Podrška dijaspore srpskim studentima i đacima na protestima
Grupa ‘SviĆe dijaspora’ organizovala je u Parizu, Briselu i Ljubljani skupove podrške studentima i đacima koji u Srbiji blokiraju rad fakulteta i srednjih škola.
Srpska dijaspora i evropski aktivisti okupljeni oko grupe “SviĆe dijaspora”, ogranka srpske neformalne aktivističke grupe mladih ljudi “SviĆe”, organizovali su proteklih dana prve u nizu planiranih simboličnih protesta u evropskim gradovima.
Okupljeni ispred srpskih ambasada, konzularnih predstavništva i na javnim trgovima Pariza, Ljubljane i Brisela, aktivisti su istakli transparente sa karakterističnim otiscima “krvavih” šaka, koje su u Srbiji postale simbol bunta nakon tragedije izazvane padom nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu.
Nastavite čitati
list of 3 itemsU blokadi više od 40 fakulteta širom Srbije
Djeca im neće oprostiti
“Crveni otisci šaka označavaju da je vlast u Srbiji, zatvaranjem očiju pred korupcijom i suzbijanjem prava građana na slobodne i nepristrane informacije, kao i skrivanjem dokumentacije projekta renoviranja železničke stanice u Novom Sadu, direktno odgovorna za pad nadstrešnice i smrt petnaestoro ljudi. Krv je na njihovim rukama”, kaže Milena Mihajlović, koja živi i radi u Tuluzu.
Nina Mihelić iz “SviĆe dijaspora” kaže da je skup u Ljubljani bio “izuzetno emotivan, pre svega zbog velikog broja studenata koji već neko vreme traže način da pomognu svojim kolegama u Srbiji, što se vidi i po broju napisanih pisama podrške studentima na blokadama, kojih je gotovo 200”.
U Briselu su se okupili i ljude iz drugih gradova: Antverpena, Leuvena, Genta.
“U saradnji sa postojećim lokalnim ekipama, organizovali smo skup podrške našim hrabrim studentima i svim građanima koji se bore za istinu i pravdu. Okupljeni su izrazili želju da se angažuju i doprinesu zajedničkom cilju”, navodi Mihelićeva.
U Parizu se većina okupljenih nikada pre nije srela, ali su se pozdravljali i grlili kao da se poznaju godinama. Taj trenutak zajedništva pokazao je snagu i važnost solidarnosti.
“Osećanja su bila pomešana – od tuge i tišine zbog žrtava pada nadstrešnice, do pozitivne energije zbog naših hrabrih studenata i đaka”, kaže Mihelić.
“Pošto su maskirani pojedinci – uglavnom muškarci, od kojih se neki nalaze i na rukovodećim političkim pozicijama, pokušali da zastrašivanjem, pretnjama i silom uguše mirne proteste u Srbiji, mi želimo da privučemo međunarodnu pažnju, u nadi da će to rezultovati povećanim pritiskom na vlast da ispuni zahteve studenata”, objašnjava Milena Mihajlović motive pokretanja talasa simboličnih protesta u gradovima Evrope.
Inicijalni zahtevi studenata, koji već dve nedelje blokiraju visokoškolske ustanove, su objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji novosadske železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih na protestima, povećanje iznosa sredstava za državne fakultete, kao i podnošenje krivičnih prijava protiv napadača na studente i profesore Fakulteta dramskih umetnosti.
U međuvremenu je na stranicama Vlade Republike Srbije objavljeno 195 dokumenata u vezi sa rekonstrukcijom, međutim studenti tvrde da ih ima više od 800, a da se iz objavljenih dokumenata ne mogu ispratiti tokovi novca.
Više od 50 državnih fakulteta iz četiri univerzitetska centra: Beograda, Novog Sada, Kragujevca i Niša, kao i više srednjih škola i gimnazija, nalazi se u blokadi. Paralelno se, širom Srbije, nastavljaju petnaestominutne akcije pod nazivom “Zastani, Srbijo”, kojima građani odaju poštu poginulima u padu nadstrešnice.