Sve o novoj privremenoj Vladi Sirije koja treba stabilizirati zemlju

Predstojeći izazovi su bezbrojni jer vlada nastoji održati Siriju funkcionalnom dok se priprema za tranziciju.

Šef privremene vlade Mohammed al-Bashir je tehnokrata koji je bio na čelu Sirijske vlade spasa (SSG) u Idlibu, pokrajini na sjeverozapadu Sirije (Telegram kanal Sirijske arapske novinske agencije (SANA) / AFP)

Nakon rušenja režima sirijskog predsjednika Bashara al-Assada, vođa Hayat Tahrir al-Shama (HTS) i vrhovni zapovjednik nove administracije, Ahmed al-Sharaa, imenovao je Mohammeda al-Bashira da vodi privremenu vladu do 1. marta.

Cilj ovog poteza je stabilizacija zemlje pružanjem osnovnih usluga civilima i sprečavanjem borbe za moć između naoružanih grupa oko državnih resursa i ministarstava, kažu stručnjaci za Al Jazeeru.

“Potrebna je privremena vlada kako bi se osiguralo da država nastavi funkcionisati i da ljudi imaju struju, vodu, kanalizaciju i internet”, kaže Thomas Pierret, stručnjak za Siriju iz Instituta za istraživanje i proučavanje arapskog i muslimanskog svijeta.

Međutim, privremena vlada – i HTS – mogli bi izgubiti kredibilitet ako nakon tri mjeseca odbiju podijeliti vlast, upozoravaju stručnjaci.

Evo šta znamo o privremenoj vladi i njenom šefu.

Ko je Mohammed al-Bashir?

Šef privremene vlade je tehnokrata koji je bio na čelu Sirijske vlade spasa (SSG) u Idlibu, pokrajini na sjeverozapadu Sirije.

Nakon što je u martu 2011. izbila pobuna u Siriji, Idlib je postao uporište opozicije. Do 2017. HTS je konsolidovao kontrolu i stvorio SSG sastavljen od civilnih tehnokrata.

“Mohammed al-Bashir je obavio relativno dobar posao u Idlibu”, kaže Robin Yassin-Kassab, stručnjak za Siriju i koautor knjige Goruća zemlja: Sirijci u revoluciji i ratu (eng. Burning Country: Syrians in Revolution and in War)“Razumijem da ima smisla proširiti [vladu spasa] na cijelu Siriju, za sada.”

Al-Bashirovo iskustvo u elektrotehnici, upravljanju projektima i administrativnom planiranju sugeriše da ima stručno znanje i iskustvo za održavanje osnovnih usluga u zemlji, kažu analitičari.

Prvi put se pojavio kao ministar u vladi spasa koju podržava HTS 2021. godine, navodi se na službenoj web-stranici privremene vlade. Dvije je godine služio kao voditelj razvoja i humanitarnih poslova, prema riječima Assaada al-Achija, izvršnog direktora Baytne, nevladine organizacije koja je tokom rata podržavala lokalne grupe civilnog društva u Siriji.

“Definitivno je bio zainteresovan za humanitarni rad jer je tu bio novac”, kaže Al-Achi, misleći na SSG-ovu politiku oporezivanja humanitarnih organizacija.

Vijeće Shura u Idlibu je 13. januara 2024. izabralo Al-Bashira za premijera SSG-a.

Ko su ostali ministri?

Al-Bashir je za Al Jazeeru Arabic rekao da će za sada ministri iz SSG-a preuzeti nacionalne resore ministara. Trenutni ministarski sastav je:

  • Mohammed Abdul Rahman, ministar unutrašnjih poslova
  • Basel Abdul Aziz, ministar ekonomije i resursa
  • Muhammad Yaqoub al-Omar, ministar informisanja
  • Shadi Muhammad al-Waisi, ministar pravde
  • Mohamed Taha al-Ahmad, ministar poljoprivrede i navodnjavanja
  • Mazen Dukhan, ministar zdravstva
  • Fadi al-Kasem, ministar razvoja
  • Mohamed Abdel Rahman Muslim, ministar lokalne uprave i usluga
  • Hussam Haj Hussein, ministar zadužbina
  • Nazir al-Qadri, ministar obrazovanja
  • Abdel Moneim Abdel Hafez, ministar visokog obrazovanja i naučnog istraživanja

Hoće li biti tranzicije?

Uprkos Al-Bashirovoj istaknutoj ulozi, Al Achi ne vjeruje da privremeni premijer ima ambicije da konsoliduje vlast nad Sirijom.

“Ono što me brine je ako [ova prelazna vlada] produži [svoj mandat] na više od tri mjeseca, ali ako bude samo za tri mjeseca […], onda je to u redu”, rekao je.

Stručnjaci su zabrinuti da će HTS pokušati zavladati cijelom Sirijom željeznom šakom.

Prema izvještaju Sirijske mreže za ljudska prava, HTS je podvrgao kritičare i protivnike prisilnim nestancima i mučio ljude do smrti.

Al Jazeera je zamolila Ured za medije HTS-a da odgovori na ove navode, ali se do trenutka objave nisu oglasili.

Podešavanje za uspjeh

Privremena vlada i HTS mogli bi ublažiti zabrinutost zbog preuzimanja vlasti kada bi predložili plan s detaljima kada će početi pregovori s drugim grupama prije formiranja šire koalicije, kaže Yassin-Kassab za Al Jazeeru.

Dodao je da bi plan trebao imati za cilj implementaciju Rezolucije 2254 Vijeća sigurnosti UN-a, koja poziva na prijelazni period od 18 mjeseci, tokom kojeg će inkluzivna koalicija izraditi ustav i pripremiti se za izbore pod nadzorom Ujedinjenih nacija.

“HTS treba da kaže da je ovo početak procesa koji će uključiti svaki aspekt društva i sva politička rukovodstva”, kaže Yassin-Kassab. “To bi uvjerilo Sirijce i međunarodnu zajednicu i dalo novoj vladi mnogo više legitimiteta.”

Ko će platiti tranziciju?

Sirijska ekonomija je u rasulu, a Svjetska banka rangira je na osnovu njenog bruto domaćeg proizvoda (BDP) na 129. mjesto od 196 država.

HTS je uspio prikupiti prihode tokom svoje vladavine u Idlibu oporezujući stanovnike, kao i robu i pomoć koja je prolazila s turske granice. Međutim, nejasno je ima li grupa dovoljno sredstava za jačanje ekonomije i snabdijevanje osnovnih namirnica u kratkom i srednjem roku.

Stručnjaci vjeruju da se HTS može potaći da dijeli vlast povezivanjem ublažavanja sankcija s političkim reformama.

Sirija se nalazi na američkoj listi “zemalja koje sponzorišu terorizam”, a povrh toga Evropska unija, Turska i SAD smatraju HTS “stranom terorističkom organizacijom”.

EU i SAD su, također sankcionisale veliki dio sirijske ekonomije, uključujući energetski sektor i trgovinu robom povezanom s tehnologijom ili opskrbom električnom energijom, navodi Human Rights Watch (HRW).

Imperativ je da HTS podijeli moć s drugim grupama i civilnim društvom kako bi uvjerio Sirijce i međunarodnu zajednicu da se grupa promijenila, tvrdi Yassin-Kassab.

“Ostaje da se vidi je li ovo početak u kojem HTS i civilna tijela koja sarađuju s njim preuzimaju vlast”, kaže za Al Jazeeru. “Svakako se nadam da nije.”

Izvor: Al Jazeera

Reklama