Ukrajinska igrica koja je pobijedila ruske dezinformacije

Igrica ‘S.T.A.L.K.E.R. 2’ je, uprkos izazovima i dezinformacijama proruske kampanje, postala simbol ukrajinskog uspjeha u polju videoigrica.

Iz videoigrice ' S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl' (Fotografiju ustupio GSC Game World)

Od 20. novembra, kada je izašla uprkos brojnim odgađanjima i tome što je bila na meti ruske kampanje dezinformacija, ukrajinska videoigrica ruši rekorde.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl posljednje je izdanje serije igrica čija je prva verzija S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chornobyl izašla 2007. godine. Razvio ju je ukrajinski studio GSC Game World.

Samo 48 sati nakon izlaska igrica je imala više od milion preuzimanja i više od 117.000 istovremenih igrača, što je čini najuspješnijom igricom koja je razvijena u Ukrajini. Ipak, ovaj značajni uspjeh u industriji igrica u Ukrajini nije išao lako.

Volodimir Ježov, programer studija GSC Game World, koji je radio na razvijanju videogrice S.T.A.L.K.E.R. 2 i bio poznat pod nadimkom “Fresh”, ubijen je u decembru 2022. godine u borbi kod Bahmuta, tokom služenja ukrajinskoj vojsci.

Zbog ruske invazije na Ukrajinu, koja je počela 2022. godine, dio tima S.T.A.L.K.E.R. bio je primoran preseliti se u Prag kako bi mogao dovršiti razvoj videoigrice. Osim toga, suočio se i s ruskom kampanjom dezinformacija.

Prema pisanju 404 Media, portala u čijem je fokusu medijsko izvještavanje o tehnologiji, kružio je video s lažnim logom magazina Wired, u kojem je navedeno da je igrica korištena za regrutovanje ukrajinskih vojnika za rat s Rusijom, kao i da prikuplja privatne podatke onih koji je igraju. Ukrajina se tokom rata suočila s nizom izazova, koji su posljednjih mjeseci intenzivirani.

Šta je S.T.A.L.K.E.R. 2?

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl – u kojem je, kao i u drugim dijelovima serije videoigrica, korišten ukrajinski naziv za grad koji je razoren u nuklearnoj katastrofi 1986. godine – spoj je različitih žanrova videoigrica. Igrica vodi igrače u izmišljenu verziju nazvanu Chornobyl Exclusion Zone.

Prava zona isključenja u Černobilu, poznata i kao “zona od 30 kilometara”, predstavlja ograničeno područje koje je formirano neposredno nakon katastrofe u Ukrajinskoj sovjetskoj socijalističkoj republici, u kojem su deseci, a prema nekim procjenama i hiljade ljudi umrli od bolesti povezanih s radijacijom.

To kontrolisano područje pokrivalo je otprilike 2.600 kilometara kvadratnih teritorije koja je okruživala nuklearnu elektranu Černobil.

Radnja se dešava nakon izmišljene druge katastrofe koja je 2006. pogodila to područje, dodatno ugrožavajući ionako opasnu zonu. Igrači se kreću postapokaliptičnim carstvom, suočavajući se s nezamislivim opasnostima i mutantnim stvorenjima, te otkrivajući razne misterije.

U igrici postaju “Skif”, Ukrajinac čiji se život zauvijek promijeni nakon što njegov dom uništi misteriozna i destruktivna anomalija. Igrica je inspirisana romanom Piknik pored ceste iz 1972. godine sovjetske braće Arkadija i Borisa Strugackog, kao filmom Stalker Andreja Tarkovskog iz 1979. godine.

Zašto je bila meta kampanje ruskih dezinformacija?

Izgleda da je propagandna kampanja u kojoj je korišten lažni video Wireda dio veće ruske strategije čiji je cilj potkopavanje popularnog ukrajinskog sentimenta u vezi s ratom s Rusijom, dok je u isto vrijeme širila lažne narative o Ukrajini.

U jednominutnom videu koji je prilagođen mobilnim uređajima navedeno je: “Ukrajinska videoigrica S.T.A.L.K.E.R. 2 pomaže vladi da pronađe građane za mobilizaciju”.

“U izvornom kodu igrice je otkriven program koji prikuplja podatke o igračima i šalje ih na server programera. Program prikuplja podatke o uređaju, imenu, IP adresi i trenutnoj lokaciji igrača”, dodaje se.

Vjeruje se da je kampanja dezinformisanja, čija je meta bila igrica S.T.A.L.K.E.R. 2, dio šire ruske strategije dezinformacijskog ratovanja poznate kao “Operacija Matrjoška”. Ta kampanja preplavljuje platforme društvenih mreža i novinare izmišljenim narativima koji su osmišljeni kako bi Ukrajinu i njene saveznike prikazali u nepovoljnom svjetlu, prema Laboratoriji za digitalna forenzička istraživanja (DFRLab).

Cilj je, kažu istraživači DFRLaba, preplaviti Telegram, društvene mreže i mailove novinara lažnim pričama koje članice NATO-a i Ukrajinu prikazuju u lošem svjetlu.

Koje još verzije igrice S.T.A.L.K.E.R. postoje?

Prva verzija u seriji S.T.A.L.K.E.R. igrica bila je S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chornobyl, koja je izašla 2007. godine, a koja igrače vodi u virtuelnu stvarnost u kojoj se dogodi druga nuklearna katastrofa u Černobilu.

Uslijedile su još dvije verzije: S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky koja je lansirana 2008. godine i S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat koja je izašla 2009. godine. Razvoj verzije S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl najavljen je 2010. godine.

Koje su još videoigrice razvijene u Ukrajini?

S.T.A.L.K.E.R. nije jedina serija popularnih videoigrica iz Ukrajine. Serija igrica Metro koju je razvio 4A Games, od prvog izdanja koje je izašlo 2010. godine prodana je u desecima miliona primjeraka.

Serija videoigrica Metro zasnovana je na romanima ruskog pisca Dmitrija Gluhovskog i igrače vodi u postapokaliptične scene slične onima u S.T.A.L.K.E.R.-u.

Kompaniju 4A Games osnovali su bivši programeri kompanije GSC Game World, koji su zbog političkih nemira u Ukrajini 2014. godine rad iz Kijeva preselili na Maltu.

Glory to the Heroes, igrica koju trenutno razvija ukrajinska kompanija Spacedev Games, vodi igrače u srce rusko-ukrajinskog sukoba.

Kreatori kažu da su osmislili tu igricu ​​kako bi pružili “realističan” prikaz savremenog ratovanja, dopuštajući igračima da na intenzivan i strateški način budu dio složenog sukoba koji je u toku.

Izvor: Al Jazeera

Reklama