abduladheem Mohamed iz Damaska skrenuo je pažnju na dolazak turske delegacije na visokom nivou kako bi se sastala s novim političkim i vojnim vodstvom, dok su teme o kojima se raspravljalo zadržane u strogoj tajnosti. Naglasio je da postoji intenzivna komunikacija zapadnih država i zemalja iz regije s novom političkom upravom.

Kada je riječ o regionalnim odnosima, Kush je istaknuo da nova vlast nastoji predstaviti Siriju kao faktor stabilnosti u regiji, za razliku od ponašanja prethodnog režima.

U tom kontekstu, Kush je istaknuo da je u odnosima sa susjednim zemljama, posebno s Jordanom, primjetno značajno poboljšanje, uključujući poduzimanje mjera za suzbijanje krijumčarenja droge.

Nova sirijska uprava ulaže napore da uvjeri susjedne države i međunarodnu zajednicu u svoju posvećenost stabilnosti, dok se suočava s velikim unutrašnjim izazovima.

Privremena vlada u Siriji suočava se s ogromnim izazovima u pogledu pružanja osnovnih usluga. Građani žive s teškim uvjetima kada je riječ o distribuciji električne energije, hljeba i goriva, javlja dopisnik Al Jazeere.

Novinar je dodao da oni koji se vraćaju u Damask nakon 13 godina izgnanstva zatiču grad u gorem stanju nego što je bio ranije, s propalim zgradama i infrastrukturom.

Govoreći o američkom pristupu, dvojica stručnjaka skreću pažnju na sve veći interes SAD-a za situaciju u Siriji. Dr. Makki pojašnjava da SAD stavlja fokus na stav Nove sirijske vlade u pitanjima koja zabrinjavaju Washington.

Dr. Makki dodaje da Washington stavlja tri glavna pitanja za pregovarački sto, a to su: formiranje vlasti koja nije zasnovana na sektaškim osnovama i koja poštuje manjine, rješavanje pitanja hemijskog oružja i garancije da se Sirija neće pretvoriti u bazu za terorističke aktivnosti.

Ističe da je pažnja SAD-a prvenstveno usmjerena na zaštitu američkih i izraelskih interesa u regiji, kao i na određivanje stava Sirije prema Iranu i Hezbollahu. Međutim, upozorio je da treba shvatiti kako su te strane trenutno u neprijateljskim odnosima s novom upravom u Siriji.

Međunarodni stavovi

Omar Kush, s druge strane, sažima američki stav u tri ključne tačke: sigurnost Izraela, odnos s Hezbollahom i odnos s Iranom.

Kush je istaknuo da je nova uprava u Siriji izrazila spremnost na saradnju u lociranju hemijskog oružja i njegovu predaju nadležnim međunarodnim tijelima.

Kada je riječ o odnosu s Izraelom, Makki upozorava da najveću zabrinutost izaziva mogućnost da Izrael iskoristi politički vakuum za nametanje tampon-zone u Siriji. Ističe da ta zona može biti uvod u uspostavljanje posebnog entiteta, pogotovo ako se uzme u obzir izraelsko fokusiranje na pitanje manjina.

Govoreći o budućnosti strane vojne prisutnosti u Siriji, Makki kaže kako očekuje da će SAD pojačati svoje prisustvo kroz vojne baze, a ne samo posmatračke punktove, dok će se ruski utjecaj vjerovatno postupno smanjivati.

Dodao je da bi ekonomski interesi za obnovu Sirije mogli biti prepušteni Turskoj, dok će se Washington zadržati na sigurnosnim pitanjima.

Uprkos svim izazovima s kojima se suočava nova Sirija, Makki smatra da postoje realne šanse za njen oporavak. Kao razlog za optimizam navodi sposobnost sirijskog naroda da pokrene obnovu, ističući da “Sirija nije bila zadužena i nije uvozila pšenicu u prošlosti, što državi pruža priliku za brz oporavak ako se stvore odgovarajući uvjeti”.

Izvor: Al Jazeera

Reklama