Detalji o vojnoj infrastrukturi sirijske vojske koju je uništio Izrael
Prema različitim procjenama izraelskih i zapadnih obavještajnih izvora, izvršeno je više od 300 izraelskih zračnih napada na različite vojne ciljeve, uključujući i baze sirijske ratne avijacije.
Nedugo nakon što je sirijska oružana opozicija srušila režim Bashara al-Assada, izraelska vojska je krenula u kopneni prodor u tampon-zonu duž linije prekida vatre na okupiranoj Golanskoj visoravni.
Izraelske zračne snage su, također, izvele više od 300 napada u različitim dijelovima Sirije. Cilj ovih napada bio je “spriječiti da vojni kapaciteti i sredstva padnu u neprijateljske ruke”, prema onome što su izvijestili izraelski mediji.
Nastavite čitati
list of 3 itemsIzraelska okupacija sirijskih teritorija: Čeka se Trumpova reakcija
Zašto Izrael napada Siriju nakon pada Assada?
Meta izraelskog bombardiranja bile su vojne lokacije i zalihe strateškog oružja, uključujući stotine lansirnih rampi za projektile zemlja-zemlja različitih vrsta, kao i manje količine hemijskog oružja koje je preostalo u Siriji.
Na meti izraelskih napada našle su se i eskadrile borbenih aviona, vojni aerodromi, baterije protuzračne odbrane, naučno-istraživački centri i raketne brigade u raznim sirijskim regijama. Tokom napada uništena je vojna infrastruktura i deseci sirijskih helikoptera i aviona.
U isto vrijeme, izraelska mornarica izvela je udare velikih razmjera kako bi uništila flotu pomorskih snaga sirijske vojske. Brodovi izraelske mornarice uništili su brojne brodove Assadovog režima u lukama Al-Bayda i Latakia, koji su nosili desetke projektila more-more.
Historijska prilika
Analizirajući izraelske napade na Siriju i razaranje koje je pogodilo sve komponente sirijske vojske, Yoav Zeitoun, vojni dopisnik izraelskog lista Yedioth Ahronoth, kaže da je Izrael poduzeo preventivne korake kako bi spriječio bilo kakve potencijalne napade sa sirijske teritorije, slične operaciji Potop Al-Aqsa.
Ističe da je Izrael u padu Assadovog režima vidio “historijsku i neponovljivu priliku” kako bi napao i uništio preostalo oružje koje bi moglo predstavljati prijetnju u budućnosti. Skrenuo je pažnju i na to da je “Izrael, koji se boji da će Hay'at Tahrir al-Sham i njegov vođa Ahmad al-Shar'a, poznat kao Abu Mohammad al-Jolani, voditi glavnu riječ u Siriji, dao zeleno svjetlo izraelskoj vojsci da zauzme desetke ključnih i centralnih položaja na sirijskoj teritoriji u blizini tampon-zone na Golanu”.
Zaitoun smatra da je cilj kopnenog upada izraelske vojske spriječiti naoružane frakcije da zauzmu napuštene vojne položaje sa kojih su se povukli sirijski vojnici nakon pada režima, gdje su ostale znatne količine oružja i raketnih bacača.
Uništavanje sirijskih snaga
Prema različitim procjenama izraelskih i zapadnih obavještajnih izvora, izvršeno je više od 300 izraelskih zračnih napada na različite vojne ciljeve, uključujući i baze sirijske ratne avijacije, gdje su potpuno uništene kompletne eskadrile aviona MiG i Suhoj.
Iako izraelska vojska nije službeno objavila broj uništenih sirijskih borbenih aviona, novine Yedioth Ahronoth procjenjuju da su uništene stotine borbenih aviona, što je dovelo do gotovo potpunog uništavanja sirijskih zračnih snaga.
Izraelske novine podsjećaju da je Izrael posljednji put uništio kompletne zračne snage jedne “neprijateljske” zemlje – misleći time na Egipat – tokom Šestodnevnog rata 1967. godine.
Izraelski napadi nastavljeni su i trećeg dana nakon pada sirijskog režima. Izraelski list Haaretz navodi da su zabilježeni napadi u gradu Raqqa i u okolini Damaska. Na meti napada su se našle fabrike za proizvodnju oružja za protuzračnu odbranu i naučno-istraživački centri u regiji Halep, kao i vojni položaji s protuoklopnim i protuzračnim projektilima.
Novine su izvijestile da su u izraelskim napadima uništena dva naučno-istraživačka centra Sirijskog ministarstva odbrane u Damasku. Jedan se nalazio u oblasti Jamraya, a drugi u četvrti Barzeh. Izrael je ove napade opravdao time da su centri povezani sa sirijskim programom hemijskog oružja.
Izrael je napao i luku u gradu Latakia u obalnoj oblasti na sjeverozapadu Sirije. U napadima su u potpunosti uništeni brodovi sirijske mornarice, a uništen je i sistem protivzračne odbrane u luci, kako navodi Yaniv Kubovich, vojni dopisnik lista Haaretz.
Kubovich je istakao da je većina izraelskih napada izvedena iz zraka, a rezultirali su uništavanjem velikog dijela infrastrukture sirijske ratne avijacije i njenih aviona. “Cilj ovih napada je uništavanje sirijskih snaga, vojne infrastrukture i oružja, uključujući i velike baze, tenkove i oružje pomorskih i zračnih snaga, kako bi se spriječilo da padne u ruke neprijateljskih strana.”
Protivzračni sistemi
Prema izraelskim procjenama, “nije nemoguće da sirijske zračne snage budu u potpunosti uništene u roku nekoliko dana. Time se uskraćuje mogućnost opozicijskim frakcijama da koriste sirijske zračne platforme, koje ionako zaostaju za izraelskim zračnim snagama”, piše izraelska web-stranica Walla.
”Protuzračni sistem, koji obuhvata raketne baterije zemlja-zrak, ograničio je izraelsku zračnu nadmoć u Siriji, posebno tokom proteklih deset godina. Čak je i došlo do obaranja izraelskog aviona F-16 u Galileji u prošlom desetljeću”, izjavio je Amir Bohbot, vojni dopisnik web-stranice Walla.
Bohbot je dodao da je Rusija obnovila protuzračni sistem tokom posljednje decenije, a u nekim slučajevima ga je i modernizirala. “Čak i dok je Assadov režim bio zaokupljen građanskim ratom u svojoj zemlji, režim je nastojao ponovno nabaviti protivzračne sisteme i raketne baterije zemlja-zrak, koje su izraelske zračne snage uništile u stotinama napada izvedenih na sirijsku teritoriju.”