Zašto Izrael napada Siriju nakon pada Assada?

Situacija u Siriji je stvaranje novih i vrlo važnih prilika za državu Izrael, ali to nije bez rizika, rekao je Netanyahu.

Snage izraelske okupatorske vojske kontroliraju područje Jabal al-Shaykh u južnoj Siriji (društvene mreže)

Čim su sirijski revolucionari saopćili da su ušli u glavni grad Damask i svrgnuli režim predsjednika Bashara al-Assada, Izrael je iskoristio priliku i požurio da prodre u južnu Siriju, zauzevši planinu Hermon (Jabal al-Shaykh) i okolna područja.

Na okupiranoj sirijskoj Golanskoj visoravni, izraelski premijer Benjamin Netanyahu stajao je ushićeno, proglašavajući propast sporazuma o razdvajanju snaga između Izraela i Sirije iz 1974. godine. Kao argument za to naveo je da su se snage sirijske vojske povukle sa svojih položaja, te je pozvao svoje trupe da preuzmu kontrolu nad područjem planine Hermon kako bi se, prema njegovim riječima, pružila sigurnost stanovnicima naselja na Golanskoj visoravni i građanima Države Izrael.

U svom govoru, Netanyahu je opisao trenutnu situaciju u Siriji kao “stvaranje novih i vrlo važnih prilika za državu Izrael, ali to nije bez rizika”.

Izrael se nije zaustavio na tome. U posljednjih nekoliko sati izraelske zračne snage izvele su napade na stotinjak ciljeva u Siriji, uključujući strateške položaje, napredne raketne sisteme, sisteme protuzračne odbrane, skladišta oružja, pogone za proizvodnju municije, kao i skladišta hemijskog oružja, tvornice i vojne istraživačke institute.

Prema sirijskim medijima, najžešći napadi izvedeni su na skladišta municije na periferiji Darae u južnoj Siriji. Bombardirani su i položaji na području Jediyyeh, sjeverno od grada Inkhila, i Tal al-Hamda, zapadno od grada Shaykh Maskin na periferiji Darae, kao i Tal al-Shaar u pokrajini Quneitra. Snažne eksplozije također su se čule nakon što su izvedeni zračni napadi u blizini vojnog aerodroma Mezzeh u Damasku.

Izraelski list Israel Hayom piše da Tel Aviv radi na uništavanju teškog strateškog oružja širom Sirije, kako bi spriječio da zalihe oružja sirijske vojske padnu u ruke naoružane opozicije. Izrael “strahuje da bi to oružje moglo biti korišteno protiv njega u budućnosti”, dodaje list.

Izrael se nije ograničio samo na vojne operacije, budući da je prije toga započeo političke razgovore s takozvanim “Sirijskim demokratskim snagama” (SDF), koje trenutno kontroliraju velike dijelove istočne Sirije.

Izraelska javna radiotelevizija Kan prenijela je izjave dužnosnika koji su istakli da je dijalog sa snagama SDF-a pokrenut usljed zabrinutosti Tel Aviva zbog napredovanja opozicije.

S druge strane, pobunjeničke frakcije nisu poduzimale nikakve neposredne odgovore na ove izraelske napade. Umjesto toga, ubrzano rade na ponovnoj uspostavi sigurnosti u glavnom gradu Damasku i formiranju nove vlade koja će voditi zemlju nakon bijega Bashara al-Assada.

Zloupotreba trenutne situacije

Pukovnik Hisham Mustafa, čelnik “Sirijskog nacionalnog komiteta”, otkriva da su izraelski tenkovi napredovali do planine Hermon i Khan Arnabeha, područja unutar tampon zone ili takozvane “Bravo linije”, koja je pod nadzorom snaga Ujedinjenih naroda. Izraelski avioni također su gađali vojni aerodrom Mezzeh i zgrade obavještajne službe u sigurnosnom kvartu u centru Damaska, Centar za naučna istraživanja u Damasku i neke vojne lokacije u Darai i okolini Damaska.

Mustafa je za Al Jazeeru rekao da je cilj ovakvih “izraelskih aktivnosti uništiti sve vojne fabrike i projektile dugog dometa koje su koristile iranske milicije, kako bi se osiguralo da opozicija ne upotrijebi to oružje u bilo kakvom potencijalnom sukobu s Izraelom u budućnosti”.

Mustafa ističe da je na ovoj liniji fronta vladao mir od potpisivanja sporazuma o prekidu vatre 1974. godine. Međutim, nedavne aktivnosti otkrivaju da je Izrael osjetljiv na sirijske pobunjenike i želi privremeno kontrolirati neka strateška mjesta na granici jer strahuje od mogućih napada sa sirijskog fronta.

Pukovnik Fayez al-Asmar, sirijski vojni analitičar, kaže da su prije sat vremena izraelski avioni bombardirali skladišta projektila dugog dometa zemlja-zemlja tipa Scud koji pripadaju 155. brigadi u planinama Qalamoun i Qutayfah, pored toga da su jučer gađali ciljeve u naseljima Mezzeh i Kafar Sousah u samom centru Damaska.

“Nakon što je zločinac Assad pobjegao i sklonio se u Rusiju, a revolucionarne frakcije preuzele kontrolu nad hiljadama kilometara u svega nekoliko dana, Izrael je iskoristio nestabilnost u zemlji, prekršio sporazum o prekidu vatre iz 1974. i preuzeo kontrolu nad teritorijama uz Golansku visoravan sve do planine Hermon”, dodaje Al-Asmar.

“Frakcije su sada pod dvostrukim pritiskom: zauzete su uređenjem sigurnosne situacije i rješavanjem pitanja pružanja usluga u zemlji, budući da je prošlo manje od 48 sati od oslobađanja. Prema tome, ne žele biti uvučene u vojni sukob s Izraelom. Arapske države i međunarodna zajednica moraju zaustaviti ta kršenja”, rekao je Al-Asmar.

Planovi Izraela

Mohammad Allouch, kolumnista i politički istraživač, smatra da ciljevi koje Izrael promovira, tvrdeći da je njegova namjera uništiti iransko oružje i presjeći vitalne linije snabdijevanja Hezbollaha u Libanu, nisu tačni i realni.

“Izrael ima još jedan cilj. Zloupotrebljava politički vakuum i sigurnosnu nestabilnost kako bi zauzeo više sirijske teritorije pod izgovorom da želi sačuvati sigurnosti, u čemu ima očitu podršku Sjedinjenih Američkih Država”, dodaje Allouch.

Prema njegovim riječima, “Tel Aviv računa na to da sljedeća vlada u Siriji želi dobiti međunarodni legitimitet i ne želi ulaziti u dodatne probleme. Stoga Izrael pokušava nametnuti novu stvarnost dolazećoj sirijskoj državi”.

Istakao je kako Izrael nastoji utjecati na unutrašnju situaciju u Siriji kroz uspostavljanje političkih kontakata s kurdskim separatistima koji kontroliraju velika područja na istoku zemlje, kako bi imao utjecaja u bilo kakvom budućem političkom aranžmanu.

Allouch vjeruje da će Izrael, “pod ovom ekstremističkom vladom koja vjeruje da će više sile pružiti sigurnost Izraelu, proširiti obim i opseg svojih vojnih operacija na sirijskoj teritoriji. Mogli bismo svjedočiti obavještajnim prodorima, atentatima, likvidacijama i progonima. Tel Aviv nema interes da u Siriji postoji jaka i stabilna država. Umjesto toga, želi propalu državu uronjenu u unutrašnje sukobe”.

Govoreći o razlozima zbog kojih sirijske revolucionarne frakcije ne odgovaraju na izraelske napade, Allouch je rekao: “Vjerujem da nijedna sirijska frakcija ne prihvata ono što Izrael radi, ali Sirija, u trenutnoj situaciji u kojoj se nalazi, nije u stanju da se upusti u bilo kakav sukob ili rat s vanjskim silama”.

Dodaje da je prioritet sirijskih frakcija trenutno obnova sigurnosti, razoružavanje, ponovno pokretanje državnih institucija i uspostava kontrole nad cijelom teritorijom države.

Naglasio je da trenutno u prve zadatke opozicije spada obnova i reorganizacija sirijske vojske u skladu s nacionalnom doktrinom, kako bi mogla zaštititi zemlju i suočiti se s prijetnjama koje dolaze izvana u budućnosti.

Allouch predviđa da će opozicija preko Turske ili nekih arapskih zemalja prenijeti poruke Izraelu da ovi izraelski napadi na sirijske tvornice i oružje neće dovesti do mira ili smirivanja situacije na granici.

Izvor: Al Jazeera

Reklama